شورای فرهنگ روستایی


فعال سازی ۲۲ شورای فرهنگ روستایی در مازندران
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران گفت: تا پایان هفته آینده ۲۲ شورای فرهنگ روستایی در مازندران فعال می شوند.
رضا آزادی‌کناری در گفت‌وگوبا خبرنگاربا باشگاه خبرنگاران ساری افزود: تمامی روستاهای بالای ۵۰۰ خانوار از شورای فرهنگ عمومی برای توسعه فرهنگی روستاها برخوردار می‌شوند.
وی اظهار داشت: این شوراها با برنامه‌ریزی درست و اصولی فعال می‌شوند و همه روستاهایی که دارای شرایط لازم برای ایجاد شورای فرهنگ روستایی باشند رد این زمره قرار گفته و از خدمات لازم بهره‌مند می‌شوند.
آزادی‌کناری با بیان اینکه روستای کلت نکا به‌عنوان پایلوت شورای فرهنگ روستایی در مازندران انتخاب و فعال شده است ادامه داد: تشکیل شورای فرهنگی سبب همگرایی و وحدت در روستاها می‌شود.مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به وجود یک هزار و ۸۰۰ دهیاری مصوب در استان یادآور شد: از این تعداد دهیاری مصوب در استان در حال حاضر یک هزار و ۶۰۰ دهیاری فعال هستند.
وی خاطر شان کرد: توسعه روستاها تنها در زمینه عمران و آبادی و اشتغال نیست بلکه لازمه آن ایجاد مسایل فرهنگی است.
آزادی‌کناری ادامه داد: روستا به‌عنوان محور توسعه باید مورد توجه باشند و دهیاران برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در روستاها باید با تمام توان وارد شوند.
این مسئول گفت: حفظ و گسترش آیین‌های مذهبی و دینی، زبان و ادبیات بومی و محلی، نهادینه کردن و حفظ فرهنگ کار و تلاش در روستا‌ها، برگزاری جشنواره‌های بومی و محلی، ورزش‌های سنتی و معماری و صنایع دستی در روستا‌ها و... از مسائل مهم در توسعه فرهنگ روستاها است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان داشت: دهیاران با بازتعریف محیط کاری خود، به برنامه‌ریزی برای دریافت درآمدهای محیطی و بومی به آبادانی هر چه بیشتر روستا کمک کنند./ز
شورای فرهنگ روستایی در کشور فعال می شود .
مدیر کل امور فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در حاشیه مراسم آغاز به کار نخستین شورای فرهنگ روستایی گلستان در روستای سید میران گرگان گفت : این شوراها برای افزایش بهره گیری از توان عناصر بومی و ساماندهی مسایل روستاها با افزایش تعامل با ارگان های فرهنگی تشکیل می شود .
آقای برزگر با اشاره به اینکه شورای فرهنگی در روستاها یازده عضو دارد ، افزود : روحانی روستا ، رییس هیات امنای مسجد روستا ، مسئول کتابخانه ، فرمانده بسیج پایگاه ، نمایندگان فرهنگیان و بانوان روستا از جمله اعضای این شورا هستند .
او گفت : استفاده بهتر از توان و ظرفیت های مالی ، معنوی و فکری روستاییان از اولویت های تشکیل این شوراهاست.
در مرحله نخست در۱۴ روستای استان گلستان ( در هر شهرستان یک روستا ) شورای فرهنگ روستایی ، آزمایشی تشکیل می شود.
گلستان با حدود هزار روستا ، بیست و چهارمین استانی است که شورای فرهنگ روستایی در آن تشکیل می شود.جعبه‌ابزار