شوگه


خودنمایی شوگه با زیباییهای خاص در پهن دشت خاش
زاهدان - ایرنا - روستای قدیمی شوگه از توابع بخش مرکزی خاش با آب و هوایی دلنشین و طبیعتی بکر و زیبا و باغهای انار، انجیر، انگور و زردآلو و دشت و دمنی سرسبز و زیبا از رهگذران و گردشگران و طبیعت گردان دل می رباید.

شوگه در کیلومتر هشت جاده خاش به ایرانشهر نمادی از زیبایی و نشاط، کار، فعالیت و جنب و جوش را به نمایش گذاشته است.
تلاش و کوشش ساکنان این منطقه روستایی و عشایری و جوش و خروش مردمان زحمت کش و بی ادعای آن برای تولید، هر رهگذری را به وجد می آورد.
تولید انواع محصولات باغی و زراعی مانند انار، انگور، پسته، سیب، انجیر، توت، خرما و انواع سبزی و صیفی جات، گندم، جو، ذرت، سیب زمینی، حبوبات و گیاهان دارویی از جمله زیره دسترنج روستاییان شوگه و نمادی از کار و تلاش صادقانه و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است.
مراد قلندرزهی یکی از ساکنان این روستا در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ساکنان این منطقه به عنوان حافظان اصلی طبیعت و بهره برداران ارزشمند منابع طبیعی محسوب شده و خود را پاسدار و وامدار واقعی طبیعت می دانند.
وی اظهار داشت: مردم این سامان به سبب سکونت چندین ساله، منابع طبیعی را چون جان شیرین دوست می دارند و از آن نگهداری می کنند.
این ساکن روستایی خاش افزود: فعالیتهای کشاورزی و دامداری در این روستا با توجه به علاقه مندی ساکنان از رونق خوبی برخوردار بوده و شاخصهای خدمات آنان بخوبی قابل لمس است.
محمدامین قلندرزهی از دیگر ساکنان این روستا بیان کرد: وجود رودخانه ها، دره ها و تپه های دیدنی در کنار گونه های درختی و بوته های سرسبز و شاداب و کشاورزی فعال، این روستا را بعنوان یکی از قطبهای گردشگری، تفریحی و سیاحتی خاش مطرح ساخته و همه روزه شاهد گروههای مختلف مردمی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح در محدوده این روستا هستیم.
وی گفت: فعالیتهای کشاورزی و دامپروری از جمله شترداری به این منطقه زیبایی و طراوت بخشیده و با توجه به اینکه این روستا در محور اصلی ارتباطی خاش به شهرهای همجوار واقع شده، شاهد حضور گردشگرانی از نقاط مختلف کشور به این منطقه هستیم.
به گفته این روستایی زحمتکش توجه دولت به نیازهای ساکنان این روستا، تامین کننده نیازهای بخش زیادی از ساکنان خاش در ابعاد کشاورزی، دامی، گردشگری، تفریحی و سیاحتی است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش گفت: مشکلات مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شهرستان خاش و از جمله این روستا در زمینه های مختلف به همت مسوولان برطرف می شود.
امان الله طوقی در گفت وگو با ایرنا افزود: دولت براساس توان خود برای توسعه منطقه تلاش و همت دارد و خداوند را شاکریم که ساکنان مناطق شوگه، خان بی بی، تل گزی و غیره هیچ گونه مشکلی در مباحث غیرقانونی و اختلافات ملکی و اراضی متعلق به دولت ندارند.
وی اظهار داشت: اهمیت دادن به کار و تلاش و آبادانی عاملی مهم برای جلوگیری از شغل های کاذب و انجام ندادن تخلفات است که ساکنان این مناطق به خوبی آن را رعایت کرده اند.
بخشدار مرکزی خاش گفت: شناسایی مشکلات و پیگیری برای رفع آنها در دستور کار دولت بوده و براساس اولویت ها، خدمات رسانی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته شتاب می گیرد.
مجتبی شجاعی بیان کرد:ساکنان محروم روستاهای بخش مرکزی با کمترین توان و امکانات نقش مهم خود را برای آبادانی منطقه به خوبی ایفا و نشان داده اند که در امر تولید و اشتغال کوتاهی و کمبودی ندارند.
وی ادامه داد: کشاورزان و دامداران منطقه با انجام فعالیت های زراعی و باغی و دامی سهم به سزایی در تولید و خودکفایی داشته و همین قدر که توانسته اند نیازهای خود و ساکنان همجوار شهرستان را تامین کنند، کارشان ارزشمند و قابل تقدیر است.
به گفته وی پیگیری برای برق رسانی به روستاهای شوگه، تل گزی و دولت آباد، ساخت استخر ذخیره آب در روستاهای خان بی بی، جوژک، تل گزی و شوگه، راه سازی در خان بی بی، فعال کردن مدارس در روستاهای خان بی بی و تل گزی، ساخت جایگاه دامی در شوگه، تامین لوله برای روستای خان بی بی و شوگه و تل گزی در دستور کار دولت است.
وی افزود: اجرای طرح های گردشگری در شوگه، خان بی بی و جوژک، کمک به تسریع در صدور مجوز فعالیت ها در حوزه های مختلف با هدف قانونمند کردن فعالیت ها، برطرف کردن نیازهای مردم محروم، حمایت از برنامه های توسعه ای، عمرانی، کشاورزی و تامین نیازهای مردم مناطق محروم از اولویتهای مسوولان است.
خاش در ۱۸۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
تصاویر    جعبه‌ابزار