شوی


روستای شوی در۷ کیلومتری شمالغرب بانه واقع است.
شوی یکی از قدیمی ترین و پرجمعیت ترین روستا های بانه است.شوی در داخل دشتی واقع شده است که با نام دشت شوی خوانده می شود این دشت بزرگترین دشت بانه است و نزدیک به ۲۰۰۰ هکتار مساحت دارد.روستای شوی یکی از پر آب ترین روستاهای بانه است


معرفی روستا[ویرایش]

طبق گفته مردم منطقه، در قبل از انقلاب، شوی مرکز برنجکاری در بانه بوده است و شالیزار های آن برنج مرغوبی تولید می کرده اند که دارای کیفیت بسیار خوبی بوده است.به دلیل اینکه این منطقه پر آب است و خاک حاصلخیزی هم دارد مردم بیشتر به کشاورزی مشغول هستند و محصولات خوبی هم تولید می کنند بستان ها و جالیز های سبزی آن در منطقه مشهور است و کشاورزان در فصول برداشت، محصولات خود را در بانه و روستا های اطراف عرضه می کنند.

جاذبه های طبیعی[ویرایش]

علاوه به بر طبیعت زیبای آن و چشمه های آب فراوانی که در شوی وجود دارند چشمه مرکزی شوی، که یکی از پرآب ترین چشمه های منطقه است جلوه زیبایی به این شهر داده است. غار شوی هم یکی از مکان های دیدنی ان است که در شرق شوی،قرار دارد و بنا به گفته باستانشناسان دارای طول ۲۶۷ متر است و در انتهای آن دریاچه کوچکی قرار دارد.طبق گفته سازمان گردشگری بازدید از این غار فقط با تجهیزات فنی میسر است اما در آینده برای بازدید عموم آماده خواهد شد.
شوی دارای رودخانه ای است که به همراه رودخانه نژو در دشت شوی جریان می یابند و در نزدیکی روستای سویرو به همدیگر می پیوندند و سپس به رودخانه چومان و سرانجام به رودخانه کلوی می پیوندند.
شوی دارای باغهای بسیار زیبایی است که باغداران محصولات مختلفی را در آنها پرورش می دهند.به دلیل خشکسالی های دهه اخیر تعدادی از باغهای آن متحمل خساراتی شده اند و دیگر باغها هم از تاثیرات خشکسالی بی بهره نبوده اند اما باغداران و کشاورزان کم کم سعی دارند تا با به کار گیری روشهای مهندسی و تکنولوژی های روز کمتر در شرایط خشکسالی و آب و هوایی خسارت ببینند.

پیوندها[ویرایش]

وبلاگ بچه های روستای شوی    جعبه‌ابزار