صادق آباد شهرکرد


روستاي صادق آباد/ شهرکرد / چهارمحال و بختیاری


معرفی روستا[ویرایش]

صادق آباد نام روستایی است در بخش سامان، شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری. صادق آباد در یکی از پیچ و خم های دره و رودخانه زاینده رود و در ته دره و در کنار رودخانه و سمت شمال رود خانه واقع شده است.
فاصله این روستا تا سد زاینده رود ( سد شاه عباس کبیر ) ۱۷ کیلومتر و در سمت شرق و پایین دست سد است. روستاهای همسایه غربی گرمدره و مارکده هستند و روستاهای همسایه شرقی یاسه چای و هوره می باشند.

معیشت روستا[ویرایش]

شغل اصلی مردم باغداری است. عمده محصولات؛ بادام ، هلو ، گردو ، آلوچه ، زردآلو و ... است که عمدتا در شهرهای نجف آباد و اصفهان عرضه می گردد. روستای صادق آباد از طریق جاده آسفالت به شهر های بن ، شهرکرد ، سامان ، تیران ، نجف آباد ، اصفهان، شهرک سد زاینده رود مرتبط است.
مردم صادق آباد برای انجام کارهای اداری به سامان و شهرکرد و کارهای تجاری به نجف آباد و اصفهان رفت و آمد می نمایند.صادق آباد دارای برق، آب آشامیدنی، تلفن ( همراه و ثابت)جاده آسفالته، گاز شهری است.

امکانات روستا[ویرایش]

روستا دارای مدرسه فقط مقطع ابتدایی را دارد و کودکان برای ادامه تحصیل باید به روستای ها یا شهر های مجاور بروند. با همه این حال که تحصیل کردن شرایط دشواری را می طلبد ولی این روستا دارای قشر تحصیلکرده زیادی است که اغلب در دانشگاه های معتبر کشور و شهر های بزرگ مشغول به تحصیل بوده و می باشند ولی متاسفانه باید این مطلب را هم افزود که اکنون علی رغم اینکه امکانات مالی و غیرمالی نسبت به قبل افزایش یافته است جوانان روستا به خصوص پسران میل کمتری به تحصیل دارند.
منطقه ما به دلیل کوهستانی، سرسبزی و نزدیکی به رودخانه وداشتن باغ های سر سبز، منطقه ای توریستی است بدین دلیل روز های تعطیل بسیار شلوغ است. مردمان روستاهای منطقه همه ترک زبان و از ترک های ایل قشقایی هستند که صد ها سال پیش که جهت ییلاق به این محل می آمده اند، ماندگار شده اند.

منبع[ویرایش]

پایگاه خبری روستانیوزجعبه‌ابزار