صنایع پایین دستی کشاورزی


مهر گزارش می دهد:
صنایع پائین دستی کشاورزی در گیلان مغفول مانده است/ جوانان بیشتر به پشت میز نشینی راغب هستند
رشت – خبرگزاری مهر: صنایع پائین دستی کشاورزی در گیلان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است که متاسفانه به رغم تمامی ظرفیت ها در استان مغفول مانده است.
به گزارش خبرنگار مهر، عمده اشتغالی که در مناطق روستایی وجود دارد ناشی از کشاورزی و فعالیت های مرتبط با این مهم است متاسفانه به دلائل مختلف هم اکنون پاسخگویی تامین معیشت خانوار نیست.
ایجاد اشتغال غیر زراعی برای روستانشینان بیکار و نیمه فعال استان گیلان باید به شدت در نظام برنامه ریزی توسعه روستایی دنبال شود.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان در این باره می گوید: توسعه و عمران روستایی طی سالیان اخیر همواره یکی از دغدغه های اصلی توسعه ملی بوده است.
محمد حسین اصغریان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بسیاری از برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی توسعه روستایی را منشا بهبود زندگی روستائیان و تلاشی برای کاهش فقر و محرومیت از طریق افزایش تولید و بالا بردن میزان بهره وری در محیط های روستایی می دانند.
روستاها اگر در مسیر توسعه قرار گیرند مشکل اشتغال کشور رفع خواهد شد
وی در ادامه با بیان اینکه روستاها اگر در مسیر توسعه قرار گیرند مشکل اشتغال کشور رفع خواهد شد، اظهارداشت: با رفع مشکل اشتغال در روستاها بحث مهاجرت روستائیان به شهرها کاهش پیدا می کند.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان گفت: برای توسعه روستاها در نظام برنامه ریزی کشور استراتژی های مختلفی وجود دارد.
وی افزود: صاحبنظران و محققان ۱۰ استراتژی را برای توسعه روستایی مطرح می کنندکه عمده ترین این موارد توجه و نگاه آنان به حوزه های اقتصادی و اشتغالزایی است.
اصغریان با اشاره به اینکه برای ماندگاری روستائیان در روستا باید زیر ساخت های روستا را تکمیل کرد، اظهارداشت: این زیر ساخت ها خود به خود می تواند شاخه های مختلفی داشته باشد.
وی تصریح کرد: با وجود تمامی زیر ساخت ها و امکانات اگر زمینه اشتغال در مناطق روستایی فراهم نباشد روستائیان به شهرها مهاجرت می کنند و در عمل نظام با توسعه روستایی مواجه نخواهیم بود.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان گفت: عمده اشتغالی که در مناطق روستایی وجود دارد ناشی از کشاورزی و فعالیت های مرتبط با این مهم است متاسفانه به دلائل مختلف هم اکنون پاسخگویی تامین معیشت خانوار نیست.
وی اذعان داشت: ایجاد اشتغال غیر زراعی برای روستانشینان بیکار و نیمه فعال استان باید به شدت در نظام برنامه ریزی توسعه روستایی دنبال شود.
اصغریان بیان داشت: کشاورزی در استان گیلان بیشتر پاره وقت است و در بخشی از فصول سال مردم مشغول کار و فعالیت هستند.
وی توضیح داد: برنجکاران چهار ماه و چایکاران شش ماه درگیر کار و در سایر اوقات سال بیکار هستند در ضمن بسیاری از جوانان در مناطق روستایی بطور کلی بیکار هستند.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان گفت: سه چهارم جمعیت روستاها در استان بهره بردار کشاورزی و یک چهارم بطور کلی فاقد شاغل هستند.
کشاورزی در استان گیلان بیشتر پاره وقت است
وی در ادامه با تاکید بر اینکه اشتغال در روستا ها باید بر پایه مزیت های روستاها دنبال کرد، افزود: یک بخش استقرار نواحی صنعتی بود که در گذشته از سوی وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می شد و بعد به وزارت صنایع واگذار شد.
اصغریان با یادآوری اینکه صنایع پائین دستی کشاورزی در گیلان بصورت صحیح دنبال نشده است، اظهارداشت: مشاغل خانگی و صنایع دستی بستر مناسبی برای تقویت اقتصاد خانوارها در مناطق روستایی به شمار می رود.
وی همچنین با اعلام اینکه صنایع سبک را می توان در روستاها مستقر کرد، اذعان داشت: صنایع تبدیلی کلید توسعه روستایی است.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان گفت: سرانه در آمد مردم در مناطق شهری و روستاها بعد پیروزی انقلاب اسلامی بصورت تدریجی افزایش یافته است.
وی با اذعان اینکه دولت باید به بخش کشاورزی یارانه مکفی اختصاص دهد، افزود: یکی از سیاست‌ های مهم اقتصادی در همه کشورها حمایت از طریق پرداخت یارانه به تولیدکنندگان است.
اصغریان اظهارداشت: سطح زیر کشت اراضی کشاورزی استان قابل افزایش نیست، زمین ها محدود است.
وی همچنین با بیان اینکه یکپارچه سازی و مکانیزاسیون کشاورزی به سرعت در حال انجام است، گفت: تا سه سال آینده ۵۵ هزار هکتار اراضی شالیکاری استان تجهیز و یکپارچه سازی می شود.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان افزود: یکپارچه سازی اراضی موجب کاهش اشتغال در بخش کشاورزی می شود ولی در عوض کشاورزی اقتصادی تر خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه کشاورزی گیلان باید کشاورزی بماند بر لزوم حمایت همه جانبه مسئولان از کشاورزان تاکید کرد.
کشاورزی گیلان باید کشاورزی بماند
اصغریان با بیان اینکه صنایع دستی باید در استان گیلان توسعه پیدا کند، اظهارداشت: صنایع دستی حیات فرهنگی جامعه را به همراه دارد و باید از این فرصت به عنوان یک مزیت رقابتی در صادرات استان استفاده کرد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه بافت فکری جوانان تغییر کرده و خیلی تمایل به کار آفرینی ندارند، گفت: بیشتر جوانان راغب به پشت میز نشینی هستند باید این افکار اصلاح شود.
معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری استان همچنین به توسعه عمران روستایی اشاره کرد و گفت: امسال ۲۷ میلیارد تومان از منابع استانی برای آب رسانی روستایی گیلان در نظر گرفته شده است.
وی افزود: علاوه بر این ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای مجتمع های آبرسانی در قانون بودجه سال جاری آمده است.
اصغریان در ادامه با بیان اینکه بودجه اماکن ورزشی امسال برای نخستین بار در استان دو برابر شده است، یادآورشد: توسعه زیر ساخت های ورزشی در گیلان امری ضروری است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان نیز گفت: این بنیاد در راستای توسعه همه جانبه پایدار ایجاد شد تا بتوان یکی از عوامل ماندگار که زیر ساخت ها هستند، تعریف و ساماندهی کند.
محمد اکبر زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مهمترین این زیر ساخت ها مسکن و ساماندهی مسکن روستائیان است.
وی همچنین اظهارداشت: در سنوات گذشته حجم عظیمی از قربانیان حوادث غیر مترقبه مثل زلزله روستائیان بودند که به همت مسئولان و ارائه آموزش های لازم به جوانان روستایی و همینطور متناسب با اقتصاد روستائیان هم اکنون منازل مقاوم در مناطق روستایی ساخته می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: در گیلان هزار و ۷۰۰ نفر که ۷۷ درصد فرزندان روستائیان هستند در قالب نظام فنی و روستایی آموزش های لازم را فراگرفته اند.
۱۰۰ هزار واحد مسکونی در گیلان مقاوم سازی شد
وی افزود: تاکنون ۱۰۰ هزار واحد مسکونی تحت عنوان مقاوم سازی از سوی روستائیان ساخته شده که از این تعداد ۸۰ هزار واحد افتتاح و هم اکنون در حال بهره برداری است.
اکبرزاده تصریح کرد: روستائیان استان گیلان از سال ۸۴ تاکنون از سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات مقام سازی دریافت کرده اند.
وی بیان داشت: تاکنون بیش از سه هزار میلیارد تومان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در این مسیر سرمایه گذاری کرده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان با یادآوری اینکه طرح هادی عالیترین سند توسعه همه جانبه پایدار در روستاها است، گفت: این طرح از یادگار های جهاد سازندگی است.
وی با اذعان اینکه تا سال ۱۳۶۷ جهاد سازندگی نسبت به تهیه طرح هادی روستایی اقدام می کرد، افزود: از سال ۱۳۶۷ تا کنون بنیاد مسکن نسبت به تهیه طرح مزبور اقدام می کند.
اکبر زاده با بیان اینکه تهیه طرح روستاهای بالای ۲۰ خانوار الزامی است، اظهارداشت: تاکنون طرح هادی در هزار و ۶۵۰ روستا در استان تهیه شده است.
وی گفت: تا پایان سال مالی امسال یعنی ۳۱ تیر سال ۱۳۹۴ تهیه طرح هادی ۴۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار یک سال جلوتر از برنامه انجام می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان در توضیح تهیه طرح هادی یک سال جلوتر از برنامه در استان اشاره کرد و افزود: روستایی که طرح هادی نداشته باشد اجرای طرح هادی، سند دار کردن، واگذاری املاک اتفاق نخواهد افتاد.
وی تاکید کرد: لازمه توسعه مناطق روستایی مشارکت جدی و هم افزایی مردم است.
اکبرزاده بیان داشت: در استان گیلان اصل و خط قرمز در منشور طرح هادی حفظ کابری اراضی کشاورزی است.
خط قرمز در منشور طرح هادی روستایی در گیلان حفظ کابری اراضی کشاورزی است
وی همچنین در خصوص وام مسکن روستایی (مقاوم سازی) اشاره کرد و گفت: مقاوم سازی منازل روستایی سالی ۲۰۰ هزار واحد با وام ۱۵ میلیون تومانی و کارمزد پنج درصد تا سال ۱۴۰۵ در کشور ادامه دارد و ضمانت دریافت تسهیلات این پروژه در قالب سفته و زنجیره ای است.
وی یادآورشد: نظام تاکنون در ۳۲ هزار روستایی کشور ۱۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای مقاوم سازی تسهیلات پرداخت کرده است.
نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: با توجه به جایگاه روستا در تامین نیازهای اساسی شهروندان توسعه روستایی بخشی از برنامه های کلان هر کشور است آنچه امروز درباره توسعه روستایی مطرح است توسعه پایداری که بتواند با حفظ منابع محیطی و زیستی مورد نیاز نسل های آینده احتیاجات کنونی بشر را تامین کند.
غلامعلی جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بطور کلی حوزه های روستایی به عنوان پایه و اساس نظام سکونت و فعالیت ملی نقش با اهمیت و تاثیر گذاری در توسعه منطقه ای و ملی ایفا می کند زیرا توسعه پایدار سرزمین در گروه پایداری نظام روستایی است.
وی تصریح کرد: در عین حال روستاهای کانون تولیدات زراعی، باغی و دامی بنابراین عمران، آبادانی و علمی سازی کشاورزی و اقتصادی کردن فعالیت های تولیدی در روستاها برای پیشگیری از مهاجرت های ناخواسته ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآورشد: بسیاری از صاحبنظران اقتصادی بر این باور هستند که با تحقق اهداف توسعه همه جانبه و پایدار روستایی و گسترش صنایع تبدیلی وابسته به کشاورزی در محیط های روستایی می توان ضمن افزایش محصولات و فرآورده های کشاورزی و دامی تامین غذایی مردم کشور را از واردات این گونه محصولات بی نیاز کرد و از وابستگی رهایی بخشید.
به گزارش خبرنگار مهر، در سرزمین سبز فام گیلان که از قطب های مهم کشاورزی کشور به شمار می رود کشاورزی و فعالیت های روستایی محور اقتصاد است. با توجه به نقش روستاها و تولید محصولات کشاورزی در فعالیت های اقتصادی استان رسیدگی بیشتر به امور روستاها شرایط مطلوبتری را برای پایدار و متوازن گیلان و رفاه و آسایش مردم این دیار مهیا می سازد.جعبه‌ابزار