طبقده


روستاي طبقده/ ساری / مازندران


معرفی روستا[ویرایش]

طبقده روستائی است در استان مازندران از توابع شهرستان ساری واقع در بخش میاندرود.
موقعیت روستا بر حسب طول و عرض جغرافیائی در مدار سی و شش درجه و چهل و پنج دقیقه شمالی و پنجاه و سه درجه و دوازده دقیقه شرقی قرار دارد.
ارتفاع روستا از سطح دریا دوازده متر می باشد. طبقده از سمت شمال به روستاهای ولوجا و برگه٬ از سمت جنوب به روستاهای چمازتپه و دولمرز٬ از سمت شرق به رودخانه نکارود و از سمت غرب به جاده گهرباران منتهی می گردد.

مسیرهای دسترسی[ویرایش]

فاصله روستا تا مرکز استان حدود سی و پنج کیلومتر می باشد که از طریق راههای مواصلاتی جاده گهرباران (منتهی به اتوبان ساری – نکاء) و همچنین جاده پنبه چوله (منتهی به جاده خزرآباد) قابل دسترسی می باشد.
لازم به ذکر است علاوه بر مسیرهای فوق بایستی به جاده های ارتباطی گلما و مرزرود نیز اشاره نمود که این دو جاده اخیر بندرت برای تردد انتخاب می گردند.
بافت داخلی روستا به زبانی ساده و بر حسب متر بدین شرح خلاصه می شود:
حد فاصل ورودی محل – (خیابان امام رضا (ع) لغایت خیابان شهید علی اصغر عرب) از ابتدای جاده اصلی تا انتهای محل در مسیر غرب به شرق ۲۰۰۰ متر و حد فاصل پل فی مابین روستای طبقده و چمازتپه ( خیابان امام زمان عج) تا انتهای بافت روستا در مسیر جنوب به شمال ۱۵۰۰ متر می باشد.
از جمله نزدیکترین و مشهورترین مناطق و مراکز نزدیک به طبقده میتوان به فرودگاه بین المللی دشت ناز در فاصله تقریبی ۱۸ کیلومتری جنوب روستا٬ پناهگاه حیات وحش دشت ناز در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوب روستا و ساحل زیبای دریای خزر در فاصله ۸ کیلومتری شمال طبقده اشاره کرد.

جمعیت[ویرایش]

۲۱۸۸ نفر

اقلیم[ویرایش]

آب و هوای روستای طبقده با توجه به قرار گرفتن در استان مازندران، معتدل بوده و گرما و سرمای فصلهای تابستان و زمستان قابل تحمل می باشد. یخبندان بندرت در روستا اتفاق می افتد و میزان بارندگی در حد متوسطی بوده که کشت گندم در این روستا بصورت دیم بعمل می آید. بادهای آن نیز عمدتا از سمت شمال یعنی از روی دریا به خشکی می وزد. جهت شیب زمین عموما از سمت جنوب به شمال بوده و آبها به سمت دریای خزر سرازیر و در جریان هستند.

ناهمواری[ویرایش]

طبقده از نظر توپوگرافی فاقد ناهمواری از نوع کوه و تپه می باشد و بخاطر قرار گرفتن در ساحل دریای خزر بصورت جلگه مسطح و بسیار حاصلخیز درآمده است و بخشهائی از اراضی محل که در امتداد رودخانه نکا رود ( در گویش محلی: نکا کیله) واقع شده دارای خاک بسیار مرغوب می باشد.

منبع[ویرایش]
وبلاگ روستای طبقده
جعبه‌ابزار