طبیعت گردی استان کردستان
دریاچه زریوار[ویرایش]

از شهرستان مرزی مریوان اگر حدود ۱۰ دقیقه به سمت غرب و مرز عراق برویم به مجتمع تفریحی دریاچه زریوار می رسیم که البته در حوالی این دریاچه زیبا مراکز اقامتی فراوانی با کیفیتهای گوناگون وجود دارد . و برای کمپینگ نیز از محوطه اطراف پارکینگ می توان بهره جست اگر از جاده سمت راست دریاچه ادامه مسیر دهیم ، بعد از حدود نیم ساعت به نقطه صفر مرزی در روستای باشماق می رسیم که در راه رسیدن به این محل دیدار زیباییهای این جاده و طبیعت اطراف دریاچه کاملا سودمند است . برای بازگشت نیز برای دیدار از طبیعت آن سوی دریاچه زریوار و روستاهای زیبای کردنشین می توان از یک سه راهی در حدود ده دقیقه قبل از نقطه مرزی به سمت جنوب رفت و از آن سوی دریاچه تا خود مریوان پیش رفت . البته قبل از رسیدن به مریوان می توان از زیباییهای جاده مریوان و قرآن منحصر به فرد نگل در روستای نگل در کنار جاده بهره برد .

آبشار شلماش[ویرایش]

اگر از شهرستان بسیار زیبا و کوهستانی سردشت ، حدود نیم ساعت جلوتر برویم ، به محوطه آبشار بسیار زیبای شلماش در سمت چپ جاده و در کف دره می رسیم . برای بازدید کامل این آبشار می بایست از پلکان کنار آبشار تا انتها ، پایین رفت و از زیباییهای منحصر به فرد این آبشار ۳ طبقه بهره برد .
برای کمپینگ می توان از محوطه آبشار استفاده کرد و در راه برگشت به شهرستان سردشت می توان از بازار مرزی شهرستان بانه نیز بازدید نمود .

اورامانات[ویرایش]

یکی از زیباترین مناطق کوهستانی ایران در منطقه ای واقع شده است که مابین مریوان و پاوه قرار دارد . سیاحت و بازدید از کل این مسیر یعنی بین مریوان تا پاوه حدود هفت ساعت به طول می کشد و در این جاده خاکی صعب العبور ما با زیباترین روستاهای ایران ، آبشار بل و کوههای وحشی کردستان مواجه می شویم برای رسیدن به این منطقه باید حدود ۱۵ کیلومتر قبل از مریوان جاده آسفالت سمت چپ را برویم و تا روستای اورامان تخت ، آسفالته می باشد . روستای اورامان تخت از جمله روستاهای بسیار زیبای این منطقه با بافت معماری خشکه چین وصخره ای می باشد. اورامان تخت
دره اورامان زیبا ترین و وحشی ترین دره ایران می باشد که زمان مناسب سفربه آن اردیبهشت وخرداد می باشد. سایر دیدنیها :سراب وینسار در قروه – چشمه کواز در کامیاران چشمه آب تلخ در بیجار – چشمه باباگر در قروه – آثار صخره ای فرهاد تاش در قروه –پارک ابیدرسنندج.
گروه طبیعت گردی ساده سفران


رده‌های این صفحه : طبیعت گردی
جعبه‌ابزار