طبیعت گردی یکروزه


برای طبیعت گردی یکروزه کجا برویم؟
سه شنبه ۴ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۴۱
اگر حوصله پیاده‌روی دارید فقط چند دقیقه لازم است تا به دره‌ای برسید که نمای آبشار در دل کوه مجاور آن، زیبایی را برای چشمانتان به ارمغان می‌آورد.
گروه اجتماعی - ساکن تهران، کرج یا یکی از شهرهای نزدیک به جاده چالوس که باشید، حتماً از این مسیر بارها عبور کرده و از مسیرهای پرپیچ و متنوع کوهستانی و جنگلی آن لذت برده‌اید. برای بومیان البرز اما جاده چالوس تنها یک گذرگاه جاده‌ای، مجموعه‌ای از رستوران‌ها و استراحتگاه‌های حاشیۀ جاده نیست. این راه پرپیچ و خم، مناظر بسیاری در دل خود پنهان کرده که زیبایی متفاوتی با جاده اصلی دارند. یکی از آنها ارنگه است؛ صندوق نگین‌های جاده!
به گزارش ، برخلاف بسیاری از مناطق کوهستانی که جاذبۀ آنها تنها در فصل بهار و تابستان نمایان می‌شود، ارنگه در تمامی فصل‌ها چهره‌ محصور کننده‌ای دارد. به خصوص پاییز و زمستانش که شهرۀ طبیعت‌گردان است و در آن نمایی را به رخ می‌کشاند که هوش ازسرتان می‌برد. بهاری شکوفه باران، باغ‌های میوه، تابستانی خنک با آبشارهای زلال در دل کوه، پاییزی پر از رنگ‌های چشم‌نواز و زمستانی پوشیده از برف که برف بازی و اسکی در پیستی مناسب و ارزان را هدیه می‌دهد.
در یک تعریف ساده، این روستا، معجونی است از انواع جاذبه‌ها با دسترسی ساده که می‌تواند مقصدی برای آرامش و تفریح توامان باشد. جایی درکیلومتر ۱۷ جاده چالوس بدون شک می‌تواند به عنوان یکی از تفریحگاه‌های بی‌نظیر نزدیک به تهران، به حساب آید.
بد نیست بدانید که آدران و ارنگه منطقه وسیعی را سهم خود کرده‌اند. معروفترین نقاط گردشگری‌شان پیست اسکی خور، آبشار یخی خور، منطقه هفت چشمه، آبشار ۹۰متری، روستای ارنگه، باغ‌های جنگلی، قبرستان باستانی و چشمه قلقلی است که هرکدام دسترسی‌های متفاوتی دارند. اگر میل تماشای این مکان‌ها را کردید باید بدانید که هرکدام از آن‌ها در زمان‌های خاصی، جذابیت دو چندان دارد.
اما چطور می‌شود به این روستا رسید؟ برای رسیدن به ارنگه، وارد جاده چالوس شده و تا کیلومتر ۱۷ پیش بروید و سپس وارد خروجی ارنگه شوید. بعد از آن چیزی در حدود دو کیلومتر مسیرسربالایی و پر پیچ ولی آسفالت پیش رویتان است که مناظر آن هم دیدن دارد. پس از طی این مسیر به یک دوراهی می‌رسید. اینجا از سمت راست وارد روستا شوید و اگر می‌خواهید به قبرستان باستانی ارنگه بروید، مسیر را ادامه دهید. اینجا اما پایان راهی است که می‌توانید از خودروی شخصی‌تان استفاده کنید. به دلیل حفظ حریم روستا تردد بعد از این نقطه، با وسایل نقلیه محلی ممکن است.
اگر حوصله پیاده‌روی دارید فقط چند دقیقه لازم است تا به دره‌ای برسید که نمای آبشار در دل کوه مجاور آن، زیبایی را برای چشمانتان به ارمغان می‌آورد. خوب که از دیدن اینچنین منظره‌ای لذت بردید دوباره به آن دوراهی پیشین باز گردید. از آنجا اینبار به سمت چپ بروید تا به پیست اسکی و آبشار یخی خور برسید.
اگر می‌خواهید اسکی کنید یا برف بازی، اینجا، موقعیتی استثنایی برایتان فراهم شده و اگر هم می‌خواهید آبشار و ستون‌های‌ بزرگ یخی را ببینید باید مسیر را ادامه دهید. اما اگر در تابستان قصد سفر به این روستان را دارید می‌توانید سری به دره هفت چشمه بزنید. برای دیدن این دره دو راه دارید. یا اینکه از مسیر کوچک و پا کوب روستا به بستر دره بروید یا از جاده چالوس مقابل پارکینگ رستوران هفت‌چشمه، عزم کوهنوردی کنید؛ البته یادتان باشد که کوهپیمایی مورد نظر آنچنان هم راحت نیست، چرا که جزو مسیرهای نیمه‌سنگین به حساب میاید. در نهایت این را هم بدانید که دلیل نامگذاری این منطقه به نام هفت چشمه، وجود چشمه‌های فراوانی است که از این منطقه سرچشمه می‌گیرند.
بهروز برآبادیجعبه‌ابزار