طب سنتی لرستان


ثبت طب سنتی لرستان به عنوان اولین اثر معنوی کشور
یک عضو کمیته گردشگری لرستان گفت: بیش از ۶ چشمه آب گرم در استان وجود دارد.
به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران، عطا حسن‌پور، بیان کرد: لرستان، سرزمینی با منابع طبیعی غنی است که وجود بیش از ۲۰۰ گونه از گیاهان دارویی در این استان دلیلی بر این مدعاست.
وی اضافه کرد: متأسفانه به گونه‌های گیاهی در لرستان کمتر توجه شده و در شهرهای همجوار همچون دزفول عرضه آنها بسیار پررونق است، تیم خاصی به این منظور در استان تشکیل نشده است.
حسن‌پور افزود: طب سنتی لرستان به عنوان اولین اثر معنوی در فهرست آمار ناملموس ایران به ثبت رسیده و برای ثبت در جهان پیشنهاد شده است.
این عضو کمیته گردشگری لرستان با اشاره به خاصیت‌های خاص درخت بلوط در استان تصریح کرد: گونه خاصی از این درخت که در کنار رودخانه کشکان موجود است ۷ ثمر برای مصارف دارویی خاص می‌دهد که گال گزوله از جمله آنهاست.
وی با اشاره به چشمه‌های آب گرم استان اظهار کرد: بیش از ۶ نمونه چشمه آب گرم در لرستان شناسایی شده که در صورت وجود زیرساخت مناسب برای توسعه گردشگری سلامت مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
حسن‌پور خاطرنشان کرد: کشور تایلند در زمینه توریسم درمانی بسیار فعال بوده و در این راستا از سنگ‌های رودخانه‌ای که مشابه آنها در لرستان به وفور مشاهده می‌شود، استفاده می‌کند.
این عضو کمیته گردشگری لرستان گفت: کوه‌های لرستان به عنوان سومین دیوار بلند و عمودی ایران آماده دیوارنوردی هستند.

انتهای پیام/م

منبع: ایسناجعبه‌ابزار