طریقه استفاده از کیت کشت سبزیجات


طریقه استفاده ازکیت کشت سبزیجات

براي کاشت سبزی در خانه انجام مراحل زیر را پیشنهاد می‌کنیم:
۱- خاک ویژه Dr green را داخل سینی کشت ریخته و آن‌را پهن کرده و تا حد امکان فشرده نمایید. (قبلا حدود دو مشت خاک را برای پوشش نهایی کنار بگذارید)
۲- برای کاشت بهتر بذرها بهتر است ابتدا خاک را مرطوب کنید حال بذرها را به صورت فاصله‌دار روي سطح خاک بگذارید و روي بذرها را با لایه نازکی از خاک باقی مانده بپوشانيد دقت کنيد اگر اندازه بذر دو ميلي‌متر است، حداکثر با دو ميلي‌متر خاک بايد روي آن پوشانده شود. اکنون سینی را دو تا پنج روز در گرم‌ترين و پر نورترین جاي ممکن در خانه قرار دهيد.
باید توجه داشت که بذرهاحتمابصورت فاصله دار قرار گیرند مثلا برای بذر ریحون فاصله سه سانتی متر پیشنهاد می گردد
۳- سطح خاک را روزانه دو تا سه بار به آرامی و بدون جابجایی خاک و بذرها آبیاری کنید تا سطح آن همیشه مرطوب باشد.( برای این منظور می توانید از آبپاش کمک بگیرید .)
- اگر تمام اين مراحل به درستي انجام شود بعد از گذشت حدود یک ماه سبزي‌ها آماده خوردن مي‌شوند اما توصيه می‌شود يکي دو بار به ويژه تره را با قيچي بچينيد تا پايه آنها قوي‌تر شود.
- رطوبت یکی از فاکتور های اصلی برای بقا و رشد گیاه است، دقت کنید خاک همیشه رطوبت کافی داشته باشد.
- توجه داشته باشید که نور نیز از اصلی‌ترین فاکتورهای رشد در گیاه می‌باشد هر چه نور بيشتري به سبزي‌ها برسد رشد آن‌ها بیشتر می‌شود. تا حد ممکن از نور طبیعی و زیاد در حد نور حیاط منازل یا پشت بام استفاده شود.
- می توانید برای جوانه زنی سریعتر قبل از کاشت ابتدا مقدار مورد نیاز از بذرهای موجود در قوطی را در آب ولرم بريزد تا متورم شوند. (بين ۸ ساعت تا ۴۸ ساعت می‌توانید آنها را در آب نگه داريد)سپس در این مرحله بذرها را از آب خارج کرده و روي يک پارچه تمیز منتقل ‌کنيد تا نم آنها گرفته شود، سپس عملیات کشت را دنبال کنید.
- پیشنهاد برداشت : پیشنهاد می گردد هنگام برداشت برگهای جوان و تازه رس سرچین شود و پایه گیاه برای محصول دهی بعدی حفظ گردد
پس ازچندین بار برداشت هنگامی که محصول دهی متوقف کشت می توانید خاک داخل سینی را زیر و رو کنید و با مقداری خاک دکتر گرین جدید مخلوط نمائید و دوباره روند کشت را تکرار کنید .جعبه‌ابزار