عسگراباد


معرفی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر
در كيلومتر ۲۱ از جاده بهشهر - دريا روستايي كوچك و زيبا قرار دارد كه عسكرآباد نام گرفته است. اين روستا عليرغم دوري از شهر و همچنين ۵/۲ كيلومتر فاصله از كنار جاده بهشهر – دريا بدليل همت والاي مردم سختكوش خود هميشه آباد و سرسبز بوده و زيبايي خاصي دارد. عسكرآباد از شمال با روستاهاي زینوند و امیرآباد – از جنوب با روستاهاي اطرب و حسین آباد – از شرق با روستاهاي حسين آباد و اميرآباد و از غرب با روستاي خورشید همسايه است.جمعيت عسكرآباد بر اساس سرشماريهاي رسمي طبق جدول زير بوده است:
سال
۱۳۳۵
۱۳۴۵
۱۳۵۵
۱۳۶۵
۱۳۷۵
جمعيت
۱۷۳
۳۱۲
۴۱۱
۵۵۲
۵۷۰

روستای عسکر آباد در قسمت شمال غربی شهرستان بهشهر و در شمال شرقی شهرستان نکاء قرار دارد . این روستا با دریای خزر در حدود ۱۷ کیلومتر فاصله دارد . عسکر آباد در حدود ۱۳۰ خانوار جمعیت دارد که به طور متوسط در هر خانواده ۷ نفر زندگی می کنند . بدین ترتیب روستای عسکر آباد در حال حاضر حدود ۹۰۰ نفر جمعیت دارد.
اقتصاد روستا

منبع در آمد و تامین هزینه های زندگی اهالی عمد تاض از راه کشاورزی میباشد در کنار کشاورزی حدود ۱۰ درصد از اهالی روستا به کار دامداری نيز می پر دازند. بعلت مساعد بودن زمین های کشاورزی محصولات مختلفی مانند :شالی –گندم – پنبه – کلزا – لوبیا – جو – باقالا - کنجد - پیاز گوجه - بادمجان و ... در مزارع روستا كشت ميشود ولي اصلي ترين محصول روستا برنج می باشد .

پیشینه تاریخی روستای عسکرآباد شهرستان بهشهر

روستای عسکر آباد در زمان ناصرالدین شاه قاجار وجود داشت و تازه آباد ناميده ميشد . هنگامی که شاه قاجار جهت تفریح سفری به شمال کشور داشتند به شکار گاه میانکاله ( ۵ كيلومتري شمال شرقي روستا) میرود که خان منطقه (عسکر خان) نيز وی را همراهی مینماید . در حین شکار شاه تیری به سوی آهو رها میکند که تیر به خطا میرود . عسکر خان از شاه رخصت میگیرد و با اولین تیر آهو را شکار میکند و رو به شاه کرده و می گوید : اعلی حضرت بنده تیر را به گوش حیوان زده ام و شاه می گوید اگر حرفت درست باشد هر چه بخواهی به تو می دهم . بعد از این که صحت حرف عسکرخان تائید شد او به شاه گفت من منطقه تازه آباد را می خواهم . شاه نیز موافقت کرد و این منطقه را به عنوان هدیه به او داد . ازآن پس تازه آباد به عسکر آباد تغییر نام يافت . لازم به یاد آوری است که اجداد و نیاکان اولیه ما اصالتا اهل شهر خان ببین از توابع استان گلستان می باشند که به دلیل درگیری های قبیله ای به این منطقه کوچ کردند .

امکانات رفاهي :
روستای عسکر آباد اولین نقطه مسكوني استان مازندران بود که از نعمت گاز شهري بهره مند گردید . این مهم در سال ۱۳۵۹ یعنی دو سال پس از پیروزی انقلاب شکوهمند ایران اسلامی میسر شد .

این روستا در سال ۱۳۵۸ و تنها چند ماه پس از پيوزي انقلاب از نعمت برق بر خوردار گردید. نکته جالب اینکه قبل از برخورداری روستا از نیروی برق یکی از اهالی روستا مبادرت به خرید تلویزیون کرده بود وبا استفاده از باطری تراکتور آن را به کار انداخته بود و مردم با همین تلویزیون لحظه ورود امام (ره) به ایران را تماشا کردند.
آب آشامیدنی روستا از چاه عميقي که در كنار روستا حفر شده تامین می شود . اين آب پس از انتقال به دو منبع بتني زميني ۵۰ متر مكعبي به منبع فلزي هوايي ۲۵ مترمكعبي منتقل و در سطح روستا توزيع ميشود .

لوله كشي آب فلزي و قديمي روستا در سال ۱۳۸۶ تعويض و از اسفندماه مورد بهره برداري قرار گرفت.
حمام عمومی روستا در سال ۱۳۶۰ توسط جهاد سازندگي احداث شد ولي در حال حاضر بعلت اینکه اكثر اهالی در خانه خود حمام دارند تقریباً بلااستفاده ميباشد.
تنها مدرسه روستا که تا پنجم ابتدایی در آن تدریس می شود در سال ۱۳۷۸ توسط بنياد ۱۵ خرداد بجاي مدرسه قديمي روستا احداث گرديد و درحال حاضر معلمین و مدیر مدرسه همگی از اهالي روستا هستند . [۱]

منبع
[۱]    جعبه‌ابزار