فیلبند


در این روستا چهار فصل را در یک روز می توان دید
در جنوب بابل در بلندای رشته كوه‌های البرز در مازندران ، روستایی است كه در آن دلتان برای زمستان تنگ نمی‌شود.

[۱]    به گزارش سرویس علمی جام، زمستان‌های طولانی فیلبند توانسته بسیاری از گردشگران را روانه این روستای مازندران كند. زمستان در این منطقه زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می‌رسد و می‌توان گفت نزدیك به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد به همین سبب در این فصل روستا خالی از سكنه می‌شود.
به جرات می‌توان گفت در فصل‌های بهار و پاییز در این روستا و این منطقه همه پدیده‌های جوی دیده می‌شود! به طوری كه ممكن است در یك روز ابر و مه و سپس بارش باران و در پی آن تگرگ و برف دیده شود كه ناگهان با وزش باد‌ تندی، ابرها دور شده و با نمایان‌شدن آفتاب، رنگین‌كمان زیبایی را نیز شاهد باشید و پس از مدتی هوا چنان صاف و آفتابی شود كه به پدیده‌های پیش آمده‌ شك كنید كه آیا همه این پدیده‌ها در یك روز رخ داده است!؟


بدون شک منطقه چلاو و روستای فیلبند از زیباییهای طبیعت مازندران و از جاذبه های گردشگری این استان است که سالانه پذیرای تعداد بیشماری گردشگر و کوهنورد میباشد. مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، ۲۵ کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال جدا می شود. طول جاده فرعی تا سنگچال ۱۸ کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا فیلبند نیز حدود ۵ کیلومتر است.
كوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به این منطقه می‌آیند كه البته قابل توجه است‌ با این‌كه قله فیلبند با بلندای ۳۲۵۰ متر در این منطقه قرار دارد، اما مردم خود روستا چنین قله‌ای را نمی‌شناسند و معتقدند بلندترین نقطه‌ای كه روستا در آن قرار دارد، قله فیلبند نامیده می‌شود.جعبه‌ابزار