قراجه محمد


راه اندازی کانون فرهنگی هنری به نام شهید مدافع حرم در یک روستا
خبرگزاری شبستان: یک کانون فرهنگی هنری به نام یکی از شهدای مدافع حرم در روستای قراجه محمد شهرستان مرند راه اندازی می شود.
به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری شسبتان از روستای قراجه محمد ، روستایی خوش آب و هوا و با طبیعتی بکر و سرسبز در شهرستان مرند ، روستایی با باغ های زرد آلو و مزارعی که محصول اصلی آن را عمدتا آفتابگردان و گندم تشکیل می دهد، در ۲۰ کیلومتری غرب مرند مشرف به کوه علمدار.
تاریخ تشکیل روستا بنا به یافته های باستان شناسی به ۲ هزار سال پیش از میلاد می رسد که آثار به دست آمده در شمال شرقی روستا در تپه ای کنار رودخانه زیلبیر چای عمدتا سفال، آبگینه، استخوان انسان (خاکستر)و.. می باشد.
هم اکنون بیش از ۴۰۰ خانوار در این روستا زندگی می کنند که شغل اکثر اهالی این روستا، کشاورزی است. آفتابگردان، محصولات لبنی، شیر پاستوریزه، محصولات باغی، تولید مصالح ساختمانی از جمله تولیدات مردم این روستا به شمار می رود


شهداي روستا[ویرایش]
.
شهید محرم علیپور، شهید مدافع حرم که سال گذشته به شهادت رسید از افتخارات روستای قراجه محمد به شمار می رود، این شهید متولد و ساکن این روستاست و هم اکنون والدین و خانواده ایشان ساکن این روستا هستند. این روستا همچنین ۲ شهید دیگر به نام های شهیدان محمدتقی محمدزاده و اسماعیل قربانزاده تقدیم اسلام کرده است.

روستایی که به نام شهید مدافع حرم شناخته می شود[ویرایش]

حالا دیگر روستای قراجه محمد به نام شهید محرم علیپور، شهید مدافع حرم شناخته می شود و به جاست که یکی از کانون های فرهنگی هنری این روستا به نام این شهید نامگذاری شود.
روستای قراجه محمد دارای ۲ مسجد به نام های حضرت ابوالفضل(علیه السلام) و مسجد جامع می باشد، چندی پیش کانون فرهنگی هنری حضرت امیرالمومنین(علیه السلام) مسجد جامع توسط دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان آذربایجان شرقی راه اندازی شد.
مقدمات راه اندازی کانون فرهنگی هنری دیگری به نام شهید محرم علیپور، شهید مدافع حرم در مسجد حضرت ابوالفضل(علیه السلام) توسط دبیرخانه کانون های فرهنگی هنر مساجد آذربایجان شرقی انجام شده و مجوز آن صادر شده است.

پدر از فرزند شهیدش می گوید[ویرایش]

پدر شهید علیپور نیز در این محفل حضور داشت، مردی مسن وسالخورده، با صلابت و آرامشی که از نگاه هایش به انسان منتقل می شود. از فرزند شهیدش برای ما می گوید. این شهید دارای ۲ فرزند پسر به نام یاسر و میثم می باشد که یکی ۱۰ ساله و محصل کلاس چهارم ابتدایی و دیگری چهار ساله است. شهید علیپور در وصیت نامه خود، سفارش هایی را به فرزندانش داشته است که از جمله آن ها گوش به فرمان ولایت بودن و حفظ احترام مادر است.
پدر شهید علیپور ادامه می دهد: رهبر معظم انقلاب، اواخر سال گذشته، از خانواده این شهید دعوت کردند که در محضر ایشان حاضر شدیم که یکی از فرزندان این شهید آیاتی از قرآن را تلاوت کرد و رهبر انقلاب، قرآنی را به ایشان هدیه کردند.
وی تاکید می کند: مقام معظم رهبری، نمونه ای از وصیت نامه شهید علیپور را نیز از ما گرفتند و نزد خود نگه داشتند.
گفتنی است، تصویری از شهید علیپور و دیگر شهدا نیز در داخل مسجد این روستا نصب شده که فضای خاصی را به این مسجد بخشیده است. این روزها، روستای قراجه محمد، به نام شهید علیپور، شهید مدافع حرم شناخته می شود.

وصیت نامه شهید[ویرایش]

شهید محرم علیپور، متولد سال ۱۳۵۴ در روستای قراجه فیض الله در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳ در دفاع از حرم حضرت زینب(سلام الله علیها) به شهادت رسید که وصیت نامه ایشان به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) و روح پرفتوح حضرت امام(ره) و با درود بر امام خامنه‌ ای.
خدمت همسر عزیز و شیرزن خودم سلام. می دانم که از روزی که با من پیوند ازدواج بستی، جز زحمت و تلاش بی وقفه برای شما هیچ نکرده‌ام. می دانم قصور زیادی دارم، آن طور که شما بودید، من نبودم. اگر همیشه با شجاعت و افتخار، آماده هرگونه ماموریت بوده ‌ام، تنها به همت شما و مسئولیت پذیری شما بوده است. اگر عمری باقی بود، از خداوند می خواهم توفیق جبران محبت های شما را به بنده عطا فرماید و اگر خدا خواست و شهادت نصیب بنده حقیر شد، طلب حلالیت دارم.
بعد از بنده، هرگز از خط ولایت خارج نشوید، بسیار مواظب باشید که فتنه گران گاه به نام ولایت در پی خواهند بود تا شما را در مقابل ولایت قرار دهند. هرگز فکر نکنید که نسبت به سایر مردم، حق بیشتری نسبت به انقلاب دارید، هر چه بوده وظیفه بوده است.
به فرزندانم بگو که عاشق سیدعلی بودم. بگو که اگر شادی روح بابا را می طلبند، سرباز ولایت سید‌علی باشید، صحبت های حضرت آقا را خوب بشنوید و به جان دل بگیرید که چراغ هدایت شما خواهد بود.
اما فرزندم میثم عزیز و یاسر جان! دعا می کنم که شهید راه ولایت باشید، در طلب علم کوشا باشید، تا می توانید به دنبال علم باشید. مواظب باشید که بدون بصیرت عملتان راه به جایی نخواهد برد. مواظب عملیات روانی دشمن باشید. شما هیچ حقی بر گردن ملت ندارید، مگر وظیفه خدمت به مردم. همیشه از خود سوال کنید که برای کشور و مردم چه کرده اید.
میثم جان بابا و یاسر عزیزبابا، یار و یاور هم باشید. هر کجا که باشید می توانید سرباز ولایت باشید. در هر شغلی که باشید و دوست داشته باشید. با ولایت بودن، با دوستی دنیا در یک جا نمی گنجد، پس اگر مال دنیا هم داشتید، نگذارید محبت مال دنیا شما را از ولایت جدا کند . تا می توانید به مردم خدمت کنید هرگز در مسایل اجتماعی خود بی تفاوت نباشید.
آخرین وصیت بنده به شما این است: احترام مادر خود را داشته باشید که حق بسیار بر گردن بنده و شما دارند. ایشان را روی تخم چشم خود جای دهید که هر چه کنید کم است. از مادرم سکینه (خاله ام)، حاجی و پدرم حلالیت بخواهید و سلام مرا به آن ها برسانید.
از تمام برادران و خواهرانم و هر کس که با بنده ارتباط داشته، حلالیت بخواهید. اگر به کسی قرضی داشتم بپردازید و اگر از کسی طلبی داشتم، در طلب یا بخشش آن مختارید. اگر مفقودالاثر شدم، هرگز به خاطر جسم گناهکار، خاطرِ آقا را پریشان نکنید که خاطر حضرت آقا، از همه برایم عزیز‌تر است.
در خاتمه از تمام دوستان حلالیت می طلبم، خداوند بر عمر با عزت امام خامنه ای بیفزاید.
گزارش از بیت اله احمدی    جعبه‌ابزار