قزوین پایتخت صفویه


تسنیم گزارش می‌دهد
قزوین پایتخت صفویه میزبان گردشگران نوروزی
خبرگزاری تسنیم: قزوین که زادگاه مشاهیر بزرگ ایران و پایتخت شاه طهماسب دوم صفوی است سبب شده تا این شهر به عنوان نگین شهرهای فرهنگی ایران معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، استان قزوین از استان‌های مرکزی کشور به شمار می‌رود، آنچه استان قزوین را از سایر استان‌های کشور متمایز می‌کند، وجود شاهراه‌های مواصلاتی در استان قزوین است، تا جایی که ۱۲ استان کشور از طریق محورهای‌ قزوین به یکدیگر متصل شده و ۲۹ استان کشور از جاده‌های قزوین استفاده می‌کنند، این امر سبب شده تا استان قزوین موقعیت خاص و ویژه‌ای نسبت به سایر استان‌های کشور داشته باشد.
قزوین را می‌توان از لحاظ ساختار زمین‌شناختی به دو قسمت کوهستانی و دشتی تقسیم کرد، دشت قزوین در مرکزیت استان قرار داشته و اطراف آن را محورهای کوهپایه‌ای و کوهستانی فرا گرفته است، قزوین از شمال به سلسه کوهای البرز و از شرق و غرب بین دو عارضه کوهای البرز احاطه شده است و از طرف جنوب نیز به کوه‌های نواحی مرکزی ایران محدود می‌شود، این درحالی است که منطقه قزوین به واسطه این ارتفاعات به صورت یک فرورفتگی دیده می‌شود.


آب و هوای استان قزوین[ویرایش]

استان قزوین را می‌توان به چهار نوع آب‌ و هوا تقسیم کرد، آب‌ و هوای سرد و کوهستانی که نواحی شمال و ارتفاعات جنوب غربی را در بر می‌گیرد،آب و هوای معتدل که کوهپایه‌ها و دامنه‌های استان را شامل می‌شود، آب‌ و هوای نسبتا خشک تا نیمه خشک نواحی مرکزی دشت قزوین وبوئین‌زهرا و همچنین آب و هوای مرطوب گرمسیری در بخش‌های از تارم و دره‌های شاهرود از جمله آن‌ها هستند.
در حالی که بارانی‌ترین ماه سال در استان قزوین فروردین ماه و خشک‌ترین ماه سال نیز تیرماه معرفی شده است، هرسال میانگین بارندگی استان قزوین حدود ۳۳۰ میلی‌لیتر در سال تخمین زده می‌شود.
آب‌های سطح استان قزوین در دو حوزه آبریزی جاری است، که از جمله آن می‌توان به رودخانه طالقان رود و الموت رود که در نهایت به شاهرود می‌پیوندد و رودخانه نینه رود، اربدیان و جینگ، سرد رود، تارو لات، گرمارود و اندج رود که در نهایت به سپیده رود می‌ریزد اشاره کرد.
حوزه آبریز جنوبی (شور) استان قزوین نیز متشکل از رودخانه حاجی عرب، ابهر رود، و خر رود است که بیش از ۴۰ رود فصلی دامنه‌های جنوبی البرز را نیز شامل می‌شود.

جمعیت استان قزوین[ویرایش]

استان قزوین از ۲۰ شهر در قالب ۵ شهرستان تشکیل شده است، قزوین را می‌توان متشکل از ۱۸ بخش، ۴۴ دهستان و یک هزارو ۵۴۳ روستا نیز معرفی کرد، جمعیت استان قزوین بیش از یک میلیون نفر است که ۶۲ درصد آن در نقاط شهری و ۳۸ درصد آن در روستا زندگی می‌کنند، نسبت جنسی جمعیت استان را ۵۰.۷درصد مرد و ۴۹.۳ درصد زن تشکیل می‌دهد.
نرخ با سوادی در استان قزوین بیش از ۸۲ درصد بوده و از این نظر رتبه هفتم کشور را به خود اختصاص داده است.

نام قزوین[ویرایش]

در مورد نام‌گذاری شهر قزوین نکات فراوانی وجود دارد، این در حالی است که علی‌اکبر دهخدا نام قزوین را مرکب از دو کلمه " کزو " به معنای پسته کوهی و " ین " نسبت داده است، نامی که معنای آن به سرزمین پسته بازمی‌گردد.
محصولات کشاورزی و باغی استان قزوین از گذشته بسیار دور با وجود کم‌آبی شهرت بسیار زیادی دارد و در بین استان‌های دیگر کشور از محبویت بالایی برخوردار است، ولی با این حال پسته قزوین به دلیل مرغوبیت طرفدارن بیشتری داشته است.

فرهنگ مردم قزوین[ویرایش]

استان قزوین همواره خاستگاه و محل تولد و زندگی دانشمندان، بزرگان، هنرمندان و نام‌آوران بسیاری همچون ابوعبدالله قزوینی، حمدالله مستوفی، عبیدزاکانی، نجم‌الدین کاتبی، واعظ سالک، میرعماد، شهید ثالث، علامه دهخدا، سید اشرف الدین حسینی (نسیم شمال)، عارف، علامه رفیعی و شهدای نام‌آور انقلاب اسلامی همچون شهید رجایی و شهید بابایی بوده است.
آوازه مکاتب و مدارس فلسفه، فقهی، عرفانی، هنری قزوین در سد‌های مختلف علاقه دانشمندان و عارفان بسیاری را به خود جلب کرده، تا جایی که بزرگانی همچون امام محمد غزالی، خواجه نصیرالدین طوسی، قطب‌الدین شیرازی، شیخ بهایی، میر داماد، ملاصدرا، سید جمال الدین اسدآبادی، و میرزای شیرازی را به قزوین کشانده است.
موقعیت ممتاز و استراتیژیک قزوین و قرار گرفتن آن در جاده ابریشم از دیر باز استان قزوین را با رونق اقتصادی، تولیدی، بازرگانی گره زده است تا جایی که امروزه نیز استان قزوین یکی از قطب‌های اصلی اقتصادی کشور به شمار می‌رود.

گزارش[ویرایش]

شهاب ربیعی    جعبه‌ابزار