قصر قند


شهرستان قصرقند در استان سیستان و بلوچستان
بر اساس مصوبه دولت، شهرستان قصر قند به مرکزیت شهر قصرقند از ترکیب بخش مرکزی به مرکزیت شهر قصرقند از ترکیب دهستان های هیت و هلونچکان ، بخش ساربوک و تلنگ در تابعیت استان سیستان و بلوچستان ایجاد می شود.
همچنین دهستان هیت به مرکزیت روستای هیت ، دهستان خمیری به مرکزیت روستای خمیری ، دهستان شارک به مرکزیت روستای شارک ، بخش ساربوک به مرکزیت روستای ساربوک و بخش تلنگ به مرکزیت روستای تلنگ در تابعیت شهرستان نیکشهر ایجاد می شود.
شهرستان تازه تاسیس قصرقند که زمانی پایتخت مکران بوده، با دهها اثر تاریخی و طبیعی و مناطق گردشگری یکی از جاذبه های خاطره انگیز جنوب سیستان و بلوچستان برای مسافران نوروزی است. [۱]
شهرستان قصرقند بین ۲۶ درجه و ۱۳ دقیقه عرض شمالی و ۶۰ درجه و ۴۴ دقیقه طول شرقی گرینویچ در ارتفاع ۴۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است.
قصرقند با آب و هوای گرمسیری در گذشته نام های مختلفی از جمله ˈگمج رودˈ و ˈگنداوکˈ داشته است، در مورد وجه تسمیه قصر قند که در گویش محلی نیز آن را ˈکسر کنتˈ می گویند کسر به معنی قصر و کاخ است و کنت یا کند و یا کد ریشه تکواژه بر گرفته از کن(kan ) از زبان اوستایی است که به معنی خانه به کار می رفته است.

فهرست مندرجات
۱ - منبع

منبع[ویرایش]
 
۱. وبلاگ لاشار کوبچ    
جعبه‌ابزار