قلعه‌ رودخان


دژی حیرت‌انگیز بر فراز ارتفاعات فومن
دژ تاریخی و حیرت‌انگیز قلعه‌رودخان از دژهای نظامی حکومتی گیلان است که بر فراز ارتفاعات فومن خودنمایی می‌کند و تاریخ پرفراز این سرزمین را به رخ می‌کشد.
دژ قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در گیلان است.
برخی از کارشناسان زمان ساخت قلعه رودخان را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.
این قلعه با ۲.۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد و دیوار قلعه یک‌هزار و ۵۰۰ متر طول داشته و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته است.


راه های دسترسی[ویرایش]

فاصله مستقیم قلعه رودخان تا شهر ماکلوان ۲۵ کیلومتر، تا ماسوله ۴۵ کیلومتر و تا شفت ۲۰ کیلومتر بوده و از مسیر اصلی و آسفالته مسافت قلعه تا فومن ۲۵ کیلومتر، تا ماکلوان حدود ۳۵ کیلومتر و تا ماسوله ۶۰ کیلومتر بوده و اکنون بیشتر مساحت آن در قالب طرح پارک جنگلی، سنگ‌چین و شن‌ریزی شده است.
قلعه رودخان میراث مهمی از دژهای نظامی حکومتی در گیلان است که مدت‌ها مرکز فرمانروایان استان بوده و از بزرگ‌ترین و با عظمت‌ترین دژهای نظامی گیلان و حتی ایران محسوب می‌شود.
برای نخستین بار در سال ۱۸۳۰ میلادی «آلکساندر شودزکو خچکو» محقق لهستانی‌الاصل هنگام تحقیق در گیلان متوجه این قلعه شد و در یادداشت‌های خود موقعیت این بنا را به ثبت رساند.
این محقق لهستانی درباره قلعه رودخان می‌نویسد که «دژی بر بالای کوهی در قسمت علیای رودخانه‌ای به همین نام و بام سنگی است که طرفین ورودی آن دارای دو برج دفاعی مستحکم بوده و بر کتیبه سردر ورودی آن حک شده که این قلعه برای نخستین بار در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هـ.ق برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است.
کتیبه‌ متعلق به قلعه رودخان اکنون در گنجینه رشت نگهداری می‌شود.


جاذبه های گردشگری[ویرایش]

در آستانه نوروز ۹۲، نظافت مسیر گردشگری، فضا‌سازی و ایجاد محیطی سالم و امن برای مسافران، ساماندهی مسافر کاشانه‌ها و ثبت و بررسی آن ها از مهم‌ترین برنامه‌های دهیاران فومن است که در ستاد نوروزی تدوین شده و اجرا می‌شود.
محمد‌مهدی نیازمند با بیان اینکه ستاد نوروزی فومن برای جذب بیشتر گردشگران تلاش می‌کند، افزود: در کارگروه‌های مختلف برنامه‌های مدونی برای جذب گردشگر و ایجاد فضای مناسب به دهیاران ارائه شده تا بتوانند با حرکتی مدون و منظم در ارائه خدمات به مسافران و مهمانان نوروزی موفق‌تر شوند.
بخش مرکزی فومن را به دلیل برخورداری از ۹۶ روستا یکی از مهم‌ترین و پرتراکم‌ترین بخش‌های گیلان دانست و تصریح کرد: بخشداری مرکزی فومن برای ۹۶ روستا ۷۷ دهیار دارد که از این تعداد چهار دهیاری روستاهای گران، خداشهر، مخسر و کاس‌احمدان در سال ۹۰ به مجموع دهیارهای فومن اضافه شده است.
قلعه تاریخی رودخان آماده بازدید گردشگران نوروزی
قلعه تاریخی رودخان و شش روستا در مسیر گردشگری بخش مرکزی فومن قرار دارد که با تشکیل ستاد نوروزی با دهیاران این بخش و روستاها فضاسازی و پا‌کسازی این مسیر گردشگری به نحو مطلوب انجام می‌گیرد تا برای فصل بهار و تابستان مناطق گردشگری قلعه‌رودخان برای پذیرایی از مسافران در آمادگی کامل قرار گیرد و بستر مناسب برای بازدید مسافران از این قلعه تاریخی فراهم شود.
۱۱۴ مسافرکاشانه بخش مرکزی فومن آماده حضور مسافران نوروزی
در بخش مرکزی فومن ۱۱۴ مسافرکاشانه با اخذ مجوز از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مسافران را ساماندهی می‌کند و مراکز دهستان‌ها و ۱۰ مسجد در مسیر گردشگری قلعه تاریخی رودخان در اختیار مسافران قرار می‌گیرد.

رعایت نکردن بهداشت محیط زیست در مناطق گردشگری را از مهم‌ترین معضلات ایجاد شده توسط برخی از مسافران دانست و خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌هایی که روستاییان و مسئولان با آن مواجه هستند آتش زدن جنگل، درختان و ریختن زباله در فضای طبیعت است که از همین رسانه از تمام مسافران و گردشگرانی که وارد مناطق جنگلی و سرسبز فومن می‌شوند تقاضا داریم از آتش روشن کردن در جنگل خودداری کنند و در پاک نگهداشتن طبیعت بکوشند.
وی، با بیان اینکه طبیعت گیلان و منطقه قلعه رودخان انسان را متوجه خدا و تفکر در آفرینش می‌کند، خاطرنشان کرد: مسافران در سفر خود به طبیعت و مناطق گردشگری از نعمت‌ها و زیبایی‌هایی که خداوند به انسان‌ها هدیه داده است برای آرامش روح و روان خود استفاده کنند و در کنار خانواده به پایبندی ارزش‌ها معتقد باشند و علاوه بر حفظ محیط زیست و صیانت از ارزش‌های ملی، شئونات اسلامی را رعایت کنند.جعبه‌ابزار