لاشار کوبچ


کو پـــــــــــــــــــــج دهستانی می باشد از توابع شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان و واقع در بخش لاشارجنوبی و طبق سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۲جمعیت این دهستان به ۱۸۳۰ نفر یعنی معادل ۵۴۲ خانوار بوده و درسالهای اخیرجمعیت این دهستان افزایش بیشتری داشته واغلب نیروی جوان و تحصیلکرده می باشند.و چه در دهستان و شهر های مجاورجهت امرار و معاش شاغل می باشند.


وجه تسمیه کوپچ[ویرایش]

مخــفف کوه و پیچ می باشد یعنی دور تا دور این دهستان را کوهها محصور کرده اند. واین دهستان همچون نگینی در میان کوهها واقع شده .ودر واقع منطقه کوهستانی می باشد.

آب وهوا[ویرایش]

در این منطقه معتدل و نسبتا اقلیم خوش آب و هوایی دارد

کشاورزی[ویرایش]

در این منطقه اغلب درخت خرما آنهم نوع مرغوب مضافتی به عمل می آید.و میوه هایی از نوع درخت سیب انگور پرتقال هلو لیمو ترش و لیمو شیرین ترنج و ... به عمل می اید.
سفره زیر زمینی غنی از آبی دارد حتی با بارندگی های کم باز هم آبش کم نشده..........

امکانات دهستان[ویرایش]

آب برق تلفن روستایی و تلفن همراه تلویزیون و نوسازی و جدول کشی جاده های روستا خانه بهداشت مدرسه و دبیرستان (دخترانه و پسرانه) و مهد کودک ۲ دهنه نانوایی می باشد.

مردم روستا[ویرایش]

اکثریت فامیل این روستا رییسی بلوچی ملازهی می باشند.

جاذبه های طبیعی[ویرایش]

این دهستان با چشم اندازهای زیبا و کوهستانی و باغات و نخل های زیبا این منطقه را جذاب کرده.و جلوه های طبیعی کوههای دور برش ازجمله کوه (پیزوهک) و کوه (کلاتکینک) منظره زیبایی از روستا را بر بالای این کوه به نمایش می گذارد. وخانه های خشت و گلی اغلب تخریب و جایشان را به خانه های مدرن داده است.

امکانات رفاهی روستا[ویرایش]
امکانات رفاهی این روستا برای جوانان فوتبال و والیبال می باشد.و با پیگیری نماینده محترم سعید اربابی به اتفاق مردم روستا نقشه احداث سالن ورزشی را برای این دهستان فراهم کرده و مصالح آن آورده شده تا احداث گردد.و اغلب مردان این منطقه جهت امرار و معاش به کشور های همجوار خلیج فازس مهاجرت کرده و هر از چند گاهی برای دیداربا خانواده به این دهستان مراجعت می فرمایند. اغلب کار بانوان روستا خانه داری و سوزن دوزی می باشد.تا جاییکه سوزن دوزی این دهستان در منطقه لاشار نامی برای خود دست و پا کرده است.
منبع[ویرایش]

وبلاگ لاشار کوبچ    جعبه‌ابزار