مارین


روستاي مارين/ گچساران /کهکيلويه و بويراحمد
مارین روستایی زیبا در ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران در استان چهار فصل کهکیلویه و بویراحمد است.
روستای مارین با داشتن آب وهوای مساعد و مناظر دیدنی مکان مناسبی برای گردشگران و مسافران در تابستان و فصل گرما است.


معرفی روستا[ویرایش]

مارین روستایی زیبا در ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران در استان چهار فصل کهکیلویه و بویراحمد است.
روستای مارین با داشتن آب وهوای مساعد و مناظر دیدنی مکان مناسبی برای گردشگران و مسافران در تابستان و فصل گرما است. شرایط آب و هوایی، نوع معماری و بافت تاریخی و زیبای این روستا باعث شده تا مردم و گردشگران از آن بعنوان ماسوله دوم در جنوب یاد کنند.جوشش چشمه های مارین از دل زمین که خواص معدنی نیز دارند همچنین وجود باغستانهای زیبا ‌و انبوه گردشگاهی بکر در کنار روستای مارین بوجود آورده است.درختان چنار با حدود ‌ ۱۰۰متر ارتفاع و قطرحدود پنج متر در کناردرختان انگور ، انجیر ، انار ، هلو ، زردآلو و خانه‌های زیبای پله کانی و قدیمی در شیبهای تند مناظر زیبایی را فراروی گردشگران و ایرانگردان خلق کرده است.

اماکن مذهبی[ویرایش]

وجود بقعه متبرکه امامزاده بی‌ بی‌ حمیده خاتون(س) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در کنار این روستا بر جذابیت این منطقه افزوده و میهمانان در بدو ورود به روستای مارین به زیارت آستان مقدس این بقعه ‌متبرکه می‌ روند. [۱]


طبیعت روستای «مارین» در گچساران[ویرایش]

خبرگزاری تسنیم: روستای مارین در گچساران از طبیعتی بسیار زیبا و جذابی برخوردار بوده و این روستا به دلیل معماری و بافتی که دارد، به ماسوله جنوب ایران معروف است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گچساران، روستای بسیار زیبای مارین که در ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران واقع شده، دارای طبیعتی بسیار دیدنی و جذاب و گردشگرپذیر بوده و این روستا به دلیل آب و هوای مناسب و مطلوبی که دارد که در طول سال به ویژه ایام نوروز پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.
این روستا که از شمال به کوه دلی گنج و از شرق به کوه خامی و از جنوب غربی به کوه دیل محدود می‌شود، در ایام نوروز مسافران بسیاری را به خود جذب می‌کند و در این ایام یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری در شهرستان گچساران محسوب می‌شود.
روستای مارین به دلیل شرایط مساعد اقلیمی و چشم اندازهای بی‌نظیر طبیعی به یکی از مکان‌های چشم‌نواز در شهرستان گچساران تبدیل شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: روستای مارین طبیعتی چشم‌نواز، دیدنی و زیبایی دارد و وجود همین طبیعت زیبا سبب شده که از اقصی نقاط کشور به ویژه مردمان جنوب ایران به این روستا سفر کنند.
سید هومن عنایی بیان کرد: نوع معماری و بافت تاریخی و زیبا، روستای مارین را تبدیل به ماسوله جنوب ایران کرده و این روستا به ماسوله جنوب کشور معرفی و شناخته شده است.
وی گفت: وجود دشت، کوه‌ها و چشمه‌های دیدنی به روستای مارین طبیعتی دیدنی و چشم‌نواز بخشیده و چهره‌ای بسیار زیبایی به این روستا داده است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گچساران خاطرنشان کرد: در روستای مارین امام‌زاده‌ای به نام حضرت بی‌بی حمیده خاتون(س) از نوادگان حضرت امام موسی کاظم(ع) وجود دارد که جذابیتی خاص به این روستا عطا کرده است.
[۲]


منبع[ویرایش]
 
۱. وبلاگ روستای مارین
۲. گزارش از احسان طالبی    
جعبه‌ابزار