مدل توسعه روستایی


۲۹ روستا به عنوان مدل توسعه روستایی در خراسان رضوی انتخاب شدند
رشتخوار - ایرنا- مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: ۲۹ روستا در این استان به عنوان مدل توسعه روستایی مبتنی بر مشارکت مردمی انتخاب شدند.

اسماعیل نورمحمدی روز شنبه در جلسه شورای اداری رشتخوار در دهستان 'باسفر' این شهرستان افزود: اسناد توسعه این روستاها با توجه به نیازها و اولویت های هر روستا تهیه و تدوین شد که توسط استاندار برای اجرا به دهیاران شهرستانها ابلاغ شده است.
وی از دستگاههای اجرایی مرتبط با روستاها خواست مسائل و مشکلات مربوط به این روستاها را به صورت ویژه مورد پیگیری قرار دهند.
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به فعالیتهای در حال انجام تا پایان امسال شاهد تغییرات و پیشرفتهای قابل توجه در این روستاها باشیم.
نورمحمدی، مشارکت مردم در راهبری مسائل فرهنگی و مذهبی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: در مسائلی که حضور و خودیاری اهالی را در پی دارد روند رفع مشکل با نظرات و پیشنهادات سازنده مردم با سهولت بیشتری انجام می شود.
وی در ادامه به اهمیت تکمیل ساختمان های دهیاری، خانه های بهداشت و اماکن فرهنگی و ورزشی در روستاها اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت موضوع برای تکمیل ساختمان های مزبور در روستاها اعتبارات لازم در نظر گرفته خواهد شد.
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی از واگذاری ماشین آلات جمع آوری زباله در آینده نزدیک خبر داد و گفت: جمع آوری پسماند در روستاها بایستی با مشارکت مردم و مدیریت دهیاران انجام شود و دولت در نقاطی که با مشکل جمع آوری زباله مواجه هستند با در اختیار گذاشتن تجهیزات و ماشین آلات جمع آوری زباله این مشکل را برطرف خواهد نمود.
نورمحمدی همچنین از پرداخت تسهیلات با بهره کم به تعاونی های روستایی از سوی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری خبر داد.
فرماندار شهرستان رشتخوار هم در این جلسه همکاری دهیاری ها و شوراهای اسلامی شهرستان با فرمانداری و بخشداری را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: در هفته دولت امسال بیشترین افتتاح پروژه ها مربوط به دهیاری های این شهرستان بود.
هاشم جنگی حوزه های فرهنگی و عمرانی را دو بال پیشرفت در روستاها دانست و افزود: دهیاران بایستی با مدیریت خود و با استفاده از خرد جمعی و استفاده از ظرفیت نخبگان، ریش سفیدان و افراد متخصص در روستاها زمینه راه اندازی کارگاههای کوچک صنایع و مشاغل خانگی را فراهم آورند.
گازرسانی به روستاهای این شهرستان، مسائل و مشکلات مربوط به شبکه آب شرب روستاها و مخابرات از دیگر مسائل مطرح شده در این جلسه بود.جعبه‌ابزار