ممرآباد


روستاي ممرآباد/ کاشمر / خراسان رضوی
روستای ممرآباد در۴ کیلومتری جنوب غربی شهر کاشمر واقع است واز طرف غرب به روستای عشرت آباد ، از ست جنوب به روستای شوکتیه و از سمت شرق به روستای مغان و از سمت شمال به روستای هندآباد منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است .


موقعیت جغرافیایی روستا[ویرایش]

روستای ممرآباد در۴ کیلومتری جنوب غربی شهر کاشمر واقع است واز طرف غرب به روستای عشرت آباد ، از ست جنوب به روستای شوکتیه واز سمت شرق به روستای مغان و از سمت شمال به روستای هندآباد منتهی می شود و در ناحیه آب وهوای گرم وخشک در حاشیه کویر واقع است .
براساس آخرین آمار، ۱۳۰۰نفر در قالب ۲۷۲خانوار در روستا مشغول زندگی می باشند.
شغل اصلی و اولیه مردم کشاورزی می باشد وکشاورزان ممرآباد در مزارعی به وسعت ۵۰۰هکتار مشغول کشاورزی می باشند. بعد از کشاورزی پررونق ترین فعالیت مردم دامداری است به گونه ای که اگر یک روز صبح در روستا شاهد آن باشیم که مردم کار خود را شروع می کنند مشاهده می کنیم که از اکثر خانه ها، گله های کوچک وبزرگ از ۱۰راس تا ۱۵۰ راس گوسفند وبز راهی مزارع اطراف روستا برای چرا می شوند.

محصولات زراعی[ویرایش]

محصولات زراعی روستای ممرآباد به دو نوع تقسیم می شود:
الف) محصولات زمستانی یا سفید بَر مثل گندم و جو و زعفران و زیره وجدیداً دانه روغنی کُلزا نیزبه این اقلام اضافه شده است.
ب) محصولات تابستانی یا سُوزِبَر(سوزه : سبزه) شامل انگور ، انار ، خربزه ، طالبی ، گوجه فرنگی ، بادمجان ، پنبه است.
کشاورزی در روستای ممرآباد به دو صورت دیمی وآبی انجام می شود ومنابع آب در قدیم یک رشته قنات بوده که کفاف آب کشاورزی وشرب مردم را می نموده ، و در چند سال گذشته این قنات خشک شده است وفعلاً آب مورد نیاز از چند چاه موتور تامین می شود.
از محصولات کشاورزی این روستا انگور وگندم و زعفران از اهمیت بیشتری برخوردارهستند. کشمش سبز قلمی از انگور باغ های روستای ممرآباد و روستاهای مجاور شهرستان کاشمر تولید و به کشورهای خارج صادر می شود و زعفران نیز در سطح وسیعی از مزارع کاشت می شود که محصولی صادراتی است.گندم تولید در روستای ممرآباد صرف خوراک مردم ومازاد آن به دولت فروخته می شود.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای ممرآبادجعبه‌ابزار