مژن آباد


روستای مژن‌آباد واقع در استان خراسان رضوی، شهرستان خواف، بخش سنگانمی‌باشد. روستای مژن‌آباد در مختصات طول جغرافیایی ۶۰ درجه و ۶ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۴ درجه و ۷ دقیقه و ارتفاع متوسط ۷۱۰ متر و در ۷۱ کیلومتری غرب شهرستانخواف قرار گرفته است. موقعیت طبیعی آن دشتی می‌باشد. مشاغل عمده مردم آن زراعت، کشاورزی، دامداری می‌باشد.
طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ حدود ۱۸۷۰ نفر جمعیت دارد .درحال حاضر با اطلاعات حاصله از سرشماری ۹۰،جمعيت روستا به حدود۲۷۰۰نفر رسيده است.
اكثريت مردم روستا اهل تسنن ميباشد.و چند خانواري تشيع هم در اين روستا زندگي ميكنند.
در فاصله ۲۴۶ کیلومتری جنوب شرق مشهد مقدس و در ۵۲ کیلومتری جنوب شهرستان خواف و در ۲۵ کیلومتری نشتیفان قرار دارد. ضمناً نزدیکترین فاصله هوایی با مرز افغانستان۳۵ کیلومتر می‌باشد که دقیقاً در شرق روستای مژن‌آباد قرار دارد. این روستا از شمال به روستای حسین‌آباد ، کاریون و از جنوب به زیرکوه قائن خراسان جنوبی و از شرق به روستای چاه زول و از غرب به روستای بخش جلگه زوزن ارتباط دارد. در روستای مژن‌آباد محصولات عمده آن پسته، گندم و جو می‌باشد.


آثار باستانی روستا[ویرایش]

قدمت روستا به ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد. آثار باستانی و تاریخی روستا به دلیل زلزله سال ۱۳۵۷ از بین رفته و فقط از آثار زیارتگاه شیخ حسن ابدال و آثاری از مزار ۴۰ دفتر و مخروبه‌های منار منیژه دختر افراسیاب باقی ماند، استاد و بقیه فرسایش و از بین رفته‌اند. دارای یک پاسگاه و یک خانه بهداشت ، مخابرات و پست، و شرکت تعاونی روستا نیز می‌باشد. همچنین دارای آب شرب به صورت لوله‌کشی و دو رشته قنات می‌باشد.جعبه‌ابزار