نسل توحیدی


بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

طـــــــــــــرح شکوفایی نسل توحیدی
(امن‌سازی نسل آینده در مقابل تهاجمات فرهنگی)
ویژه زوجینی که قصد دارند فرزندانی طیب و توحیدی تحویل جامعه دهند.

مدرسه دانشجویی اهل بیت نبوت
(واحد خانواده مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران)

فی‌ بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ • رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَهٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاهِ وَ إیتاءِ الزَّکاهِ یَخافُونَ یَوْماً تَتَقَلَّبُ فیهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ• لِیَجْزِیَهُمُ اللَّهُ أَحْسَنَ ما عَمِلُوا وَ یَزیدَهُمْ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ یَرْزُقُ مَنْ یَشاءُ بِغَیْرِ حِسابٍ.
(سوره مبارکه نور، آیات ۳۶ تا ۳۸)

مقدمه طرح
غایت ارسال رسولان الهی، انزال کتاب و تشریع دین، تربیت انسان‌هایی است که تجلی خلافت الهی بر روی زمین باشند و تمامیت این غایت نیز تنها در برپایی امت واحده توحیدی تحقق پیدا می‌کند، از این رو تربیت انسان و جامعه برنامه اصلی دین مبین اسلام به شمار می‌آید که این مهم را به وضوح می‌توان در قرآن کریم و سیره اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام مشاهده نمود.
قرآن، تربیت انسان و جامعه را در یک فرآیند منسجم و یکپارچه برنامه‌ریزی می‌کند، چنانکه از پیش از ازدواج پدر و مادر یک فرد تا سن چهل سالگی او برنامه‌های تربیتی اسلام ادامه دارد. بر این اساس خانواده و بیت یکی از محوری‌ترین ساختارهای ایجاد انسان و جامعه متعالی است، تا بدانجا که اسلام از کوچکترین واحد خانواده که شامل پدر، مادر و فرزندان است برنامه‌های خود را ارائه داده تا آنکه در نهایت امت واحده توحیدی را نیز یک خانواده بزرگ می‌کند که در آن رسول نقش پدر را ایفا کرده و مومنین همگی با هم برادر هستند.
جمهوری اسلامی به عنوان پرچمدار حاکمیت حق و حکومت اسلام بر تمامی عرصه‌های زندگی بشر، بیش از هر جای دیگری نیازمند پیاده‌سازی این ساختار است، حال آنکه عدم برنامه‌ریزی مشخص در تربیت نسل‌های آینده، عدم انسجام ساختارهای آموزشی در دوره‌های مختلف رشد یک انسان و همچنین عدم برخورداری از یک سند جامع و مشخص برای مدیریت مسائل مربوط به خانواده همگی از مشکلات پیشروی این حرکت است.
با کمی مطالعه در قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام می‌توان به راحتی دریافت که اقتضائات به وجود آمده قبل از تولد نقش بسیار مهمی در شاکله و سعادت و شقاوت انسان و در نتیجه در فرآیند رشد او دارد، تا حدی که در روایات آمده است:
«السعید سعید فی بطن امه و الشقی شقی فی بطن امه»
امثال این روایت شریف نشان می‌دهد که اسباب هدایت افراد را باید از قبل و حین تولد و ابتدای ورود آنها در دنیا تدارک دید. در این خصوص تشیع علوی دارای فرهنگی ناب و مناط‌های قوی و بسیار مستدل و متقن است که می‌توان با قاطعیت و قطعیتی در خور شأن، به تربیت نسل توحیدی دور از آسیب‌های رشد اهتمام ورزید.
با این تربیت حساب شده و بر اساس نقشه به دست آمده از قرآن و روایات نگرانی‌هایی که در خصوص تربیت فرزند در سنین بالاتر و هجمه رسانه‌ای و غیررسانه‌ای غرب وجود دارد، تا حدود بسیار زیادی برطرف می‌شود. زیرا فرزندی که دارای طیب مولود و طیب ولادت است از ظرفیت فطری خاصی برخوردار می‌شود که همانند سپری محکم در برابر آسیب‌های رشد مقاوم می‌شود.
این طرح با باور به این حقیقت قرآنی امیدوار است در مرحله عمل این حقیقت را به صورت عینی ثبت و در اختیار جهانیان قرار دهد.
هدف طرح
- مقاوم‌سازی نسل توحیدی نسبت به آسیب‌های فردی و اجتماعی و ساختاری
- گسترش نسل موحد بر مبنای قرآن و روایات
- جریان‌سازی برای بالا رفتن جمعیت موحدان در عالم
خروجی طرح
بر اساس اهداف یاد شده خروجی طرح در موارد زیر پیش‌بینی شده است:
تولد کودکانی که بر اساس روایات اهل بیت علیهم السلام مراحل قبل، حین و بعد از تولد آنها کنترل شده است.
تدوین مدلی برای تربیت فرزندان صالح قبل ‌از تولد، که بر اساس واقعیت‌های مشاهده شده، ثبت گردیده و به‌وسیله مقاله و کتاب در اختیار مراکز مختلف قرار خواهد گرفت.
تهیه و تدوین مجموعه‌ای آموزشی شامل سخنرانی‌ها، همایش‌ها، کتب و مقاله‌های مورد نیاز برای ارائه طرح در مراکز دیگر.
فرآیند اجرایی طرح
طرح در دو فاز کلی طراحی و اجرا می‌شود. فاز اول مدل اجرایی و عینی طرح و فاز دوم مدل مجازی آن است.
فاز اول
این فاز به برگزاری کارگاه‌های مربوط به این موضوع اختصاص دارد که زوجین علاقمند را به صورت حضوری آموزش داده و مشاوره‌های لازم در این زمینه را به آنها ارائه می‌دهد. فاز اول طرح در قالب دو دورهبرگزار خواهد شد.
این دو دوره عبارتند از:
- دوره اول: قبل از تولد کودک
- دوره دوم: پس از تولد کودک
هر یک از این دوره‌ها خود شامل سه کارگاه می‌شود که عناوین کارگاه‌های طراحی شده عبارتست از:
عناوین کارگاه‌های دوره اول:
کارگاه طبّ، تغذیه و سلامت
کارگاه اصول و مهارت‌های تزکیه و تربیت
بیان کلیات طبّ، تغذیه و سلامت
مبانی و مهارت‌های زوجیت، بلوغ عاطفی و تشکیل خانواده قرآنی

بیان نکات اصلی و رعایت‌های طبّی، تغذیه‌ای در خصوص انعقاد نطفه
مبانی و مهارت‌های روابط زناشویی و نکات دینی در خصوص انعقاد نطفه
محورهای پزشکی و تغذیه‌ای ویژه دوران بارداری
مراقبت‌های معنوی در دوران بارداری
مطالب اصلی در خصوص مراقبت‌های پزشکی برای کودک شیرخوار و تغذیه مادر
اصول تربیتی و مهارت‌های دینی در خصوص تولد کودک
عناوین کارگاه‌های دوره دوم عبارتست از:
کارگاه طبّ، تغذیه و سلامت
کارگاه اصول و مهارت‌های تزکیه و تربیت
مهمترین نکات پزشکی و سلامت نوزادان
مبانی و مهارت‌های رشد و تربیت در دوران شیرخوارگی
تغذیه کودک و مادر
مبانی و مهارت‌های رشد و تربیت در دوران طفولیت
نکات مهم در خصوص رعایت سلامت کودکان
مبانی و مهارت‌های رشد و تربیت در هفت سال دوم (دوران ابتدایی)
سلامت بلوغ و رعایت‌های پزشکی مخصوص به این دوران
بلوغ جنسی و بلوغ عقلی و مهارت‌های دستیابی به آن
لازم به ذکر است که طراحی محتوای کارگاه‌ها علاوه بر انجام ۸ سال پژوهش منسجم و تألیف بالغ بر ۱۲ عنوان کتاب در این زمینه، از مشورت اساتید مطرح در این زمینه بهره گرفته شده است که فیلم و صوت مباحث مطرح شده توسط اساتید موجود و قابل بررسی است.
فاز دوم
در این فاز محصولات صوتی، تصویری و مکتوب تولید شده در فاز اول به صورت یک بسته منسجم طراحی شده و در سطح کشور توزیع می‌شود. افراد می‌توانند با دریافت این بسته، نحوه استفاده از آن را نیز فرا بگیرند. در این فاز پیگیری حضور افراد و پاسخ به سوالات احتمالی آنها از طریق سایت و مشاوران تربیت شده در این زمینه انجام می‌شود.
فاز دوم طرح پس از آنکه در فضای کشور اجرا شد، می‌تواند در سطح کشورهای اسلامی و سپس در سطح بین‌المللی نیز طرح شده و اجرا شود.
نحوه اجرای طرح
در گام نخست فاز اول مراحل ذیل انجام شود:
۱- اجرای کارگاه در قالب سه جلسه چهار ساعته که در قالب سه هفته برگزار می‌شود. (لازم است که هر دو زوج در کارگاه‌ها شرکت داشته باشند.)
۲- تهیه پرونده کامل افراد شرکت کننده
۳- پیگیری افراد شرکت کننده از طریق سایت طرح و ارائه مشاوره در صورت نیاز
و در آخر اینکه، طرح شکوفایی نسل توحیدی، توسط مدرسه دانشجویی اهل بیت نبوت (واحد خانواده مدرسه دانشجویی قرآن و عترت دانشگاه تهران) طراحی و در حال اجرا می باشد. این مجموعه آمادگی دارد دوره های طرح شکوفایی نسل توحیدی را برای متقاضایان در دانشگاه‌ها، مراکز فرهنگی، مساجد و … برگزار نماید.
امید است که انشاالله تلاش های صورت گرفته در باب تربیت نسل توحیدی، موجبات تسریع در فرج حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) را فراهم نماید.
مدرسه دانشجویی اهل بیت نبوت(علیهم السلام)
نسل توحیدی    جعبه‌ابزار