نشترود


نشترود نام یکی از روستاهای اطراف شهر کرج در استان البرز می‌باشد که دارای آب و هوای بسیار خوب و مطبوع است.
این روستا در کیلومتر ۳۵ جاده کرج- چالوس و در جوار دره زیبایی واقع شده‌است. براساس سرشماری سال ۱۳۸۵جمعیت آن ۹۱نفر (۲۵خانوار) بوده‌است. اکثر مردم روستا در شهر زندگی می‌کنند اما در فصلهای بهار و تابستان با توجه به اینکه روستا دارای آب و هوای خنکی می باشدجمعیت روستا افزونتر می‌گردد. پیشه اصلی بیشتر مردم روستا باغداری است و محصولاتی از قبیل گیلاس، آلبالو، انواع سیب، گلابی، هلو، گردو، فندق، انواع آلو و بسیاری از میوه جات متنوع را تولید می‌کنند.


روستاهای همجوار[ویرایش]

از روستاها و آبادی‌های همجوار نشترود می توان به پل خواب، سیرا، ورزن، حرین، لیلستان، کلوان، اویزر، آیگان و از جنوب به کوههای روستای دروان اشاره کرد.


ویژگی اهالی[ویرایش]

یکی از ویژگی‌های اصلی اهالی این روستا که زبانزد خاص و عام است همدلی و یکپارچگی آنها می‌باشد، بطوریکه در بیشتر اوقات برای پیشرفت و تعالی یکدیگر تلاش و کوشش می‌کنند و هیچگاه به زندگی یکدیگر حسد و چشم طمع ندارند.ضمن اینکه سالانه مراسم عزاداری اباعبدلله الحسین(ع) با شکوه و اهمیت خاصی توسط جامعه نشترود در مسجد تاریخی این روستا که در حقیقت مرکز ثقل فعالیتهای فرهنگی،مذهبی این دیار نیز بشمار می آید برگزار میگردد و از اقصی نقاط شهر کرج مردم در این سوگواری شرکت میکنند.

بزرگان روستا[ویرایش]

از بزرگان این روستا می‌توان کدخدای نشترود قدیم مرحوم محمد جهانشیری را نام برد. ایشان از نوادگان جهانشیر خان بوده و بخش اعظمی از املاک و دارایی این روستا به او تعلق داشته‌است.

مشاهیر روستا[ویرایش]

حسینقلی نهرودی نشترودی سرمربی کنونی تیم ملی بوکس ایران از چهره‌های معروف روستا می‌باشد.


قله خونکار نشترود[ویرایش]

خونکار نام قله ای در ارتفاع ۳۸۰۰ متری از سطح دریا است که یکی از قلل مرتفع و معروف کشور برای صعود کوهنوردان میباشد. این قله در بخش میانی سلسله جبال البرز و در جوار قله کهار قرار گرفته است. قله ناز در شرق آن و در شمال آن قلل هفتخوان ، کرچان و کلاش ویا واقع شده اند.دسترسی به این قله زیبا از طریق روستای نشترود برای علاقه مندان به کوهنوردی میسر می باشد.


آبشار نشترود[ویرایش]

آبشار نشترود واقع در ضلع غرب روستای نشترود با ارتفاعی در حدود ۱۱۰ متر،یکی از بلند ترین آبشارهای شناخته شده در ایران بشمار میرود.این ابشار از میان صخرهای زیبا و مرتفع در رودخانه نشترود میریزد.جعبه‌ابزار