نکاتی در مورد نگهداری لیلیوم


نکاتی در مورد نگهداری لیلیوم (زنبق، سوسن)زنبق از خانواده لیلیاسه ها یا سوسن ها و دارای گونه های بسیار است. از آن جمله لیلیوم لانگیفلورم یا زنبق ایستر می باشد. گل های شیپوری مانند ۱۵ سانتیمتری آن که بر فراز ساقه های بلند آن ظاهر می گردند، بسیار معطر بوده و واریته های مختلف آن به رنگ های بنفش، آبی، قرمز آجری، زرد و قرمز پرتقالی دارای سه کاسبرگ و سه گلبرگ می باشند.
این گیاه به وفور در عطرسازی بکار برده می شود. جهت تهیه عطر ریزوم های این گیاه را که از بویی شبیه به گل بنفشه از آن به مشام می رسد را رنده و از آنها عطر استخراج می کنند.


خرید و کاشت پیاز زنبق[ویرایش]

موقع خرید پیاز باید دقت نمود که پیاز زنبق درشت، فربه، تازه و بدون قارچ و لک باشد. مخصوصاً پیازهای چروکیده به هیچ وجه مناسب نیستند.
پس از خرید پیاز در پاییز آن را در گلدان ۱۵ سانتیمتری که کف آن بستری از ۳-۲ سانتیمتر شن گسترده شده قرار داده و روی آن تا ارتفاع ۵ سانتیمتر کود پوسیده حیوانی ریخته شده قرار دهید و محیط آن را کاملاً تاریک و مرطوب و خنک (۶-۴ درجه) نگه دارید. وقتی جوانه ها ظاهر شدند آن را به محل پرنور و گرمی(۲۱-۱۶درجه) انتقال دهید. همچنین می توان برای انتخاب خاک گلدان مخلوطی از یک قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت کود پوسیده حیوانی و دو قسمت شن و ماسه شسته استفاده کرد.
وقتی ارتفاع بوته به ۱۶-۱۵ سانتیمتر رسید، اطراف آن را هرس نموده و مقداری کود بدهید و رطوبت آن را به طور دائم محفوظ نگه دارید.


مراقبت و نگهداری پس از گلدهی[ویرایش]

زنبق به جای بزرگ نیاز دارد و در هوای خنک بخصوص شبهای خنک به خوبی رشد می کند. فصل گلدهی اکثر گونه های زنبق فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه می باشد پیاز در اسفند کاشته شده شما اوایل اردیبشهت ماه به گل می نشیند. آبیاری این گیاه باید پی در پی اما به مقدار کم صورت گیرد. زنبق معمولاً در خاک های خنثی یا قلیایی و سبک قابل نوذ رشد می نماید. مناسب ترین خاک برای زنبق، خاک لومی با زهکشی مناسب است. زنبق گیاهی آفتاب دوست است بنابراین اگر آن را در گلدان کاشته اید، گلدان را پشت پنجره قرار دهید.
گلهای زنبق به رنگ های آبی، ارغوانی، سفید، زرد، صورتی، نارنجی، قهوه ای، قرمز و حتی سیاه وجود دارندخلاصه نکات مراقبت و نگهداری[ویرایش]

نور لازم : آفتاب کامل
نیازرطوبتی : متوسط
روش آبیاری : آبیاری نباید زیاد باشد و وقتی نشانه های خزان دیده شد باید آبیاری را کم کرد و وقتی برگها کاملا زرد شد آبیاری را قطع کنید.
ترکیب خاک : خاک تقویت شده و خنثی با زهکشی خوب . اگر خاک سنگین است مقداری شن یا کوزه شکسته در گودال قرار دهید.
تغذیه : به تغذیه با کود مایع نیاز دارد.
نکات تکمیلی : این گیاه بصورت وحشی در جاهایی می روید که نه خاک غنی و نه باران تابستانی وجود دارد پس آبیاری زیاد باعث مرگ این گیاه خواهد شد.جعبه‌ابزار