هلر


روستاي هلر/ قشم / هرمزگان
روستای هلر از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم است که در ۱۸ کیلومتری غرب شهر قشم واقع شده است. جمعیت این روستای تقریبا ۵۲۰۰ نفر است که بیشترین قشر این جامعه را جوانان تشکیل می دهند.


معرفی روستا[ویرایش]

روستای هلر از توابع بخش مرکزی شهرستان قشم است که در ۱۸ کیلومتری غرب شهر قشم واقع شده است. جمعیت این روستای تقریبا ۵۲۰۰ نفر است که بیشترین قشر این جامعه را جوانان تشکیل می دهند. طبق گفته های بزرگان و استاد به جا مانده هُلُر روستایی با سابقه ی ۴۰۰ ساله است.
روستای هلر، در ابتدا مکانی دایمی برای زندگی نبوده است. بعضی از اهالی شهر قشم برای تفریح و گردش و یا سکونت گاه فصلی به این مکان می آمدند و این امر هم به خاطر خاک خاصل خیز جنوب و شرق روستا و زمین های زراعی موجود در این مناطق بوده است.از زمین های زراعی و تفریح گاه های روستای هلر که از گذشته تا به الان موجود است می توان به کادِلی، زیرلک، ثِمَر، موزِن و... اشاره کرد.
بنا بر گفته های بزرگان اولین کسانی که در هلر زندگی دایمی را شروع کردند چهار تن بودند. این چهار تن که نام آن ها فضل، شرفا، بدک، عاشور بوده است، اهل کهورستان(بین بندرعباس و خمیر) بوده اند که از دست حاکم آن جا فرار کرده و به هلر پناه آوردند.قبر شرفا در قبرستان هلر (جنوب شرقی روستا) وجود دارد.
درباره ی معنی کلمه ی هُلُر اطلاعات زیادی وجود ندارد و همین امر موجب شده که هر کس چیزی را بگوید و از رو دست ما بسته است، اما به این معنی می توان بهتر اشاره کرد که: در زبان اردو و هندی ها، به تپه ای که دریا آن را بالا آورده باشد هُلُر می گویند.
از جاذبه های قدیمی و دیدنی روستای هلر می توان قنات های زیرزمینی و مسجد قبا را ذکر کرد.
در جنوب شرق روستای هلر و در کنار جاده ای که به روستای رمچاه متصل می شود ۱۷ حلقه قنات وجود دارد. که با آب باران این چاه ها پر می شود و مردم از آن استفاده می کنند. در سال یک روز مردم هلر به آن جا می رودند و چاه ها را پاک و بازسازی می کنند.این کار حالا به عنوان یک سُنبل است که مردم هلر در کنار هم جمع شوند و با کمک کردن به یک دیگر و تعاون این کار را پیش ببرند.
در کنار جاده ی اصلی قشم درگهان که از هلر گذر می کند مسجد قبا وجود دارد.این مسجد از گذشته های دور وجود داشته است و کسی اطلاع ندارد که چه کسی آن را بنا کرده است. اما دو تا سه بار این مسجد بازسازی و تعمیر کرده اند. که اخرین بازسازی آن به سال ۱۴۰۲ هـ ق است. از نمای بیرون آن ۴۸ گنبد دیده می شود و یک وضو خانه ی گنبدی شکل نیز در صحن مسجد وجود دارد که زیبایی دو چندانی به آن داده است. این مسجد دارای ۳ درب ورودی بزرگ است البته در ضلع های دیگر آن درب های کوچکی وجود دارد. همچنین سالن این مسجد در جهت اصلی جغرافیایی آن (شمال، جنوب، شرق، غرب) ۶ درب وجود دارد. کاشی کاری های تزیینی آن و همچنین چیدن سنگ آن کار هنرمندان اصفهانی است که زیبایی خیره کننده ای دارد. مردم روستای هلر و بعضی از روستاهای اطراف برای ادای نماز جمعه به این مسجد می آیند.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای هلرجعبه‌ابزار