هلند کوچک ایران


فرانس ۲۴ از کشت ماری‌جوانا در ایران خبر می‌دهد؛
«هلند کوچک ایران» افسانه است یا واقعیتی بی نهایت تلخ؟!
آن گونه که در این گزارش آمده، مزارع کشت ماری‌جوانا (یا به قول ایرانی ها، گراس) را در ایران، جز در این روستا، در برخی نقاط دیگر کشور نیز می‌توان سراغ گرفت اما آنچه موجب بر سر زبان افتادن نام این روستا شده، عواملی چون کیفیت مخدر تولید شده در این منطقه و تبلیغات فروشندگان این نوع مخدر در شبکه‌های اجتماعی مختلف است!
کد خبر: ۴۴۶۶۰۲
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۵ - ۰۶ November ۲۰۱۴
دوست داریم این خبر از بیخ و بن درست نباشد اما تصاویر منتشر شده همراه با گزارش مانع می‌شود؛ آیا با یک کلاهبرداری و جعل تصاویر مواجهیم یا واقعیتی بسیار بسیار تلخ؟!
به گزارش «تابناک»، اخبار رسیده از انتخابات میان دوره‌ای آمریکا را که مرور می‌کنیم، به نکته‌ای بر می‌خوریم که درکش برای ما بسیار دشوار است؛ در کنار انتخاب اعضای کنگره این کشور، در برخی ایالت‌ها موضوعاتی مانند مجاز دانستن «حمل مقادیر کم ماری‌جوانا برای استفاده شخصی» نیز به رای گذاشته شد که در واشینگتن دی سی و اورگن به قانون تبدیل شد و در آلاسکا به حد نصاب نرسید و مسکوت شد.
اخباری از این دست در حالی از ینگه دنیا و برخی کشورهای اروپایی مخابره می‌شود که نه تنها حمل و نقل و مصرف موادی چون ماری‌جوانا در کشورمان جرم محسوب می‌گردد، بلکه کاشت گیاه آن، شاهدانه، نیز با ممنوعیت های نوشته و نانوشته مواجه بوده و می‌تواند عواقب سختی به همراه داشته باشد.
این در حالی است که به تازگی خبرگزاری فرانس ۲۴ روایت جدیدی از این ماجرا از کشورمان مخابره کرده که می‌تواند موجب شگفتی بسیاری باشد؛ کاشت گسترده گیاه ماری‌جوانا در یک روستا از توابع استان فارس در کشورمان که لقب «هلند کوچک» را برا یش به ارمغان آورده چراکه ظاهرا در این روستا به مانند کشور هلند، ماری‌جوانا از شمول جرایم خارج شده و آزاد است!
آن گونه که در گزارش این سایت به زبان‌های فرانسه، فارسی و انگلیسی آمده، مزارع کشت ماری‌جوانا (یا به قول ایرانی ها، گراس) را در ایران، جز در این روستا، در برخی نقاط دیگر کشور نیز می‌توان سراغ گرفت اما آنچه موجب بر سر زبان افتادن نام این روستا شده، عواملی چون کیفیت مخدر تولید شده در این منطقه و تبلیغات فروشندگان این نوع مخدر در شبکه‌های اجتماعی مختلف است؛ ادعایی که چند تصویر برای اثبات صحت ان به گزارش پیوست شده است.
در ادامه این گزارش چرایی برخورد نکردن پلیس با کشت هکتارها ماری‌جوانا در این منطقه، رشا و ارتشا ذکر شده و علاوه بر آن از درگیری های خونین رخ داده میان دو طرف یاد شده که ماحصل آن برجای گذاشتن چندین مجروح و تحت تعقیب بودن شمار زیادی از اهالی روستاست؛ ادعایی به غایت عجیب که این سایت فرانسوی مدعی است در گفت‌وگو با چند تن از اهالی منطقه، بدان دست یافته است!
بدین ترتیب می‌توان دریافت که ممکن است اس و اساس گزارش محل اشکال باشد اما آنچه مانع مردود دانستن این گزارش می‌شود، تصاویری است که از کشت ماری‌جوانا در این دیار به آن پیوست شده تا تشخیص صحت و سقم ماجرا دشوار شده و تنها راه پاسخ دادن به ابهامات مطرح شده، پاسخ مسئولان به این ادعاها باشد.جعبه‌ابزار