هویه


روستای هویه
روستایی واقع در۷۰کیلومتری شهرستان سنندج استان کردستان که دارای آب وهوای کوهستانی ،مناظری زیبا وبیاد ماندنی، با مردمی خون گرم ومهمان نواز زبان اصلی مردم اورامی ودارای لباسی محلی زیبا به نام کوا پانتول(برای مردان)وگجی(برای زنان).
کوههای معروف روستا:شاه نشین,رزده خانی(که در روبه روی روستا قرار دارد دارای غاری کوچک دروسط کوه به نام وله مچه که به نقل قدما غار دارای راهرویی به زیر روستا بوده است),
سه بید(ێره ۆنه),آشیانه(شیانه)
در بین مردم رقص کردی(هه لپرکی)شایع است که در عروسی یاگاهی که مراسم شادی دارند زنها جداگانه از مردها به رقص وهه لپرکی میپردازند
شغل اکثر مردم دامداری وکشاورزی است که محصولات رایج آنها توت فرنگی،گردو،الوچه،
زردآلو،به،سیب،و...
یکی از مراسمهای زیبای روستا عروسی بی کس است که عروسیی است کاملا سنتی ودر اول نوروز شروع شده وتا پایان سیزده بدر ادامه دارد
مختصات روستا در روی نقشهN۳۵ ۱۳' ۵۴"
۴۶ ۴۰' ۴۴"

چه کسی پاسخگوی کمبود مواد سوختی در روستای هویه کردستان است؟
اهالی روستای هویه از توابع شهرستان سنندج اعلام کردند که به مدت یک هفته با کمبود سوخت مواجه بوده اند اما بخشدار کلاترزان با تکذیب این موضوع گفت: مسؤولان در این امر کم کاری نکرده اند.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از کُردتودی، از اهالی روستای هویه واقع در۷۰کیلومتری سنندج خبر می رسد که مردم این روستا طی یک هفته گذشته با کمبود نفت مواجه بوده و از چوب برای گرم نگه داشتن منازل خود استفاده می کرده اند.

کُردتودی بر اساس رسالت خود در امر پیگیری مشکلات مردم و خصوصاً روستاهای سنندج، در تماس با اهالی روستا و پیگیری این مطلب تلاش خود را در جهت روشن نمودن این مشکل به کار برد.

اهالی روستای هویه عنوان کردند که پس از یک هفته مشکل نفتی این روستا با ارسال پنج تانکر نفتی حل شده است.

اهالی روستا گفتند: رانندگان تریلرهای نفتکش بر سر قیمت حمل و نقل با شرکت نفت توافق ندارند و از صعب العبور بودن جاده روستا نیز ناراضی هستند.

یکی از اهالی روستا گفت: رانندگان نفتکش می گویند که قیمت کرایه حمل نفت تا روستای آویهنگ – در ۵۸ کیلومتری شهر سنندج- که نزدیکتر از روستای هویه است ۲۱۰ هزار تومان است در حالی که تا روستای هویه فقط ۱۸۰ هزار تومان به ما می پردازند و همین امر و عدم رضایت رانندگان موجب اختلال یک هفته ای در سوخت رسانی به این روستا شده است.

وی افزود: در چنین روستاهایی باید بخشداری و دستگاه های مربوطه از فصول گرمتر سال که شرایط جوی و جغرافیایی برای حمل مواد سوختی مساعدتر است، اقدام به تامین مواد سوختی روستاها بکنند.

در این خصوص بر آن شدیم جهت بررسی دقیق تر موضوع تماسی با بخشدار کلاترزان برقرار کنیم و علت امر را جویا شویم.

جمال مرادی بخشدار منطقه کلاترزان نیز ضمن تکذیب این خبر گفت: امروز جلسه ی بررسی توزیع سوخت و آرد در بخشداری کلاترزان برگزار شد که این مشکلات مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: مشکل بزرگ سوخت رسانی به روستاییان عدم ذخیره سازی آن در فصول گرم سال است زیرا زمانی که بهار و تابستان شرکت های توزیع سوخت درحال توزیع این مواد سوختی هستند فصل کار روستاییان است و فرصت ذخیره سازی ندارند.

مرادی عنوان کرد: مشکل سوخت با شروع فصل سرما مضاعف خواهد شد.

وی در پاسخ به مشکل یک هفته ای کمبود مواد سوختی در روستای هویه گفت: روستای سرهویه که دورتر از روستای هویه قرار گرفته است مشکل سوخت نداشته است لذا اگر مشکلی در خدمت رسانی ما بوده طبیعتا باید روستای سرهویه هم دچار این مشکل می شد ولی تا به امروز چنین مشکلی نداشته است.

عده ای از مسؤولان بخش کلاترزان نیز شرکت نفت را مقصر اصلی این مشکل می دانند چراکه این امر مسبوق به سابقه است و دلیل آن هم کمبود دستمزدها به ماشین های حمل سوخت است و همین باعث شده تا حمل به موقع سوخت مبادرت نورزند.جعبه‌ابزار