هیران


فریدونشهر استان اصفهان
پل کابلی ، یک روستای اصفهان را از محاصره برف خارج کرد
اصفهان - ایرنا - روستای هیران شهرستان فریدونشهر در استان اصفهان ، با ایجاد یک پل کابلی (گرگر) از محاصره برف خارج شد.

به گزارش ایرنا، با ایجاد این پل کابلی بر روی رودخانه « الگن» که در خط مرزی استان اصفهان و استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد، ارتباط روستای هیران فریدونشهر با استان چهارمحال و بختیاری برقرار شد.
طرح ایجاد این پل کابلی (گرگر) بر روی رودخانه الگن با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون ریال توسط دفتر امور روستایی استانداری اصفهان اجرا شده است.
« گشتاسب مری » بخشدار مرکزی فریدونشهر روز شنبه به ایرنا گفت: با توجه به اینکه در فصل زمستان راه ارتباطی با روستای هیران شهرستان فریدونشهر از طرف استان اصفهان بسته می شد، با همکاری مدیر کل دفتر امور روستایی استانداری اصفهان و تامین اعتبار از طریق این دفتر، پل کابلی بر روی رودخانه الگن ایجاد شد.
وی اظهار کرد: با ایجاد این پل کابلی ساکنان روستای هیران در زمستان قادر خواهند بود با طی مسیر سه ساعته با پای پیاده و گذشتن از عرض رودخانه، به روستای « تلو » از توابع چهارمحال وبختیاری بروند.
پیش از این، ساکنان روستا برای عبور از عرض رودخانه الگن کابل غیر ایمن نصب کرده بودند که به همین دلیل چند نفر از اهالی روستا در حین عبور از رودخانه، سقوط کرده و غرق شدند.
بخشدار فریدونشهر بااشاره به اینکه ساکنان روستای هیران برای سفر به مرکز این شهرستان باید پس از هفت ساعت پیاده روی وارد روستای «مصیر» و از آنجا با خودرو با طی مسافت ۱۳۰ کیلومتری راه کوهستانی پس از چهار ساعت وارد فریدونشهر شوند، گفت: روستا فاقد جاده است و تاکنون خودرو وارد این روستا نشده است.
وی با اشاره به اینکه تلاش برای احداث راه این روستا در حال انجام است، افزود: در این خصوص بررسی های کارشناسی انجام شده تا از طریق استان لرستان برای این روستا راه احداث شود.
« مری »، جمعیت این روستا را ۲۵۰ نفر در قالب ۵۰ خانوار اعلام کرد و افزود: این روستا دارای مدرسه پیش ساخته و دو معلم و ۲۰ دانش آموز است و از آب شرب بهداشتی و لوله کشی برخوردار می باشد.جعبه‌ابزار