ولیسه


روستاي وليسه/ رودسر / گیلان


معرفی روستا[ویرایش]

ولیسه روستائی با جمعیتی بالغ بر ۹۰ خانوار از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان می باشد. ولیسه در قسمت شرق مابین رودسر و لنگرود و در کیلومتر ۴ شهرستان رودسر و در ۸ کیلومتری شهرستان لنگرود واقع شده است.
ولیسه در قدیم بنام والی سیاه و به مرور به ولیسیه و بعد ازآن به ولیسه کنونی تغییر نام پیدا کرده است. مذهب اهالی ولیسه شیعه جعفری و اثنی عشری است. گویش محلی ولیسه گیلکی شرقی می باشد. ولیسه دارای یک شالیکوبی قدیمی با گنجایش یک الی دو تن شالی با قوه محرکه یک موتور تسمه ای که توسط آب خنک می شده وجود داشته . که در دهه ۵۰ یک شالیکوبی مدرن تر با گنجایش ۴۰ تن با نیرو محرکه قویتر و مکانیزه توسط آقای کمال سلیمانی تاسیس می گردد که بعدها کارخانه شالیکوبی قدیمی نیز به جهت جوابگوئی مردم با نیروی موتور جدید مجهز گردید.
انواع ماهیان رودخانه موجود در ولیسه (شلمان رود):
ماهی سفید - سیاه کولی (شاه کولی) - اسلک- کپور- شکاف ویا اردک ماهی -ازون برون و ... رودخانهٔ شلمان رود از کوه‌های البرز و سپید رود سرچشمه گرفته و با گذر از مناطق کوهستانی و روستا های اطراف و در نتیجه به بزرگترین دریاچه جهان خزر و یا کاسپین می‌ریزد. ولیسه بواسطهٔ رودخانهٔ معروف شلمان رود، روزگاری «صید ماهی»، یکی از راه‌های امرار معاش عدهٔ زیادی از اهالی منطقه بوده، اما امروزه با کاهش ماهیان همچون ماهی سفید - سیاه کولی (شاه کولی)- ازون برون و غیره تنها برخی از گونهٔ ماهیان، موجود بوده که گهگاهی به جهت گذراندن ساعتی و یا بصورت تفریحی انجام می گیرد. این رودخانه از شلمان و خالیجیر عبور کرده واز روستای دریاکنار گذشته و به دریای خزر میریزد.
ولیسه از نظر آب وهوائی بخاطر مجاورتی که از یک سو به دریای خزر و از سوی دیگر به سلسله کوه های البرز دارد دارای تابستانی گرم و شرجی و زمستانهایش بارندگیهای فراوانی دارد. رودی بنام شلمان رود که از سپید رود منشعب شده از این روستاه می گذرد که برای روستائیان بخاطر آبیاری مزارعشان و نیز به جهت صید ماهی از اهمیت بسزائی برخوردار است. امام زاده ای بنام شاه اولیاء نیز وجود دارد که در ماه محرم میزبان زائرانی است که از شهرهای اطراف به این مکان مراجعه می کنند البته در روز سوم شهادت امام به اوج خود می رسد.
ولیسه از شمال به روستای گواسرا از شرق به چینیجان و از غرب به شلمان و از شمال به روستای دریا کنار امتداد دارد. شغل اصلی مردم شالیکار، دامداری، صیادی و پرورش کرم ابریشم بوده و می توان گفت یکی از قطب های کشاورزی رودسر از دیرباز تا کنون بوده که با داشتن زمینهای زراعی حاصلخیز فراوانی توانسته سهم عمده ای در تولیدات برنج با گونه های متفاوت و با کیفیت به بازار عرضه نماید. گویش مردم نیز به زبان گیلکی بوده. در کل روستای ولیسه در جاده اصلی کناره قرار گرفته با گذشت سالها جاده اصلی به یک بزرگراه ترانزیتی تبدیل شده که این بزرگراه از غرب به مرکز استان گیلان رشت که از همین را می توان به شهر انزلی و از آنجا به آستارا رفت و از شرق به استان مازندران و از آنجا به مشهد مقدس، باید به جرات گفت روستاهای ساحلی از یک جاده کناره که هم اکنون بخاطر حمل و نقل کشوری به یک بزرگراه تبدیل شده که از این بزرگراه بدون اینکه مسیری را منحرف بشوی از غرب به کشور ترکیه و آذربایجان شوروی و از شرق از استان مازندران به مشهد مقدس و از آنجا نیز به کشورهای افغانستان و پاکستان رفت بدون آنکه جهت رفتن به این کشورها بخواهی از مسیری منحرف بشوی و یا برایت سخت بگذرد.

صنایع اقتصادی ولیسه[ویرایش]

کشت برنج - ماهی گیری- پرورش کرم ابریشم ودر چند سال اخیر بعضی از افراد به پرورش ماهی وشرکت های کوچک حفر چاه عمیق و دیگر محصولات روی آورده اند.

منبع[ویرایش]


روستای ولیسه    جعبه‌ابزار