پاتاوه رود‌سمه


فارس گزارش می‌دهد
پاتاوه رود‌سمه روستایی نیازمند یاری مسئولان + تصاویر
روستای پاتاوه رودسمه در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر دیشموک، نیازمند یاری مسئولان است.
Tweet
به گزارش خبرگزاری فارس از دیشموک، روستای پاتاوه رودسمه در فاصله ۲۰ کیلومتر از مرکز شهر دیشموک از توابع شهرستان کهگیلویه قرار دارد که باید برای سفر به این روستا مشقت‌های فراوان دید تا به روستا رسید.
روستای پاتاوه رودسمه دارای ۶۵ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ نفر بوده که شغل اصلی آن‌ها دامداری و کشاورزی می‌باشد.
جاده و راه ارتباطی روستای پاتاوه رود سمه
تنها راه ارتباطی این روستا به‌دلیل نامناسب بودن و نیمه‌کاره رها شدن جاده توسط پیمانکار و همچنین بارش‌های باران غیرقابل استفاده مانده و اهالی روستا مشقت زیادی در رساندن آذوقه دارند که باید از روش‌های سنتی و با استفاده از حیواناتی همچون الاغ در رفت‌ و آمد باشند و در واقع جاده این روستا ۳۰ سال است که از زیرسازی مناسبی نیز برخوردار نیست.

وضعیت آب آشامیدنی روستا
این روستا طی سالیان گذشته به وسیله سنتی و با استفاده از چهارپایان از طریق رودخانه بزرگ رودسمه آب شرب خود را مهیا می‌کنند.
در دسترس نبودن روستا و عدم وجود خانه‌ بهداشت در خود روستای نام‌ برده در گذشته باعث شده بر اثر بیماری و در دسترس نبودن پزشک معالج، جان خود را از دست داده و خانواده‌های بسیاری عزادار شوند.
وضعیت فضای آموزشی روستای پاتاوه رودسمه
این روستا با روستای دلی همجوار می‌باشد و فقط یک فضای آموزشی در مقطع ابتدایی بوده که حتی از نظر فضای بهداشتی نامناسب است و در خانه‌های گلی تحصیل می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای را متاثر و نگران می‌کند و از دیدن دانش‌آموزانی با کفش‌های پاره و حتی لباس‌های مندرس شده نگران‌کننده است.

وضعیت کشاورزی و دامداری روستای پاتاوه رودسمه
شغل اکثر مردم روستا کشاورزی و دامداری است، بیش از ۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی در حاشیه این روستا وجود داشته که به کشت گندم و جو اختصاص یافته و کشاورزان در فصل کشت از آن استفاده می‌کنند وضعیت دامداری در این روستا بسیار خوب و پررونق بوده اما مواردی که دامداران و کشاورزان از آن گلایه داشتند عدم رسیدگی، اداره کشاورزی و دامپزشکی بود که از مسئولان تقاضای مساعدت طلب کردند.
وضعیت سوخت روستا
استفاده از هیزم برای گرم کردن منازل روستایی از جمله موارد قابل تاملی است که مسئولان باید آن را در نظر داشته باشند البته نفت برای این روستاها که باید توسط تعاونی در اختیار روستا قرار بگیرد، کم‌کاری می‌شود و در بعضی موقع‌ها این نفت به قیمت گزاف به مردم روستا فروخته می‌شود و هیچ مسئولی پاسخگو نیست.
قطع درختان جهت استفاده سوخت روستائیان دیشموک
فارس گزارش می‌دهد و در پایان مردم روستا چشم انتظار حضور مسئولان استانی در روستای پاتاوه رودسمه در ۱۰ کیلومتری از مرکز شهر دیشموک هستند تا با حضور خود بسیاری از مشکلات روستا را از نزدیک لمس کنند.
روستای پاتاوه رودسمه در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر دیشموک ، دور از چشم مسئولان مانده است.
[۱]    جعبه‌ابزار