پامنار


روستای پامنار یکی دیگر از روستاهای نمونه گردشگری در خوزستان به شمار می رود که جزو بخش شهیون در فاصله هوایی ۲۵ کیلومتری و فاصله جاده ای ۴۲ کیلومتری شهرستان دزفول به وسعت ۵۷ هكتار در میان دامنه‌ های رشته كوههای زاگرس و مشرف به دریاچه سد دز در شمال شهرستان دزفول واقع شده است.
روستای پامنار به واسطه چشم اندازهای بسیار متنوع طبیعی- فرهنگی و به دلیل همجواری با دریاچه دز و وجود قلعه طبیعی شاداب همچنین وجود درخت های سدر، دره ها و چشمه ها دارای طبیعی جذاب و خاص، همه ساله گردشگران فراوانی به خود جذب می کند. مهمترین عاملی که باعث شده روستای پامنار مورد توجه گردشگران قرار گیرد همجواری آن با دریاچه شهیون است.
این دریاچه یكى از زیباترین دریاچه هاى ایران و جهان در شمال غربی دزفول و پشت دو كوه شاداب و کوه تنگوان شكل گرفته و چهره زیبایى به منطقه شهیون داده است به گونه اى كه جزیره بزرگ وسط دریاچه با مساحتى بالغ بر ۶۰ هزار متر مربع چشم انداز زیبایى را به وجود آورده است.
به دلیل زمینه مساعدی که این دریاچه دارد در آن انواع آبزیان پرورش داده می شوند به همین خاطر در فصولی از سال محل مناسبی برای صید ماهی است. در کنار روستای پامنار و به فاصله کمی از آن روستای زیبای دیگری به نام پا قلعه وجود دارد که ورودی و دسترسی اصلی قلعه شاداب در آن واقع شده و برخی به دلیل معروفیت روستای پامنار و همجواری، این دو روستا را یکی می دانند.
نوع تولیدات كپو در منطقه از نظر كمی و كیفی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و مسابقه و نمایشگاه کپوبافی نیز تاکنون در روستای پامنار با هدف ارائه توانمندی‌ های زنان و دختران منطقه در امر كپوبافی و بافته‌های حصیری برگزار شده که مورد توجه گردشگران زیادی واقع شده است.جعبه‌ابزار