چشمه بلقیس


روستاي چشمه بلقيس/ کهکیلویه / کهکیلویه و بویر احمد
روستای چشمه بلقیس از توابع بخش چرام شهرستان کهکیلویه ، با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۴ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه عرض شمالی، در ۵ کیلومتری جنوب شرقی چرام و ۲۳ کیلومتری دهدشت واقع شده است


معرفی روستا[ویرایش]

روستای چشمه بلقیس از توابع بخش چرام شهرستان کهکیلویه ، با مختصات جغرافیایی ۵۰ درجه و ۴۴ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۴۳ دقیقه عرض شمالی، در ۵ کیلومتری جنوب شرقی چرام و ۲۳ کیلومتری دهدشت واقع شده است .
ارتفاع این روستا از سطح دریا در حدود ۷۰۵ متر است .

آب وهوا[ویرایش]

آب و هوای روستای چشمه بلقیس در فصول بهار و پاییز ملایم و دلپذیر ، در تابستان گرم و در زمستان نسبتاً سرد است . رودخانه تغار از غرب روستا عبور می‌کند . تاریخ شکل‌گیری سکونت‌گاهی روستای چشمه بلقیس به دوره‌های متأخر مربوط است .
وجود باغ چشمه بلقیس ، قلعه تاریخی تل بابونه و قلعه فشیان از قدمت تاریخی این روستا حکایت دارد . روستای چشمه بلقیس در گذشته ، ییلاق عشایر قشقایی بوده است. نام دیگر این روستا «قلعه کره» یا «کره شهبازی» است .
مردم روستای چشمه بلقیس به زبان لری سخن می‌گویند . آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند .

جاذبه های گردشگری[ویرایش]

روستای چشمه بلقیس به دلیل موقعیت اقلیمی مساعد ، چشم‌اندازهای طبیعی و زیبا ، باغات سرسبز و آب و هوای سالم، قابلیت‌های بسیاری برای جذب گردشگران و طبیعت‌دوستان دارد . خشکبار ، برنج و انواع لبنیات معروف‌ترین سوغات این روستا به شمار می‌رود .

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای کاکانجعبه‌ابزار