چپک‌ناظمی


فارس گزارش می‌دهد
مهاجرت اهالی روستای «چپک‌ناظمی» به شهرها
افزایش مهاجرت جوانان به دلیل معضل بیکاری و نبود امکانات رفاهی موجب کاهش چشمگیر جمعیت روستای «چپک‌ناظمی» لشت‌نشای گیلان شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، روستای «چپک ناظمی» در سه کیلومتری لشت‌نشا به خشکبیجار واقع شده و نزدیک‌ترین روستا به لشت‌نشا است.
نام «چپک» از قبیله‌ای جنگجو گرفته شده که در قرن هفتم در لشت‌نشا ساکن بوده و بخش مهمی از رویدادهای گیلان تا اوایل قرن یازدهم را به خود اختصاص داده است.
این روستا از سمت شمال به روستای «جیلدان» از شرق و جنوب به روستای «اسطلک» و از سمت غرب به روستای «چپک» شفیع‌محله محدود می‌شود و وسعت روستا حدود ۲۵۰ هکتار است.
روستای «چپک ناظمی‌محله» با توجه به اینکه در بخش جلگه‌ای واقع شده از اراضی بسیار هموار و سطحی و با شیب ملایمی از سمت جنوب به طرف شمال برخوردار است که این مسئله در شکل‌گیری بافت روستا تأثیر فراوان داشته به نحوی که اراضی مسطح و هموار دارای قابلیت بسیار فراوان برای کشت محصولات کشاورزی است.
این روستا دارای دو رودخانه به نام «چپک‌چکه» در شعبه شرقی کلاف‌رود و رودخانه دیگر به نام «محمد شفیع‌رجا» است.
بخش عمده پوشش این روستا را مزارع برنج تشکیل داده اما در بخش‌های بسیار کوچک و در سطح کمی پوشش‌های دیگری شامل درخت‌های بلوط، شمشاد، صنوبر، آزاد، گردو، مرکبات، آلوچه، ازگیل ژاپنی و... است.
در بخش‌های حاشیه استخر روستای مذکور گیاهانی شامل مارچنگ، شاه‌پسند وحشی، گزنه، تمشک، هویج وحشی، پیر گیاه و... دیده می‌شود.
چپک‌ناظمی حدود ۱۶۱ خانوار و ۵۸۰ نفر جمعیت دارد و محصول اصلی آن برنج است و با وجود پیشینه دیرینه‌ای که دارد از مشکلات بسیاری مانند کمبود امکانات رفاهی، بیکاری جوانان رنج می‌برد و معضل بیکاری عامل اصلی مهاجرت جوانان این روستا به شهر و کاهش جمعیت روستایی شده است.
از حدود ۲۰ سال پیش تاکنون، کلاس روخوانی قرآن کریم در مسجد صاحب‌الزمان (عج) روستای چپک‌ناظمی دایر بوده و این کلاس‌ها همچنان برگزار می‌شود.
بیکاری و نبود امکانات معضل اصلی افزایش مهاجرت جوانان و کاهش جمعیت روستای چپک‌ناظمی
دهیار روستای چپک‌ناظمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: مهم‌ترین معضل ما بیکاری جوانان و مهاجرت آنها به شهر است که اگر امکانات بیشتر شود جمعیت روستا نیز افزایش می‌یابد.
حمزه علی‌پرست، درباره مشکلات موجود روستای مذکور گفت: نبود زمین ورزش، عدم وجود کتابخانه و ضعف برق خیابان امام خمینی (ره) و کوچه‌های فرعی از مهم‌ترین مشکلات مردم این روستا است.
وی افزود: کمبود زمین برای ساخت و ساز از دیگر مشکلات روستا است ضمن اینکه «چپک‌ناظمی» زمین‌های کشاورزی زیادی دارد و با توجه به گران بودن قیمت زمین‌ها با کمبود زمین برای ساخت و ساز مواجه هستیم که در این زمینه بنیاد مسکن می‌تواند در بازنگری طرح هادی کمک کند.
دهیار روستای چپک‌ناظمی یکی دیگر از مشکلات را جمع شدن زباله داخل رودخانه‌های محمد شفیع‌رجا و چپک‌چکه عنوان کرد و ادامه داد: زباله‌ها موجب آلوده شدن رودخانه‌ها شده است.
وی تصریح کرد: یکی از لوله‌های آب شرب روستا دچار ترکیدگی شده که با گذشت سه ماه از این مسئله و با وجود پیگیری‌های انجام شده تاکنون اقدامی از طرف اداره آب و فاضلاب روستایی انجام نشده است.
کمبود آب کشاورزی در روستای چپک‌ناظمی
علی‌پرست با بیان اینکه روستای چپک‌ناظمی کمبود آب کشاورزی دارد، یادآور شد: برای حفر چاه نیمه عمیق نیاز به کمک شرکت آب منطقه‌ای داریم و از مسئولانی که تاکنون به ما کمک کرده‌اند قدردانی می‌کنیم.
وی از مردم روستای چپک‌ناظمی خواست تا در بحث تعریض جاده و مکانیزه شدن اراضی همکاری لازم را داشته باشند.
- See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۰۹۱۷۰۰۰۰۵۵#sthash.Kg۲y۴۸۰P.dpufجعبه‌ابزار