چکک


روستاي چکک/ کازرون / فارس
روستای چکک از توابع بخش کوهمره نودان در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالی کازرون و در فاصله ۷ کیلومتری شرقی تنگ چوگان(بیشاپور) و غار شاپور قرار دارد. موقیپعیت جغرافیایی آن در نقطه طول ۵۱/۳۰ درجه و عرض ۲۹/۳۰ درجه قرار دارد.
در دامنه رشته کوه زاگرس واقع و محاط درجنگل بلوط می باشد و از نظر جایگاه روستا در نقطه به ارتفاع ۱۰۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در اطراف آن پوشش گیاهی خوبی است.


موقعیت[ویرایش]

روستای چکک از توابع بخش کوهمره نودان در فاصله ۴۰ کیلومتری شمالی کازرون و در فاصله ۷ کیلومتری شرقی تنگ چوگان(بیشاپور) و غار شاپور قرار دارد. موقیپعیت جغرافیایی آن در نقطه طول ۵۱/۳۰ درجه و عرض ۲۹/۳۰ درجه قرار دارد. در دامنه رشته کوه زاگرس واقع و محاط درجنگل بلوط می باشد و از نظر جایگاه روستا در نقطه به ارتفاع ۱۰۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در اطراف آن پوشش گیاهی خوبی است. کوه سرک از شرق تا شمال روستا کشیده شده است و کوه دوان در قسمت جنوبی روستا قرار دارد و شهرک نودان در جنوب، روستای تره دان در غرب و روستای سمغان در شمال روستا قرار دارند. در قسمت شمال بین روستای چکک و روستای سمغان تنگ تله فرار دارد که در قدیم محل سکونت برخی از مردم روستا بوده و در حال حاضر به یک تفریح گاه تبدیل شده که در اوایل فصل بهار به علت سرسبزی خانواده هایی از روستاها و شهرهای دیگر سیزده بدر در آن جا می گذرانند.

جمعیت[ویرایش]

تعداد ۳۵۰ خانوار که درحدود ۵۰ خانوار از محل کوچ نموده اند و دارای ۱۵۰۰ نفر جمعیت است.

زبان[ویرایش]

زبان اهالی روستای چکک لری است. دین: دین روستای چکک ۱۰۰% اسلام و مذهب ۱۰۰% شیعه است.

شهدا[ویرایش]

روستای چکک دارای ۵ شهید و ۶ جانباز است.

فرهنگی[ویرایش]

اهالی روستا اکثراً با سواد هستند و تعدادی از آنها در نهادهای آموزش و پرورش و نظام و کارمند دولت مشغول به خدمت هستند.

درآمد روستا[ویرایش]

به علت نداشتن زمین های زراعی دائمی و آب کشاورزی، اکثراً شغل آزاد و دارای باغات دیم انجیر و انگور در ارتفاعات کوه دوان و کوه سرک می باشند.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای چککجعبه‌ابزار