کاستان


نبود راه مناسب گلایه اهالی روستای کاستان آشخانه
طبیعت زیبا و حیرت آور روستای کاستان در نزدیکی شهر آشخانه مرکز شهرستان مانه و سملقان نه تنها می تواند پشتوانه ای برای اقتصاد منطقه باشد بلکه می تواند استراحتگاه مناسبی برای توریست ها نیز باشد.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا به نقل از اترک نیوز، این روستا با وجود دره ها و کوه های مرتفع ، جنگل های انبوه، رودخانه های خروشان، آبشار زیبا، غارهای فراوان ، اماکن تاریخی و... به یکی از روستاهای دیدنی و منحصر به فرد خراسان شمالی تبدیل شده است.

اما آنچنان که باید از ظرفیت های این منطقه استفاده نشده آن چنان که نبود راه مناسب منجر به عقب نشینی توریست ها از این منطقه شده است مشکلی که حکایت آن به سال کلنگ زدن و مسکوت ماندن چندین باره این راه و اختلاف نظرها میان مسئولان ذی ربط برمی گردد.

مریم علی محمد، یکی از اهالی روستان کاستان با اعلام نارضایتی از این امر به خبرنگار اترک نیوز می گوید: چند سالی است که مسئولان وعده ساخت راه روستا را می دهند اما دریغ از اینکه به یکی از وعده ها عمل کنند.

وی ادامه می دهد: ساخت راه با وجودمشکلات دیگر در روستا می تواند بار عظیمی را از دوش مردم این منطقه بردارد.ضمن اینکه ورود گردشگران به روستا می تواند هم فرصت های جدید اشتغال ایجاد کند و هم منبع درآمدی برای خانواده ها باشد.

رضایی از دیگر اهالی این روستا هم ضمن اشاره به زیبایی این منطقه توضیح می دهد: با وجود نبود راه مناسب برای تردد مردم اما استقبال توریست ها از این منطقه بسیار خوب است ولی این میزان رضایت بخش نیست.

محمد جواد حسین زاده از جوانان روستا هم بیان می کند که باوجوداینکه این روستا در جوار شهر آشخانه واقع شده است اما از امکانات ضروری همچون راه ارتباطی به خارج از شهر برخوردار نیست و با مشکلاتی چند روبه رو است.

به گفته وی، قریب به ۶-۵ سال است که گلنگ پی ریزی ، زیرساختی و آسفالت جاده روستایی کاستان زده شده اما همچنان با مشکل راه مواجه است.

جالب اینکه زهرا محمدی هم که ۱۲ سال دارد نسبت به وضع نامناسب راه دراین منطقه گله مند است و می گوید: رفت و آمد ما به مدرسه درایام فصل زمستان و بارش برف و باران بسیار سخت و دشوار می شود.
در ۱۰ روز آینده را روستای کاستان آسفالت می شود

دراین رابطه مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی درگفتگو با خبرنگار اترک نیوز در خصوص عملیات بازسازی راه روستای زرد کاستان آشخانه گفت:محور راه روستایی این روستا به طول ۲۰ کیلومتر است که تاکنون ۵۰ درصد زیرسازی آن توسط این اداره کل انجام شده است .

علی اصغر بدیعی مقدم با بیان اینکه محور راه روستای کاستان از کیلومتر صفر تا ۶ کیلومتر اثاث اولیه آن آماده است از عملیات آسفالت ریزی کامل راه روستایی این روستا طی ۱۰ روزآینده خبرداد.

هرچند تاکنون وعده های بسیاری از قول مسئولان برای مرتفع کردن مشکلات مردم استان داده شده که عملی نشده اما ما نیز امیدوارانه منتظر این وعده مدیرکل برای آسفالت راه این روستا می مانیم.جعبه‌ابزار