کانون بازنشستگان جهاد سازندگی استان اصفهان


پس از پیروزی انقلاب اسلامی بمنظور انجام اقدامات وسیع و سریع برای رفع محرومیت از روستاهای کشور ایران بنا به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) نهادی به نام جهاد سازندگی در ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ تشکیل گردید.
با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری نوپای اسلامی ایران جهاد سازندگی علاوه بر رسالت اصلی خود که رسیدگی به آبادانی وارتقاء سطح زندگی مردم در مناطق محروم و روستائی بود با بسیج نیروهای مردمی و کارکنان جهاد سازندگی وظیفه خطیر و مهم پشتیبانی از جنگ ( ساخت سنگر ، راه ، کانال ، آبراه و.... ) نیروهای مسلح اعم از ارتش ، سپاه و بسیج را به عهده گرفت در این راه جهاد سازندگی استان اصفهان بیش از ۶۳۰ نفر شهید تقدیم انقلاب اسلامی نمود از این رو امام خمینی نام سنگر سازان بی سنگر را به نیروهای اعزامی از طرف جهاد سازندگی اطلاق نمودند.
اعضاء جهاد برای پس از پایان دوره خدمت خود صندوقی به نام صندوق تأمين معذوريت از كار و از كارافتادگي و وظيفه اعضاي جهاد سازندگي تاسیس و امور پس از بازنشستگی خود را به آن واگذار کردند.
این صندوق بر اساس آیین نامه خود موظف به انجام امور معذوریت ازخدمت و بازنشستگی اعضاء شد.
اگزچه از ابتدای تاسیس این صندوق انتظار می‌رفت مشکلاتی همچون کوچک‌بودن صندوق، نداشتن اعضای شاغل جدید، صفرشدن اعضای کسورپرداز و در نتیجه از دست رفتن عمده‌ترین منبع درآمدی صندوق در آینده‌ای نزدیک، اجرانشدن تعهدات دولت نسبت به این صندوق و عدم تامین بودجه‌های مورد نیاز به وجود آید.
از سویی دیگر بیشتر جهادگران در فاصله سال‌های ۵۸ تا ۶۲ به عضویت جهاد سازندگی سابق درآمده‌اند، از این رو بازنشستگی این افراد به یکباره و توامان صورت گرفت که این مسئله بار مالی سنگینی برای صندوق ایجاد کرد.
بروز این مشکلات در برخی موارد امید بازنشستگان به دریافت مستمری ماهانه را به یاس تبدیل کرده و این جهادگران روزهای سختی را در انتظار دریافت مستمری سپری کردند.
تجمیع یا ادغام صندوق‌های بازنشستگی در یکدیگر که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید بارقه امیدی برای بازنشستگان صندوق جهاد بود تا وضعیت این صندوق ساماندهی شود، اما جهادگران همچنان در انتظار اجرایی شدن این قانون ماندند.
با تلاش‌های مسئولان وزارت جهاد و هیئت مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان این وزارت برای تعیین تکلیف وضعیت قانونی این صندوق و پیشنهاد ادغام آن در صندوق بازنشستگی کشوری سرانجام این مهم اجرایی شد .
هم اکنون بازنشستگان جهاد در صندوق بازنشستگی گشوری عضو هستند.كانون بازنشستگان جهاد سازندگي آغاز به كار كرد
كانون بازنشستگان جهاد سازندگي با صدور بيانيه‌اي فعاليت‌هاي صنفي - سياسي خود را آغاز كرد.
هدف از تشكيل كانون بازنشستگان جهاد سازندگي زنده نگه داشتن فرهنگ جهادي در جامعه، فتح قله‌هاي انسانيت و نهادينه كردن فرهنگ پر افتخار جهادي اعلام شده است. كانون بازنشستگان جهاد سازندگي كه به همت جمعي از پيشكسوتان عرصه جهاد و سازندگي تشكيل شده است، و طي بيانيه ای «زنده نگه داشتن فرهنگ جهادي در جامعه » را شعار محوري خود قرار داده است. در پايان اين بيانيه از تمام پيشكسوتان جهادي با هر مرام، مسلك و سليقه‌اي دعوت شده است تا به اين كانون صنفي - سياسي بپيوندند.
کانون بازنشستگان جهاد سازندگی استان اصفهان    جعبه‌ابزار