کانون فرهنگی مسجد سیدالشهدا


فرهنگ و هنر مردمی به روایت مسجد سیدالشهدا(ع) در ۲۸۰ کیلومتری کرمان
خبرگزاری تسنیم: رئیس کانون فرهنگی مسجد سیدالشهدا(ع) می‌گوید: در فرهنگ، مردم نقش اساسی و کلیدی را دارند و مردم هستند که باید اراده کنند و فرهنگ کشور را به سمت آینده‌ای روشن پیش ببرند.

خبرگزاری تسنیم: کرمان ، جیرفت ، بخش ساردوئیه ، روستای باغعلیشیر ، مسجد سیدالشهدا(ع)، دیواری آجری که یک فرش از آن آویزان شده است، فرشی برای تزئین دکوری کاملا ساده اما ایرانی و بومی، مسجدی که در حال ساخت است، این روزها تبدیل به یک پایگاه مهم فرهنگی شده است، ظرفیتی که کم‌تر می‌توان آن را در کلان شهرها جستجو کرد، شاید به خاطر اینکه هنوز طرح ساخت فرهگسرا به روستاها نرسیده است و هنوز می‌توان امید داشت اتفاقات خیلی خاص در مساجد رخ دهد.
در گذشته‌های نه چندان دور و حتی به صورت پراکنده همین حالا، مساجدی هستند که دارای گروه تلاوت قرآن کریم، سرود، تئاتر، مولودی خوانی، برگزاری مسابقه و... بودند و هستند. اما اینکه در ۲۸۰ کیلومتری استان کرمان، یک مسجدی که تازه در حال ساخت است همه این‌ها را داشته باشد و در ضمن در آن منطقه دور افتاده سایتی برای به روز کردن مردم روستایش داشته باشد، اقدامی نیست که بگوییم از سوی دولت‌ صورت گرفته یا امور مساجد در جریان چنین اقدامات فرهنگی و هنری است، چون سایت امور مساجد تنها در معرفی این مسجد نام و مکانش را می‌داند، اما نمی‌داند که اعضای جوان کانون فرهنگی مسجد همان جولانان خودجوش مومن و مردمی هستند که امام خامنه‌ای در سخنرانی نوروز امسال در مشهد مقدس از آن‌ها یاد کردند و آن‌ها ستودند. در زیر گفت‌وگوی کوتاه ما با رضا فاریابی، مسئول این کانون را می‌خوانید:
اطلاعات پورتال امور مساجد در رابطه با این مسجد
تسنیم: تاریخچه‌ای مختصر از روستای خود را بگویید.
روستای باغعلیشیر روستایی زیبا، سرسبز و خوش آب و هوا در بخش ساردوئیه در ۷۵ کیلومتری شهرستان جیرفت و ۲۸۰ کیلومتری شهر کرمان است. این روستا در مجاورت شهر درب بهشت و در جوار آستان مقدس امامزاده سلطان سیداحمد (علیه السلام) می‌باشد. محصولات این روستا، محصولات سردسیری از جمله گردو، گیلاس، قیصی، سیب درختی، هلو و... است.
تسنیم: مسجد سید‌الشهدا (علیه السلام) دارای چه امکاناتی است، کم‌تر کسی فکر می‌کند که شما در چنین موقعیت مکانی و زمانی کارهای فرهنگی و هنری را انجام می‌دهید که در تهران باید با ذربین به دنبال آن گشت؟
مسجد سید الشهدا (علیه السلام) توسط گروهی از افراد مومن و متعهد پایه‌گذاری شده است و هزینه‌های آن از طریق کمک‌های مردمی تامین می‌شود؛ در حال حاضر امکانات خاصی ندارد، ساختمان مسجد هنوز آجری است و تکمیل نشده، وضوخانه مسجد در حال ساخت می‌باشد و خانه‌ای نیز برای روحانی مسجد ساخته شده است.
تسنیم: چه شد که به فکر کارهای فرهنگی و هنری افتادید؟
بحث شروع به کارهای فرهنگی و هنری مربوط به چند سال پیش و زمان دانشجویی‌ام هست، با توجه به وضعیت تقریبا نامناسبی که دانشگاه داشت این حس که باید کار عظیم فرهنگی صورت بگیرد تا فرهنگ غرب تاثیرگزاری کم‌تری در فرهنگ دینی و اسلامی ما داشته باشد در ذهن هر انسان متعهدی به وجود می‌آمد. خب آن زمان من سعی کردم به طور حضوری در این مسیر فعالیت کنم ولی زیاد موفق نشدم، حتی برخی با من شدیدا برخورد کردند، بعد به فکر فعالیت در فضای مجازی افتادم و وبلاگی با همین نام ساختم و کاملا حساب شده شروع به کار کردم، چند سالی در وبلاگ در زمینه‌های دینی، فرهنگی، آموزشی و... فعالیت کردم، بعد به پیشنهاد دوستان وبلاگ را به سایت تبدیل کردم و فعالیت‌ها را ادامه دادم.
تسنیم: بحث مطالعه و کارهای فرهنگی در روستای شما چه جایگاهی دارد؟
جایگاه بسیار با ارزشی دارد، همین بس که جوانان روستای باغعلیشیر چندین رتبه اول و دوم شهرستان و اول و دوم استان و منطقه در رشته‌های مختلف دینی (قرآن، نهج البلاغه و...) دارند؛ رتبه‌های بسیار خوب کنکور سراسری در بین جوانانمان داریم؛ حافظ سه و چهار جزء قرآن کریم در بین بچه‌های دبستانی داریم؛ و در بین بزرگ‌تر‌ها افرادی با تحصیلات علمی بالا و ارزشمند داریم.
تسنیم: مدیران فرهنگی و یا استانی کرمان و یا شهرستان جیرفت و یا بخش ساردوئیه به شما به خاطر انجام کارهای فرهنگی و هنری پولی پرداخت می‌کنند؟ اصلا آن‌ها از کارهای شما خبر دارند؟ آنچه در پورتال مساجد ایران آمده بود تنها نام مسجد بود و بس، گویا امور مساجد نیز از شما غافل هستند؟ تا به حال گزارشی از فعالیت‌های خود به مدیران فرهنگی داده‌اید؟
بله، از ابتدای شروع به کار مسجد سیدالشهدا (علیه السلام) در روستای باغعلیشیر ساردوئیه هر ساله برنامه‌های فرهنگی متنوعی در مناسبت‌های مختلف برگزارشده است و گزارش فعالیت‌ها به همراه فیلم آن به دفا‌تر سازمان تبلیغات تحویل داده شده است ولی فقط دو سال پیش مبلغ اندکی به حساب مسجد واریز شد. آخرین گزارشی که به سازمان تبلیغات شهرستان جیرفت تحویل داده‌ایم در ضمیمه مصاحبه قرار داده شده است. این گزارش مربوط به فعالیت‌های فرهنگی و هنری مسجد سیدالشهدا (علیه السلام) در تابستان گذشته می‌باشد.
تسنیم: شما سایت ترنم نور را دارید و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات عضو هستید و به ارائه فیلم‌های کارهای فرهنگی هنری خود و ترویج اطلاعات عمومی به ویژه در حوزه کامپیو‌تر انجام می‌دهید.
بله، در سوالات قبلی درباره ترنم نور مطالبی را گفتم، هدف اصلی وب سایت ترنم نور انجام کارهای فرهنگی است و در کنار آن فعالیت‌های آموزشی و... نیز صورت می‌گیرد. این وظیفهٔ هر مسلمانی است که در جهت گسترش معارف دینی و جلوگیری از اشاعهٔ فرهنگ‌های نادرست و غربی به هر شکلی که می‌تواند فعالیت کند، چه در جامعه و چه در محیط مجازی، و با توجه به شرایط اکنون چه بهتر که این دو مهم همراه با هم استفاده شوند تا تاثیرگزاری بیشتری داشته باشند و موفق‌تر عمل کنند. حال اگر در ارائهٔ محتوای فرهنگی، هنر را نیز به کار بندیم و خلاقیت به خرج دهیم مطمئنا تاثیرگزاری بسیار بیشتری خواهد داشت، از طراحی پوستر، طراحی نرم افزار، ساخت فیلم، ساخت کلیپ‌های صوتی، شعر، داستان و... همراه با هنر و خلاقیت استفاده می‌کنیم.
تسنیم: روستای شما اینترنت دارد؟ مردم روستای شما چقدر طرفدار سایت ترنم نور هستند.
هم بله و هم خیر؛ با توجه به اینکه اکنون یکی از اپراتورهای تلفن همراه بسته‌های اینترنت GPRS ارائه می‌دهد نمی‌توان گفت روستای ما اینترنت ندارد، ولی خبری هم از اینترنت پرسرعت نیست. ما اینجا از GPRS برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنیم. با توجه به اینکه اتصال به اینترنت در اینجا مشکل است و زمان اتصال هم سرعت اینترنت بسیار پایین است و اکثریت اهالی روستا در خانهٔ خود کامپیو‌تر ندارند، طبیعی است که زیاد به ترنم نور سر نزنند ولی افرادی که با این سایت آشنا هستند از طرفداران پر و پاقرص ترنم نور هستند و اطلاعات را به دیگر دوستان می‌رسانند.
تسنیم: روستای شما مدرسه دارد؟
روستای ما مدرسه ندارد و بیشتر جمعیت محصل روستا، در مدارس شهر جیرفت مشغول به تحصیل هستند. البته در مرکز بخش ساردوئیه یعنی شهر درب بهشت مدرسه هست.
تسنیم: هزینه اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری از کجا تامین می‌شود.
هزینهٔ همهٔ مخارج مسجد سیدالشهدا (علیه السلام) از طریق کمک‌های مردمی تامین می‌شود و برنامه‌های فرهنگی مسجد از این امر مستثنی نیستند و مخارج آن از طریق کمک‌ها مردمی تامین می‌شود.
تسنیم: اگر قرار باشد وضعیت فرهنگ و هنر کشور بهبود یابد، چه می‌توان کرد و مردم در این امر چه نقشی دارند؟
در فرهنگ، مردم نقش اساسی و کلیدی را دارند و مردم هستند که باید اراده کنند و فرهنگ کشور را به سمت آینده‌ای روشن پیش ببرند. که اگر غیر از این باشد انجام این مهم اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل خواهد بود. این مردم هستند که در همهٔ زمینه‌ها چه دینی، چه فرهنگی، چه علمی و... می‌توانند سرنوشت کشور را تغییر دهند.
تسنیم: رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید زیادی بر روی گروه‌های خودجوش مردمی دارند، شما نیز یکی از این گروه‌ها هستید، اگر بخواهید سخنی خطاب به ایشان بگویید چه می‌گویید؟
جواب این سوال را نمی‌شود در قالب کلمات و در چند خط خلاصه کرد ولی خواهم گفت: ما همه عمار توییم خامنه‌ای، گوش به فرمان توییم خامنه‌ای.جعبه‌ابزار