کانون فرهنگی وهنری اهل قلم لرستان


برداشتن باری از دوش نیازمندان،در برنامه های جهادی کانون فرهنگی هنری
خبرگزاری شبستان: مدیرکل کانون فرهنگی وهنری اهل قلم لرستان، گفت: در طول سال با برگزاری برنامه های جهادی، اعضای کانون فرهنگی وهنری مسجد در جهت برداشتن باری از دوش اهالی روستا بسیج می شوند.
خبرگزاری شبستان_ خرم آباد؛

روستا، محیطی امن و آرام است و دلچسب است که نظاره هر گوشه آن نمایش بخشی از هنرخالق هستی است.

دربند فقیران کمالوند، از توابع بخش مرکزی خرم آباد و در فاصله چند کیلومتری این شهر قرار دارد، مسیردسترسی به این روستا سبز و پر از باغات میوه است.

اطراف روستا را از هر طرف که بنگری باغ و بوستان است، و انتهای هر کوچه روستا به باغی یا بوستانی وصل می شود.


در میان کوچه و خیابان های منظم روستا مناره های مسجد همچون نگینی درخشان می درخشد.

در سکوت بسیار دلچسب و فارغ از هیاهوی زندگی شهری صدای اذان فضای حاکم بر روستا را بسیار آرام بخش می کند.

زنان و مردان روستا مزارع و بستان های خود را با شنیدن صدای اذان ترک می کنند و خود را به مساجد می رساند، این روستا حدود یکصد خانوار دارد و جمعیت نمازگزارن خوب است و نماز جماعت با حضور پرشور اقشار مختلف روستا برگزار می شود.

خود را به صف نماز گزاران می رسانم، صفا و صمیمیت خاصی را در بین مردم خوش قلب روستا می بینیم و از حضور در این فضای صمیمی لذت می برم که نماز جماعت شروع می شود و همراه با نماز گزاران سجده شکر به جا می آرویم.


خیلی زود مردم روستا از مسجد خارج می شوند و به سراغ کار و زندگی خود می روند، فضای مسجد کم کم خالی از حضور نماز گزاران می شود.

در محوطه بسیار دلچسب مسجد صدای همهمه ای می آید، به انتظار مدیر کانون فرهنگی وهنری مسجد در محوطه قدم می زنم و با کنجکاوی به سمت صدا می روم، محیطی آموزشی در میان محوطه مسجد وجود دارد.

در می زنم و با کسب اجازه وارد محیط می شوم، زنان و دختران جوان و نوجوان به رغم وجود میز و صندلی، روی فرش رنگ و رو رفته کف سالن نشسته اند و حلقه های حداکثر ده نفره تشکیل داده اند.

بانوان جوان با صمیمیت خاصی من را در میان خود جای داده و بسیار صمیمی و خون گرم با هیجان خاصی در خصوص برنامه های خود با من حرف می زنند.

در این فضای صمیمی شناخت رابط خواهران کانون بسیار دشوار است که با پرس و جو متوجه می شوم یکی از کسانی که بغل دست من نشسته است رابط خواهران است، اما هر کدام از بانوان حاضر در مسجد از فعالان فرهنگی روستا محسوب می شوند و اطلاعات بالایی در خصوص برنامه های کانون فرهنگی وهنری داشتند.

استقبال گسترده مردم از برنامه های کانون فرهنگی وهنری روستایی

حامد مطهری، مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد، در خصوص برنامه های کانون، گفت: در طول سال دوره های مختلف دینی و فرهنگی، قرآن و احکام توسط کانون فرهنگی وهنری مسجد برگزار می شود.

وی استقبال مردم را از برنامه های کانون فرهنگی وهنری مسجد بسیار مطلوب دانست و افزود: مردم روستا به رغم مشغله بسیار زیاد در فعالیت های کانون فرهنگی وهنری مسجد حضوری فعال دارند.


مطهری، با بیان اینکه در طول اوقات فراغت استقبال کودکان ونوجوانان از برنامه های مسجد بیشتر است، اظهار داشت: احکام ویژه جوانان و نوجوانان، سبک زندگی، حجاب، ماهواره، حفظ سوره حدید، اقتصاد مقاومتی، آموزش قرآن، جزء خوانی قرآن از جمله برنامه های این کانون فرهنگی هنری در طول اوقات فراغت است.

وی افزود: در این کانون فرهنگی وهنری مسجد تلاش می شود با ایجاد فضایی دوستانه و صمیمی اقشار مختلف مردم جذب برنامه های مسجد شوند.

این مدیرکانون فرهنگی وهنری مسجد، گفت: در طول سال بیش از۱۰۰ نفر در برنامه های مختلف قرآنی، احکام، فرهنگی و ورزشی کانون شرکت می کنند.


مطهری، ادامه داد: در این کانون فرهنگی وهنری مسجد تلاش می شود با برگزاری مسابقاتی روستاهای مجاور هم، در برنامه های فرهنگی و مذهبی مشارکت داده شوند.

مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد اهل قلم، با اشاره به برنامه های این کانون فرهنگی وهنری مسجد جهت توسعه فرهنگ قرآنی، گفت: کلاس حفظ سوره های الرحمن، یاسین، ملک،حدید برای کودکان و نوجوانان این روستا در حال برگزاری است.

وی ادامه داد: برخی از اعضای کانون فرهنگی وهنری مسجد روستا با حضور در کلاس های حفظ قرآن شرکت کرده و هم اکنون هشت جزء قرآن را حفظ کرده اند.

برگزاری اردوهای جهادی توسط اعضای کانون فرهنگی وهنری روستا


مطهری، بیان کرد: اعضای کانون فرهنگی وهنری روستا با شناسایی خانواده های کم توان روستا چند روز بسیج شده و به کمک اهالی روستا رفته و محصول مزارع و باغات آنها را جمع می کنند.

مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد اهل قلم، افزود: امسال همچنین با کمک اعضای کانون فرهنگی وهنری مسجد پلی در نزدیکی روستا را که همه ساله با بارش باران های پاییزی از بین می رفت را با تهیه مصالح و کار دسته جمعی درست کرده اند.

وی افزود: همچنین اعضای کانون فرهنگی وهنری روستا در طرح هادی روستا و ساماندهی خیابان ها، کوچه ها و معابر نیز مشارکت خوبی داشتند.

مطهری، با تقدیر از همکاری هیئت امنای و روحانی مسجد، گفت: همکاری مطلوب هیئت امنا، خادم و امام جماعت مسجد موجب رونق و موفقیت برنامه های کانون فرهنگی وهنری مسجد شده است.


وی مشکل این کانون فرهنگی وهنری را کمبود اعتبار دانست و گفت: در این کانون فرهنگی وهنری مسجد تلاش می شود تا حد امکان از مشارکت مردم و حمایت خیران برای تقویت برنامه های مسجد محور بهره گرفته شود.

مدیرکانون فرهنگی هنری مسجد اهل قلم، گفت: طرح هفتگی محفل انس با قرآن با حضور بانوان و آقایان هر دوشنبه در منزل یکی از اهالی روستا برگزار می شود.

حضور فعال بانوان روستا در فعالیت های مسجد به رغم کار زیاد


معصومه احمدی، رابط خواهران کانون فرهنگی هنری اهل قلم روستای دربند کمالوند، نیز مشارکت بانوان را در برنامه های کانون فرهنگی وهنری مطلوب دانست و گفت: خواهران روستا به رغم کار زیاد در منزل و مزرعه حضور خوب و فعالی در برنامه های مسجد و کانون فرهنگی هنری دارند.

وی با بیان اینکه به حمد الله مردم روستا صد درصد شیعه هستند و با برخی مشکلات و معضل های اجتماعی همچون بدحجابی بیگانه، افزود: به رغم غنای فرهنگی بانوان روستا در حوزه حجاب، دوره های آموزشی حجاب و عفاف بویژه برای بانوان روستا برگزار می شود.


احمدی، اظهار داشت: این برنامه های با رویکرد فرهنگ سازی حجاب و عفاف بویژه در بین نسل جوان و نوجوانان برگزار می شود.

وی با اشاره به برگزاری یادواره شهدا، ویژه بانوان در این روستا، افزود: این یادواره با حضور گسترده اهالی روستاهای همجوار و دعوت از جمعی از مسئولان در مسجد برگزار شده است.

احمدی، استقبال جوانان و نوجوانان را هم از این کانون فرهنگی وهنری مطلوب خواند و ابراز کرد: با آغاز سال تحصیلی دوره های آموزشی مختلف کانون فرهنگی وهنری با هماهنگی با مدارس روستا و روستاهای همجوار در این روستاها برگزار می شود.


رابط خواهران کانون فرهنگی هنری اهل قلم روستای دربند کمالوند، گفت: هدف از این برنامه ارائه آموزش های فرهنگی و دینی به دانش آموزان روستا و دانش آموزان روستاهای همجوار است.

وی با بیان اینکه روزانه کلاس های این کانون فرهنگی وهنری مسجد با معرفی یک شهید برگزار می شود، گفت: کلاس های مختلف مسجد با نام شهدا نامگذاری شده اند و در هنگام شروع هر کلاس وصیت نامه ای از یک شهید قرائت می شود.


کانون فرهنگی هنری مسجد در روستا همچون موسسه ای فرهنگی است که می تواند رد تقویت فرهنگ دینی و فرهنگ عمومی روستا نقش بسزایی داشته باشد.

تقویت کانون های فرهنگی وهنری مسجد چه از لحاظ اعتباری و چه از لحاظ تجهیزات بستری است برای تقویت برنامه های مسجد محور و همچنین گامی مهم در مقابله با توطئه های فرهنگی دشمنان و ارتقای بصیرت عمومی دانش آموزان است.جعبه‌ابزار