کانون فرهنگی و هنری شهدای گمنام


طلبه جوان به رونق فعالیت های مسجد محور در زادگاهش می اندیشید
خبرگزاری شبستان:روحانی مبلغ، گفت: رونق کانون های فرهنگی وهنری مساجد و تجهیز و تقویت آنان راه مقابله با این هجمه های دشمنان و مقابله با مبلغان گروه های انحرافی و ظاله است.
خبرگزاری شبستان_ خرم آباد؛

محمدخطیب نیا، امام جماعت مسجد حضرت محمد رسول الله ‌(صلی علیه و آله)، مدیرکانون فرهنگی و هنری شهدای گمنام و روحانی مبلغی است که در روستای ازنا سگوند از توابع خرم آباد لرستان متولد شده است.

وی هم اکنون ۳۳ سال سن دارد و متاهل است ودر خانواده ای مذهبی در کنار شش برادر و سه خواهر خود پرورش یافته است.

خطیب نیا، با علاقه از مادر و پدرش حرف می زند و همه زندگی خود و برادران و خواهرانش را مدیون زحمات پدر و مادر و دعای خیر آنان می داند.


این طلبه جوان هم اکنون برای تکمیل تحصیلات خود ساکن شهر قم است و در حوزه های علیمه این شهر مشغول کسب علم در محضر اساتید است.

وی هم اکنون طلبه سطح سه تخصصی تبلیغ است و علاوه برآن از نوجوانی در فعالیت های مسجد محور هم حضوری فعال داشته است.

خانواده خطیب نیا، بانی احداث مسجد روستای ازنا سگوند بوده است و این گام در تربیت دینی اعضای خانواده نقش بسزایی داشته است.

وی هم اکنون با کمترین اوقات فراغت خود را به روستای زادگاهش رسانده و با حضور مستمر در مسجد در جهت ترویج فرهنگ دینی و رونق برنامه های مسجد محور تلاش می کند.


خطیب نیا، به توطئه های دشمنان برای اشاعه اسلام آمریکایی اشاره کرد و گفت: باید از فرصت تبلیغ برای معرفی اسلام ناب به جهانیان بهره گرفته شود.

وی، مساجد را مهم ترین مکان برای تبلغ دین خواند و افزود: باید بتوان مساجد را فعال و فعالیت های مسجد محور را در سطح شهر و روستا توسعه دارد.

خطیب نیا، با اشاره به اهمیت جذب جوانان به مسجد، اظهار داشت: برای تبلیغ دین باید تلاش شود کودکان و نوجوانان به مساجد جذب شوند.

تقویت کانون های فرهنگی و هنری مسجد راه مقابله با توطئه های دشمنان است


وی با بیان اینکه این روز ها مبلغان برخی گروه های انحرافی و ظاله در روستا حضور یافته اند و به تبلیغ می پردازند، تاکید کرد: رونق کانون های فرهنگی و هنری مساجد و تجهیز و تقویت آنان راه مقابله با این هجمه های دشمنان و مقابله با اهداف مبلغان گروه های انحرافی و ظاله است.

خطیب نیا، با اشاره به راه انداری کانون فرهنگی و هنری در مسجد روستای ازنا سگوند، گفت: با راه اندازی کانون فرهنگی و هنری در این مسجد برنامه های دینی و مذهی در روستا نیز رونق گرفته است.

خطیب نیا، ادامه داد: برای رونق این کانون فرهنگی و هنری برنامه های متنوع سالانه در مسجد طراحی شده است و با جذب اساتید توانمند از تعطیلی کلاس ها جلوگیری می شود.

وی استقبال جوانان و نوجوانان روستا را از برنامه های مسجد مناسب خواند و گفت: در طول تعطیلات تابستان کلاس های متنوع فرهنگی، علمی، هنری و ورزشی در قالب طرح اوقات فراغت در این روستا برگزار شده است.

حجت الاسلام خطیب نیا، با اشاره به فعال شدن واحد خواهران این کانون فرهنگی و هنری در سال جاری، بیان کرد: با انتخاب رابط خواهران در مسجد حضور بانوان در برنامه های مختلف مسجد پررنگ تر شده است.

ارائه آموزش به بانوان با هدف تربیت فرزند


وی با اشاره به نقش بانوان در خانواده، افزود: در برنامه های مختلف فرهنگی، مذهبی و هنری تلاش می شود در جهت تربیت صحیح فرزند و آداب زندگی به بانوان آموزش های لازم ارائه شود.

خطیب نیا، با اشاره به توطئه های دشمنان در ترویج سبک زندگی غربی، گفت: در این کانون فرهنگی و هنری تلاش می شود با برگزاری دوره های آموزشی در جهت ترویج سبک زندگی اسلامی در جامعه تلاش شود.

این مدیر کانون فرهنگی و هنری مسجد، ابراز کرد: همچنین با جذب مشارکت کارشناسان توانمند و اساتید دوره های مشاوره برای اهالی روستا در مسجد برگزار می شود.

وی با بیان اینکه برای تربیت صحیح کودکان و نوجوانان در مساجد برنامه های مختلف تربیتی اجرایی می شود، گفت:برنامه های تربیتی در این مسجد با مشارکت والدین اجرایی می شود.

برگزاری مستمر کلاس های قرآنی در مسجد


خطیب نیا، با اشاره به اینکه برنامه های قرآنی این کانون فرهنگی و هنری در طول سال اجرایی می شود، افزود: کلاس های روخوانی، روان خوانی قرآن و حفظ قرآن با مشارکت مربیان به صورت مستمر برگزار می شود.

وی ادامه داد: تفسیر قرآن، تجوید، احکام اسلامی از دیگر کلاس های قرآنی این کانون فرهنگی وهنری است که به صورت مستمر در طول سال در مسجد برگزار می شود.

این مدیرکانون فرهنگی هنری، بیان کرد: همچنین در طول اوقات فراغت دوره های مختلفی شامل دینی، هنری، فرهنگی، علمی و ورزشی در مسجد برگزار شده است.

خطیب نیا، افزود: کلاس های آموزشی شامل گلدوزی، خیاطی، نقاشی برای کودکان، کلاس های ورزشی در طول اوقات فراغت در این کانون فرهنگی وهنری برگزار شده است.

استقبال عمومی مردم روستا از مسجد

وی استقبال عمومی از برنامه های مسجد را بسیار خوب دانست و بیان کرد: هم اکنون در نماز های جماعت بالغ بر۶۰ نفر از اهالی روستا به صورت مستمر حضور دارند.

حجت الاسلام خطیب نیا، در مناسبت های تبلیغی نیز روستای محل خود را انتخاب می کند و حضور وی در مسجد همواره مورد استقبال مردم روستا از پیر تا جوان قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: به عنوان یک طلبه وظیفه خود می دانم که به ولایت خود برگردم و در جهت اشاعه احکام و معارف اسلامی تلاش کنم.

خطیب نیا، بیان کرد: با حضور در روستا با مشارکت اهالی روستا، اقوام و دوستان قدم های خوبی برای رونق مسجد و توسعه برنامه های مسجد محور در روستا برداشته می شود.

نبود تجهیزات و بودجه از مشکلات فرا روی مسجد


این مدیرکانون فرهنگی وهنری، یکی از مشکلات عمده کانون های فرهنگی وهنری را نبود بودجه و تجهیزات خواند و گفت: این کانون فرهنگی برای بسیاری از کارهای خود نیازمند رایانه است، اما از این ابزار محروم است.

خطیب نیا، گفت: نبود اعتبار مناسب نیز از مشکلات فرا روی کانون فرهنگی هنری روستا است که برای رونق فعالیت کانون فرهنگی وهنری و جذب جوانان به مسجد ضرورت رفع کمبود های اعتباری ضروری است.جعبه‌ابزار