کاکان


روستاي کاکان/ بویراحمد / کهکیلویه و بویر احمد
روستای کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد ، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی ، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی یاسوج قرار دارد


معرفی روستا[ویرایش]

روستای کاکان از توابع بخش مرکزی شهرستان بویراحمد ، با مختصات جغرافیایی ۵۱ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی و ۳۰ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی ، در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی یاسوج قرار دارد . این روستا از اطراف به ارتفاعات بلند و سر به فلک کشیده دنا محدود می‌شود . روستای کاکان از سطح دریا در حدود ۱۹۲۰ متر ارتفاع دارد . آب و هوای این روستا در فصول بهار و تابستان ، مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد است .
روستای کاکان یکی از روستاهای تاریخی و با قدمت استان کهکیلویه و بویراحمد به شمار می‌رود . این روستا در گذشته ، ییلاق خوانین قشقایی بوده است و متجاوز از ۲۰۰۰ سال قدمت دارد. در قسمت‌هایی از این روستا ، کتیبه‌های مربوط به دوره هخامنشی کشف شده است . مردم روستای کاکان به زبان‌های ترکی قشقایی و لری سخن می‌گویند . آن‌ها مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند . روستای کاکان با بافت مسکونی متمرکز در محدوده کوهستانی شهرستان کهکیلویه و بویراحمد استقرار یافته است . اکثر خانه‌های این روستا در یک طبقه و برخی از آن‌ها در دو طبقه با دیوارهای قطور و سقف مسطح ساخته شده‌اند . مصالح به کار رفته در ساخت واحدهای مسکونی شامل خشت، گل، تیره‌های چوبی و سنگ است .

جاذبه های طبیعی[ویرایش]

روستای کاکان چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبایی دارد. مهمترین جاذبه‌های طبیعی این روستا عبارتند از آبشار زیبا و شگفت‌انگیز مارگون ، در مرز دو استان کهکیلویه و بویراحمد و فارس ، در شرق شهر یاسوج و در نزدیکی روستاهای مارگون و کاکان واقع شده است . این آبشار بلند در بالا دست تنگه زیبا و خوش آب و هوای مارگون جاری است . مهمترین سوغات این روستا ، روغن حیوانی ، عسل ، گردو ، رب لیمو و کشک است .
معادن نمک کاکان منطقه کاکان دارای سه چشمه مجزای آب شور می باشد که معادن سه گانه - سیبک-تخت -وتلخالی را تشکیل می دهند این معادن یکی از زیبایی های منطقه می باشد
وجود چشمه های آب شور وشیرین در نزدیکی هم به فاصله چند متر یکی از شگفتی های خلقت وزیبایی های منطقه می باشد.

وجه تسمیه[ویرایش]

وجه تسمیه کاکان در خصوص اینکه چرا این منطقه را کاکان می نامند روایات متعددی وجود دارد
ازجمله سندی که در فارسنامه ناصری وجود دارد که ضمن بر شمردن خصوصیات طبیعی منطقه کاکان و کمهر اعلام داشته چند سالی است که این منطقه را قاسم خان کشکولی تصاحب نموده است و گویا این منطقه را که دشتی هموار وسرشار از چشمه های آب شیرین وزمینی حاصل خیز است را به زیر کشت گندم میبرند و....
عده ای دیگر را عقیده بر این است که اسم اصلی دهستان کان کان بوده که مفهوم این دو کلمه معدن در معدن یا معدن معدنها می باشد. وعلت این گونه تعبیر را وجود معادن وکانی های زیر زمینی آن از جمله گوگرد نمک نفت وآهن و...خصوصا در منطقه تل خالی می باشد.اخیرا این منطقه جهت ایجاد منطقه گردشگری به بخش خصوصی واگذار گردیده.که اقدام به خرید زمین از کشاورزان و... نموده اند
چه خوابی برای آینده این منطقه گردشگری دیده اند خدا میداند. از کم و کیف برنامه ها کسی خبری ندارد.
گروه دیگری چنین عقیده دارند که کاکان و ماکان دو تن از فرزندان تیمور لنگ بوده اند که کاکان در این منطقه به کشت وزرع با زیر دستان خود پرداخته است به همین علت نام این دهستان کاکان نامیده شده است.
در بین اقوال یاد شده قول دوم که نامگذاری منطقه کاکان را ناشی از معادن ومنابع آن مینامدمنطقی تر وبا سند تر می باشد
از انجا که منطقه کاکان یکی از قسمتهای شولستان نور آباد ممسنی به شمار می رفت آن را در گروه بندی عشیره ای از طوایف جاوید ممسنی به حساب می آورند که گویا بر اثر درگیری بین خوانین قشقایی وسران ایل جاوید این منطقه به منطقه خوش نشین ایل قشقایی پیوسته است.شاید بر اثر تصاحب این منطقه بین ایل قشقایی وجاوید توافقی صورت پذیرفته است.
این منطقه از گذشته تا سال ۱۳۶۶ ه.ش جزء استان فارس بوده واز این تاریخ تا کنون جزء استان کهگیلویه وبویر احمد محسوب می گردد.
آب نهر و پیست اسکی کاکان از یاسوج چند دقیقه ای می رانیم و مسافتی حدود ۱۸ کیلومتر را زیر چرخ خودرو در می کنیم. به منطقه کاکان می رسیم. هوای اینجا خنک تر از شهر یاسوج است. نسیم که روی تن می لغزد، گویی رعشه ای شیرین بر اندام حاکم شده است. منطقه کاکان در دامنه های رشته کوه قله دنا قرار گرفته است. این منطقه ۳ ماه در سال شرایط کامل بهره برداری به عنوان پیست اسکی را داراست. طول این پیست ۶۰۰ متر و عرض آن حدود ۱۵۰۰ متر است. پیست اسکی کاکان مجهز به بالابر تله اسکی بشقابی - خوابگاه و رستوران است.
این منطقه علاوه بر استفاده اسکی بازان و طرفداران ورزش های زمستانی، در فصل بی برفی نیز شاهد رفت و آمد انبوه گردشگران است. این پیست پس از منطقه آب نهر کاکان قرار گرفته است و برف آن با پیدا شدن دی ماه آغاز و تا اواخر اسفند قابل استفاده اسکی بازان است. پس از پایان زمستان نیز، این پیست فصل بهاره خود را آغاز می کند.
دشت های پوشیده از لاله های واژگون و زنبق موج گردشگران بی شماری را به سوی این منطقه می کشاند. در منطقه کاکان، دیدنی های فراوانی وجود دارد. پس از گذر از جنگل های انبوه بلوط، جاده ای پر پیچ و خم همچون ماری سیاه بر دل کوه میزبانمان است. ۱۶ کیلومتری شهر یاسوج و ۲ کیلومتری پیست اسکی کاکان به رودی می رسیم که آبی گوارا و بی نظیر دارد. این رود از میان دل کوه ها بر یکی از دامنه های دنا سرازیر است. این منطقه همیشه سبز، هر ساله به انتظار دوستداران ورزش های کوهستانی می ماند و میهما ن هایی نیز دارد که البته تعدادشان کمتر از ظرفیت آب نهر کاکان است. در اطراف منطقه آب نهر کاکان رقص برگ درختانی چون بید، چنار و سیب منظره ای است برای دعوت دوباره گردشگران.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای کاکانجعبه‌ابزار