گسکره


روستاي گسکره/ فومن / گیلان
روستای سرسبز گسکره از توابع بخش سردار جنگل شهرستان فومن است. این روستا با قدمتی دیرینه یکی از قدیمی ترین روستاهای استان گیلان است. گسکره که در ۹ کیلومتری جاده ماسوله با آب و هوایی کوهستانی واقع شده روزگاری محل اسکان سربازان میرزا کوچک خان جنگلی بوده است


معرفی روستا[ویرایش]

روستای سرسبز گسکره از توابع بخش سردار جنگل شهرستان فومن است.
این روستا با قدمتی دیرینه یکی از قدیمی ترین روستاهای استان گیلان است.

مسیر دسترسی[ویرایش]

گسکره که در ۹ کیلومتری جاده ماسوله با آب و هوایی کوهستانی واقع شده روزگاری محل اسکان سربازان میرزا کوچک خان جنگلی بوده است و با توجه به موقعیت خوب جغرافیایی مرکزیت روستا های همجوار را در قرن گذشته دارا بوده است.
(آدرس روستای گسکره : رشت –فومن- روستای گسکره)

اماکن مذهبی[ویرایش]

مسجد این روستا جامع می باشد به این معنا که روستاییان برای انجام اعمال عبادی از محله های خود به این روستا می آمدند.

محله های روستا[ویرایش]

محله هایی چون شولم (شولمَه ربار یا شولمَه کوه)، shulo ))، کنده سر(kondasa ) ،‌ کوچه چال (kuchachal)، (سیا چلافت( siacholaft و لات ( lat ) که امروز هر یک روستایی شده اند. در حال حاضر گسکره دارای چند محله با نام های میدیَ مَلَه یا همان مهدی محله( medeya mala ) و کَفینَ مَلَه ( kafena mala ).

وضعیت فرهنگی[ویرایش]

زمین فوتبال آزادی روستای گسکره که در کنار رود ماسوله رودخانه واقع شده از چشم اندازهای زیبای روستا به شمار می رود که علاوه بر برگزاری مسابقات فوتبال هر ساله در روز سیزدهم فروردین خانوادهای گسکره ای و مهمان های نوروزی در خود جای می دهد و گهگاه جشنوارهای سنتی استان را نیز پذیرا می باشد. گردَسواَ که از ییلاقات گسکره محسوب می شود، در کنار ییلاقات دیلمان و ماسال از بهترین مناظر استان گیلان به شمار میرود.

منبع[ویرایش]

وبلاگ روستای گسکرهجعبه‌ابزار