یک تور متفاوت در هند؛ سفر به سرزمین یوگی‌ها


همسفر با یوگی‌ها؛ سوار بر امواج گنگ
شمالی‌ترین نقطه كشور اسرارآمیز هندوستان می شود دروازه هیمالیا. همین دو اسم یعنی هند و هیمالیا كافی است تا شما شال و كلاه كنید و با اسپیلت همسفر شوید. اما به هیمالیا و شهر ریشیكش در ایالت «اوتارخاند» كه می‌ رسید تازه متوجه می‌شوید هیچ از هندوستان نمی‌ دانید. ریشیكش را مهد یوگا می‌دانند و به همین مناسبت هم به آن شهر یوگی‌ها می‌گویند. شهری كه تا از نزدیك نبینید، نمی‌توانید باوركنید مهد یوگاست.همه چیز به آرامی رود گنگ
همه چیز در شهر ریشیكش به آرامی رود گنگ است كه در این شهر جاری است. نه به خاطر مرتاضان و قدیسانی كه با لباس‌های نارنجی در شهر پرسه می‌زند بلكه به خاطر آرامش نابی كه همه ناملایمات اجتماعی و اقتصادی شهر را بی‌رنگ كرده است. این هم از عجایب زندگی در هند است.


البته سهم گنگ را در این آرامش نمی‌توانید نادیده بگیرید. اگر اهل مراقبه هستید خنکای نسیم سحرگاهی آن را فراموش نكنید. همنشین گنگ شوید و با نوای آن جاری. رود گنگ از دل شهر می گذرد و دو پل معلق پیاده رو دو قسمت مركزی شهر را به هم وصل می‌كند. دو پل معلق به «رام جولا» و «لاکشمانجولا» ۳ کیلومتر فاصله را خط می‌زنند و دو بخش شهر را به هم پیوند می‌دهند. جایی كه رستوران‌های مختلفی وجود دارد كه در منو آنها غذا‌های تند و تیز و بدون گوشت هندی به گردشگر پیشنهاد می شود.


بی قضاوت وارد شوید
با اسپیلت كه همراه می‌شوید و به شهر یوگی‌ها که می‌رسید؛ قضاوت را كنار بگذارید. با تجربه‌ها می گویند حضور یكباره می‌تواند عمیق‌ترین ارتباطات عاطفی شما را با یوگا برای همیشه از بین ببرد. بنابراین با خود یكی شوید و به آشرام‌ها ی مختلف سرك بكشید، در كلاس تمرینات روزانه شركت كنید و تجربه‌ای ناب را به عنوان سوغات با خود به همراه بیاورید.

یوگایی كه هر ساله هزاران نفر علاقمند به یوگا برای تکمیل دانسته‌های خود به این شهر می‌كشاند.


طنازان می‌گویند این شهر آفریده شده است تا در اوج مشكلات اجتماعی و اقتصادی به شما یاد بدهد چگونه آرام بگیرید. با اسپیلت همراه شوید نه به زباله‌های سطح شهر توجه كنید و نه خدایانی كه از در دیوار آن سر كشیده‌اند: بدون قضاوت به این سفر بروید.
آواز غروب‌های گنگ در هاری‌دوار
هاری‌دوار مقدس ترین شهر هندو هاست. این شهر با کمتر از یک ساعت فاصله از ریشی‌کش در کناره رود گنگ واقع شده است. غروب‌های هاری‌دوار در کناره‌ های گنگ یكی از دیدنی‌ترین اتفاق‌های هر روزه این شهر است. مراسمی آئینی كه هندوها در كنار رودهای مقدس انجام می دهند بسیاری را به سرچشمه های گنگ می برد تا غروب خورشید در میان نواهای مذهبی به تماشا بنشینند. برگزاركنندگان مراسم پیش از آن كه خورشید غروب كند با لباس‌های مخصوص در برابر الهه‌های مورد پرستش خود می‌نشیند.

آتشی روشن می شود و گیاهان و روغن مخصوصی برای تطهیر آتش در آن ریخته می شود. هندوها دراین هنگام شروع به آواز می كنند. آوازی با زبان سانسكریت و هندی. سازهای سنتی با آوازها همراه می شوند. این مراسم دیدنی‌های دیگری هم دارد كه با اسپیلت به تماشای آن خواهید نشست.گنگ در تلاطم كوه‌های مجاور
وجود كوه‌های مرتفع در مجاورت شهر باعث شده تا قصه پرتلاطمی برای رودخانه گنگ نوشته شود و فرصتی باشد برای ماجراجویان علاقه‌مند به رفتینگ. قایق سواری مهیج در دل امواج خروشان كه به آب سفید معروف شده است. در سواحل گنگ و در حاشیه جنگل هم كمپ‌هایی قرار دارد كه می تواند لحظه‌های ماندگاری را دور از زندگی شهری و تكنولوژی به شما هدیه كند. لحظاتی كه با زمزمه آب به خواب می رود و با صدای آب از خواب برمی‌خیزد.


تاج محل، بنای عشق
تاج‌محل شناسنامه هند است. هر بار كه اسمی از هند به میان می‌آید اولین نقطه از آن كه در ذهن‌ها به تصویر كشیده می‌شود معماری تاج‌محل است، یكی از عجایب هفتگانه جهان. شاهكاری كه به دستور شاهجان گورکانی به نشان محبت و عشقش به همسر ایرانی تبارش «ممتاز محل» درسال ۱۶۳۱میلادی در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد، ساخته شد. همین هم باعث شد تا تاج محل را بنای عشق بنامند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی تورهند کلیک کنید.
تهیه مطلب :
تحریریه اسپیلت - زهرا کشوری    جعبه‌ابزار