اسفیدان


روستای اسفیدان شهرستان نطنز استان اصفهان
روستای توریستی اسفیدان ماسوله شرق کشور در خراسان شمالی

"اسفیدان" نام روستایی توریستی در استان خراسان شمالی است. این روستا از توابع شهرستان بجنورد و یکی از خوش آب و هواترین روستاهای خراسان است بگونه‌ای که به عنوان زیباترین روستای ایران در سال ۱۳۸۵ انتخاب شده‌است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران بجنورد،
این روستا بدلیل ساختار پلکانی خود شباهتی هم به روستای ماسوله لاهیجان دارد . در دوران آقای خاتمی برنامه‌هایی برای تبدیل اسفیدان به یک منطقه مهم گردشگری در دست اجرا بود اما بعداً رو به فراموشی نهاد. از جمله این برنامه‌ها ساخت تله کابین و رستوران بزرگ اسفیدان بود.


ديدني هاي روستاي اسفيدان[ویرایش]

”درخت سندل" سمبل روستای اسفیدان. بنا به گفته معمرین روستا از نوع این درخت حدود ۱۷ اصله بوده که به علت واقع شدن در مسیر کوچه و عدم آگاهی از اهمیت آن بیشتر آنها را قطع نموده‌اند و فقط ۲ اصله باقی مانده با تنه‌ای حدود۶۵/۲ متر.
دره و چشمه هَینوَرد(هین نبرد): در ضلع شمالغرب روستای اسفیدان، دره‌ای عمیق و طولانی بنام هَینوَرد وجود دارد که به فاصله تقریبی نیم ساعت از روستا در کمرکش کوهی صخره‌ای چشمه‌ای زلال به همین نام خارج می‌شود و آب آن باغات اطراف را آبیاری می‌کند.

دره و آبشار بهارگاه[ویرایش]

در جنوب غرب روستای اسفیدان دره‌ای دیگر با نام ”بهارگاه" با چشمه‌های متعدد و آبشار دیدنی و سرسبزی خاص خود، هر تازه واردی را به خود جذب می‌کند. در ابتدای دره سمت چپ، زمینی تپه ماهوری به نام (موسو) حدود ۴۰ هکتار چند سال پیش بعلت رانش شدید، تمام باغات و خانه‌ها و درختان کهنسال آن در دل خاک فرو رفت.

قلعه‌های اسفیدان[ویرایش]

در غرب روستای اسفیدان دیواری صخره‌ای نمایان است که به آن ” تاش قلعه (یعنی قلعه سنگی) " می‌گویند. بر روی این قلعه دیوارهای سنگی و سفال ساده نخودی و قرمز و سفال‌های منقش به رنگهای مختلف دیده می‌شود.
برج‌های اسفیدان: بر فراز کوههای اطراف روستای اسفیدان، آثار برج‌های سنگی قدیمی مشاهده می‌شود که مصالح بکار رفته در آنها سنگ و ساروج است. معروفترین آنها یکی برج ” قاری مالاق" و دیگری برج ” قارقه" (کلاغ) در شمال غرب روستاست که پایه‌های آن هنوز باقی مانده.

غارهای اسفیدان[ویرایش]

در ضلع شمال غربی روستا بر بالای صخره چشمه ”هَینوَر" کوهی بنام ” خزانه" وجود دارد که در بالای آن غار” خزانه راهه" واقع شده‌است. بگفته مردم، غاریست دست ساز در انتهای آن چاهی وجود دارد که در قدیم به عنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند. غار دیگری بنام ” ییجت" یا” معصوم" وجود دارد که دارای استلاگتیت و استلاگمیت می‌باشد.سخره عجیب در مسیر اول (ده ریز)که هر بیننده ای را به خودش جذب میکند که این سخره بزرگ شبیه سر آدمیزاد میباشد
مهمترین محصولات اسفیدان گردو ، سیب ، انگور ، گيلاس ، سیب زمینی و... می باشد که گردوی آن صادراتی بوده و با کیفیت ترین گردوی موجود در بازار استان می باشد
ماهی قزل آلای اسفیدان از بهترین و خوشمزه ترین ماهی های سرد آبی پرورشی است

مشکلات روستای گردشگری اسفیدان[ویرایش]

طی نشستی ویژه مشکلات روستای گردشگری اسفیدان بجنورد بررسی و برای رفع آن تصمیم‌گیری شد.
به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، فرماندار بجنورد بعد از ظهر امروز در نشست بررسی مشکلات روستای توریستی اسفیدان با برشمردن مشکلات این روستای توریستی اظهار کرد: اسفیدان ورودی خوبی نداشته از این رو بایستی در این زمینه تدبیر شود.
سیدمحمد پاکمهر یکی از مهم‌ترین مشکلات این روستا را فرسوده بودن شبکه آب‌رسانی این روستا عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به خاطر فرسوده بودن شبکه آب‌رسانی، مردم این روستا با مشکلاتی مواجه هستند.
پاکمهر با تاکید بر تأمین آب بهداشتی مردم این روستا اظهار کرد: در این راستا بایستی آب و فاضلاب روستایی سریع‌تر نسبت به ایجاد شبکه‌های آب‌رسانی جدید و رفع این مشکل اقدام کنند.
وی گفت: برخی کوچه‌های این روستا فاقد روشنایی بوده و به هنگام شب در تاریکی به سر می‌برند، از این رو نصب تأسیسات روشنایی در این روستای گردشگری ضرورت دارد.
فرماندار بجنورد همچنین نسبت به سنگ فرش سایر معابر این روستا توسط بنیاد مسکن تاکید کرد و افزود: این اقدام باعث حفظ بافت روستایی با ارزش اسفیدان می‌شود.
وی از دستگاه‌های مرتبط خواست تا با توجه به در پیش بودن فصل زمستان اقدامات خود را سریع‌تر در این زمینه اجرایی کنند.
پاکمهر در عین حال همکاری برخی از دستگاه‌های مرتبط و خدمات رسان و مشارکت مردم را در تسریع در اجرای این طرح‌ها ضروری خواند.
به گزارش فارس، در این نشست مقرر شد تا تعویض شبکه آب‌رسانی به این روستا ظرف یک ماه انجام و همچنین ادامه طرح سنگ فرش و روشنایی معابر این روستا از سوی دستگاه‌های متولی انجام شود.
نمایندگان بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخشداری حصار گرمخان در این نشست شرکت داشتند.
به گزارش فارس، روستای توریستی اسفیدان در ۴۰ کیلومتری شرق بجنورد مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.
این روستا به واسطه پلکانی بودن به عنوان ماسوله شهره بوده و دارای آب و هوای پاکی است.
روستای توریستی اسفیدان از مهم‌ترین مناطق گردشگری خراسان شمالی بوده و دارای مردمی با گویش ترک زبان هستند.
[۱]    جعبه‌ابزار