اغشت


روستاي اغشت/ ساوجبلاغ / تهران
روستای اغشت از توابع دهستان برغان میباشد و در بخش جندار شهرستان ساوجبلاغ در ۴۶/۳۵ درجه عرض شمالی و ۵۷/۴۹ درجه طول شرقی واقع شده است...


موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی[ویرایش]

روستای اغشت از توابع دهستان برغان میباشد و در بخش جندار شهرستان ساوجبلاغ در ۴۶/۳۵ درجه عرض شمالی و ۵۷/۴۹ درجه طول شرقی واقع شده است. فاصله روستا تا مرکز دهستان ۱۲ کیلومتر است.این روستا به دو رودخانه گلین رود از جنوب به روستا تکیه اغشت و باغبان کلا و از غرب و شمال غرب آجین دوجین و ولیان و از شرق به دره سیبان و دره رده محدود می شود.

ویژگی اقلیمی[ویرایش]

با توجه به قرارگرفتن روستا در منطقه کوهستانی و شرایط آب و هوایی خاص این منطقه، اقلیم روستا با زمستان های سرد و تابستان های معتدل به صورت اقلیم کوهستانی معتدل می باشد و به نوعی که روستا دارای آب و هوای نیمه خشک داخلی طبقه بندی می شود که از نوعی ُآب و هوای مدیترانه ای میباشد.
منطقه ایست ییلاقی با مناظر بسیار زیبا که با این مشخصات سبب مهاجرت و مهاحرت های فصلی افراد از شهرهای اطراف مانند تهران و کرج شده است. سابقه سکونت و
وجه تسمیه روستا[ویرایش]

سابقه سکونت به چند دهه قبل باز میگردد، وجهه تسمیه روستا متشکل از تجزیه آغشت به او یعنی آب و غش یعنی غلطیدن و انباشته شدن میباشد به مکانی که آب زیادی دارد.

منابع طبیعی و محدوده کشاورزی[ویرایش]

با توجه به قرار گیری روستا در بین ارتفاعات و دامنه های آن زمینهای کشاورزی که عمدتا باغیات میوه هستند در دامنه های اطراف گسترش یافته است. منابع طبیعی شانل زمین زراعی، رودخانه ها، منابع آب و باغ ها حدود ۱۰۰ هکتار بوده که از شمال به رودخانه گلین رود و از جنوب به روستای تکیه اغشت و باغبان کلا و از غرب و شمال غرب به آجین دوجین ولیان و در نهایت از شرق به دره سیبان دره و ورده منتهی می شود. مراتع موجود در اطراف شهر و روستا با گونه های غالب گیاهی موجود مانند گون و رگ – محصولات زراعی حاصله از باغ ها تنها کفاف خانواده را میدهد در صورتی که محصول حاصله زیاد باشد در میدان اصلی روستا به فروش می رسد.

دما و بارندگی[ویرایش]

طبق اطلاعات ایستگاه کرج، کمترین میزان متوسط ماهانه درجه حرارت ثبت شده ۹ درجه سانتیگراد حداکثر مطلق درجه حرارت ثبت شده در ایستگاه کرج ۴۲ درجه و در تیرماه حداقل آن ۱۱ درجه. مقدار بارندگی سالانه ۶/۳۱۷ و ۳۱۵ میلی متر بیشترین مقدار بارندگی ماهانه ثبت شده ۱۲۷ و ۳/۱۳۴ میلی متر در اسفندماه کمترین مقدار هم به ترتیب ۷/۲ و ۲/۱ میلی متر در شهریور ماه.

عوامل موتر در شکل گیری و مراحل رشد و توسعه روستا[ویرایش]

بر اساس اظهارات اهالی و اعضا شورای اسلامی سابقه استقرار اغشت به بیش از اسلام بر میگردد و ساکنین اولیه «گبرها» بوده اند و موجبات توسعه کالبدی آن را فراهم نموده اند. به طور خلاصه می توان گفت سابقه استقرار روستا به بیش از ۱۰۰۰ سال قبل باز میگردد، در این دوران از جمعیت بالایی برخوردار بوده که این روستا در سال ۱۳۳۰دارای ۳۰۰ نفر جمعیت بوده که با گذشت زمان در سال ۱۳۷۵ به ۲۳۶ نفر کاهش یافته است. یکی از دلایل سکونت در این روستا آب فرائان نیز میباشد.

← روستا طی دو مرحله ساخته شده
مرحله اول تا سال ۱۳۵۰ مرحله دوم از سال ۱۳۵۰ تا کنون. هسته و منطقه اولیه روستا اطراف هسته مرکزی بافت کالبدی واقع شده است. این هسته با بافت متراکم شکل گرفته و تا سال ۱۳۵۰ در چهار جهت روستا و عمدتا به شمال و جنوب توسعه یافته است. در این مرحله بافت روستا از شمال به استخر از جنوب به باغات از غرب به ارتفاعات و از شرق به دره موجود انتداد یافته است. مرحله دوم از سال ۱۳۵۰ آغاز شده و در جهت شمال و غرب روستا اتفاق افتاده است. عامل اصلی این امر وجود آب شرب کافی و اراضی نسبتا هموار و مناسب برای ساخت و ساز است. و عدم وجود آب شرب در شرق مانع ساخت و ساز و پیشرفت شده است.

منبع[ویرایش]

پایگاه خبری روستانیوزجعبه‌ابزار