رستم آباد


روستاي رستم آباد/ شهرکرد / چهارمحال و بختیاری


معرفی روستا[ویرایش]

روستای رستم آباد: روستای رستم آباد در فاصله ای حدود ۸۰ کیلومتری از شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در بخش اردل قرار دارد.

وجه تسمیه[ویرایش]

وجه تسمییه روستای رستم آباد بخاطر خاک رس است که در زبان محلی به آن رست گفته می شود وبیشتر زمین های آن تشکیل شده از این نوع خاک می باشد. این روستا به دلیل وجود چشمه های متعدد در اطراف آن از سرسبزترین و حاصلخیزترین روستاهای منطقه و استان چهارمحال و بختیاری به حساب می آید و یکی از علل مهم مشهور بودن این روستا در بین استانهای اطراف بخوصوص در میان ساکنان اصفهان وجود یک چشمه ی خروشان با آبی گوارا و خنک می باشد.
این چشمه به سرداب مشهور است و علاوه بر تامین آب مورد نیاز کشاورزان روستا، آب حدود ده شیلات پرورش ماهی را نیز تامین می کند. نکته قابل توجه دیگر درباره چشمه ی سرداب این است که در گذشته های نچندان دور در اطراف آن چندین آسیاب آبی وجود داشت که هنوز هم آثاری از این آسیابهای وجود دارد. از دیگر ویژگی های روستای رستم آباد می توان به عبور رود کارون از کنار آن اشاره کرد که این رود هم به نوبه خود سهم زیادی در طراوت و شادابی روستا ایفا می کند. یکی دیگر از علل شهرت این روستا وجود یک گلخانه پرورش گل آلسترومریا است که باعث شهرت کشوری و حتی بین المللی این روستای زیبا شده است.

منبع[ویرایش]

روستای رستم آباد    جعبه‌ابزار