روستانیوز


روستا نیوز وابسته به بنیاد خیریه غیردولتی خواجه نصیر طوسی، پایگاه تخصصی اخبار و اطلاعات روستاهای کشور وظیفه انعکاس اخبار روستایی را بر عهده خود می داند.


مقدمه[ویرایش]

آنچه که اکنون زیر بنای اجتماعی ، اقتصادی و حتی سیاسی جامعه ما را تهدید می کند تغییر بافت کشور از روستانشینی به شهرنشینی و حاشیه نشینی است و تبدیل بافت روستانشین کشور به شهر نشین در دهه های اخیر بزرگترین آفت و تهدیدی است که ثبات اقتصادی و اجتماعی کشور را تهدید می نماید . کم شدن مداوم جمعیت روستا نشین کشور دو بحران حاشیه نشینی و نیز سست شدن پایه های تولید محصولات استراتزیک را به ارمغان آورده است بعنوان مثال جمعیت روستایی کشور از سال ۷۵ تا سال ۸۵ به گواه آمار رسمی مرکز آمار ایران بیش از هفت درصد کاهش پیدا کرده است و در حال حاضر جمعیت روستایی کشور در حدود سی درصد از کل جمعیت کشور می باشد که از این مقدار نیز بخشی جهت کسب معیشت میان شهر و روستا در تردد می باشند و عملا بافت غالب در روستاهای کشور بافت غیر فعال و پیر می باشد . و اینها همه زنگ خطری است برای همه دلسوزان جامعه ،‌تا شاید برای رفع این بحران چاره اندیشی نمایند .
در این میان بنیاد خیریه غیر دولتی خواجه نصیر طوسی که ساخت بیش از یازده مدرسه ،۶۰ بند رسوبگیر و آبگیر ، صد و سی منزل مسکونی و... در روستاهای کشور را در کارنامه خود دارد بر آن شد تا قدمی هرچند کوچک در راه اعتلای وضعیت جامعه روستایی کشور بردارد.و از آنجا که باور گردانندگان این مجموعه آنست که اطلاع رسانی گام نخست در راه توسعه و محرومیت زدایی می باشد لذا راه اندازی پایگاه های خبری روستایی در دستور کار قرار گرفت و در این راستا پایگاه خبری روستاهای شهرستان محروم بشاگرد از توابع استان هرمزگان با آدرس www.bashagard.ir بصورت آزمایشی راه اندازی گردید و متعاقب نتایج مثبت این طرح پایگاه خبری تحلیلی روستا نیوز که نگاهی جامع و تحلیلی به مسائل روستایی را دنبال می کند با مشخصات ذیل راه اندازی شد :

سرویسهای سایت روستا نیوز[ویرایش]


← سرویسهای اصلی
۱- ارائه اخبار مرتبط با حوزه روستایی: روزانه و بصورت متداوم کلیه اخبار مرتبط با حوزه روستایی در زمینه های مختلف همچون کشاورزی ، دامداری ، باغداری ،‌کشاورزی ، خدمات عمومی روستایی و... از خبرگزاری ها ،‌نشریات و پایگاه های خبری معتبر استخراج و روی خروجی سایت قرار می گیرد در حال حاضر بطور متوسط روزانه سی خبر در سایت در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد .همچنین در بخش اخبار امکان مشاهده اخبار به تفکیک استانی فراهم گردیده است .
۲- مقالات : در بخش مقالات سعی شده است جدید ترین مقالات علمی در زمینه ها ی مختلف مرتبط با امور روستا از منابع معتبر تهیه و با ذکر منبع در اختیار علاقمندان قرار گیرد . لازم به ذکر است تا کنون بیش از ۲۵۰ مقاله معتبر در خروجی بخش مقالات سایت قرار گرفته است .
۳- آموزش در قسمت آموزش در حوزه های مختلف چون کشاورزی ،‌ دامپروری ، مرغداری ، شیلات و... مباحث آموزشی متنوعی از منابع معتبر تامین و عرضه گردیده است که در این بخش تا کنون بیش از ۵۰ مطلب آموزشی قابل بهره برداری است .
۴- معرفی روستا ها در بخش معرفی روستاها حرکتی جهت معرفی تمامی روستاهای کشور آغاز شده است و انشاء الله در نظر است بانک اطلاعات کاملی از روستاهای سراسر کشور تهیه و در سایت ارائه گردد در شروع این بخش اطلاعات قریب به ۱۵۰ روستای کشور جهت بازدید عموم در سایت قرار گرفته است .
۵- وبلاگهای روستایی در بخش وبلاگهای روستایی به جهت تشویق روستائیان به معرفی روستاهای خود و فرصتها و چالش های پیش روی آنها با استفاده از تکنولوژی روز بخش لینک به وبلاگهای روستایی فراهم گردیده است که روستاهایی که با همت اهالی آن دارای وبلاگ هستند در این بخش معرفی می گردند .
۶- گزارش تصویری در بخش گزارش تصویری اخبار تصویری موجود در خبرگزاری های مختلف در حوزه روستایی استخراج و در معرض دید علاقمندان قرار می گیرد
۷- معرفی کتاب در بخش معرفی کتاب جدیدترین کتابهای منتشر شده توسط ناشرین معتبر در حوزه مسائل مرتبط با روستا بصورت هفتگی معرفی می گردد
۸- بانک اطلاعات روستاهای کل کشور
در این بانک اطلاعات جمعیت شناختی ، و بوم شناسی روستاهای کل کشور بر اساس سر شماری رسمی مرکز آمار ایران ارائه گردیده است .

← سرویس های جانبی
۱- سرویس پیام کوتاه با استفاده از سرویس پیام کوتاه جدید ترین اخبار مرتبط با روستا به تفکیک موضوع برای مدیران ، مسئولان ، شرکتها و سازمانها و سایر علاقمندان به این حوزه ارسال می گردد . این سرویس در حال حاضر برای مدیران و مسئولان دولتی و شرکتهای مرتبط با امور روستایی رایگان می باشد و سایر متقاضیان با ارائه هزینه های مربوطه می توانند از این سرویس بهره مند گردند . مدیران و مسئولان مرتبط با امور روستایی می توانند با ارائه معرفینامه از دستگاه متبوع خویش از این سرویس بهره مند گردند .
۲- سرویس نمابر با استفاده از سرویس نمابر جدید ترین اخبار مرتبط با روستا به تفکیک موضوع برای روابط عمومی دستگاهها و ادارات دولتی و خصوصی مرتبط با امور روستایی ارسال می گردد . این سرویس در حال حاضر برای این ادارات رایگان و برای سایر علاقمندان با پرداخت هزینه های آن برقرار می گردد ۳- سرویس پنل روابط عمومی
روابط عمومی ادارات و دستگاه های دولتی که تمایل داشته باشند آخرین اخبار فعالیتهای دستگاه متبوع خویش را از طریق سایت روستا نیوز در اختیار مخاطبین قرار دهند می توانند با عقد قرار داد با این پایگاه پنلی اختصاصی در سایت در اختیار خود داشته باشند که با میل و سلیقه خود اخبار حوزه کاری خویش را ( به شرط مرتبط بودن با مسائل روستا) در خروجی سایت قرار دهند .

خلاصه فعالیت های بنیاد خیریه خواجه نصیر طوسی در روستاهای کشور[ویرایش]
۱- برگزاری دوازده دوره اردوی جهادی دانش آموزی و نه دوره اردوی جهادی دانشجویی در روستاهای کشور
۲- احداث ۶۸ بند کوتاه و بلند رسوبگیر و آبگیر
۳- احداث دبیرستان نه کلاسه فاطمیه در روستای بلبل آباد بشاگرد
۴- احداث دبستان پنج کلاسه محمدیه در روستای بلبل آباد بشاگرد
۵- احداث دبستان سه کلاسه علویه روستای درمورت بشاگرد
۶- احداث مدرسه راهنمایی سه کلاسه امام حسن (ع) در روستای کوه حیدر بشاگرد
۷- احداث مدرسه راهنمایی سه کلاسه امام حسین (ع) در روستای کشمیگی بشاگرد
۸- احداث مدرسه راهنمایی شهید دقت در روستای درجک
۹- احداث دبستان پنج کلاسه طوبی در شهرک مطهر بشاگرد
۱۰- احداث مدرسه راهنمایی مرحوم حاجی بیگی در شهرک مطهر بشاگرد
۱۱- احداث دبستان سه کلاسه در روستای تنورجه بخش کوهسرخ کاشمر
۱۲- احداث بیش از یک صد و سی واحد مسکونی در روستاهای منطقه بشاگرد
۱۳- احداث شش واحد مسکونی در روستاهای شهرستان کاشمر
۱۴- احداث یک باب درمانگاه در منطقه بشاگرد
۱۵- کمک به احداث دو مسجد در روستاهای بلبل آباد و دهن سوراب بشاگرد
۱۶- احداث بوستان غدیر در روستای بلبل آباد بشاگرد
۱۷- انتقال آب چشمه به روستای شیخ عالی بخش بازفت
۱۸- تکمیل حصار کشی خوابگاه دانش آموزی کمیته امداد شهرستان خلیل آباد
۱۹- تجهیز شش کتابخانه در منطقه بشاگرد و سه کتابخانه در شهرستان کاشمر
۲۰- برگزاری کلاسهای علمی جهت دانش آموزان دختر و پسر منطقه بشاگرد و نیز شهرستان کاشمر
۲۱- برگزاری اردوی علمی – اعتقادی ویژه ۳۵۰ دانش آموز منطقه کوهسرخ
۲۲- برگزاری دوره های ویژه و تخصصی جهت کودکان روستاهای منطقه بشاگرد
۲۳- برگزاری دوره های تنظیم خانواده در روستاهای منطقه بشاگرد
۲۴- راه اندازی وب سایت خبری بشاگرد     و...
پیوند[ویرایش]

روستا نیوز    جعبه‌ابزار