روستای صالح کوتاه در آبژدان


روستای صالح کوتاه از توابع شهر آبژدان شهرستان اندیکا و درمسیر سد شهید عباسپور دامنه ی کوه شو و در استان خوزستان واقع گردیده است
آثار معماری باقیمانده طاقها نشان از این واقعیت دارد که قدمت این روستا به دوران ساسانیان می رسد، برخی معتقدند در دوران اتابکان لر صالح کوتاه (صالح قصیر ) که مبلغ بود در بالای روستا به ارشاد مردم پرداخته است، بعضی دیگر با ذکر مستندات مانند اسناد محلی قدمت این نامگذاری را در اواخر دوره قاجاریه می دانند و می گویند مردم به جهت احترام این مکان را قدمگاه آن بزرگوار دانستند. زیرا به گواه هزار خانوار طوایف همجوار و صدها خانواده مدملیل مقیم مسجدسلیمان پیش از این نام این قریه (بنه وار جانعلی وند) بوده است. اهالی به پاس احترام اهلبیت (ع) نام صالح کوتاه را برگزیدند گرچه در لغت نامه علی اکبر دهخدا و نسق های زراعی نام قریه صالح کوتاه آمده است.
لازم به ذکر است در حدود دویست سال پیش ساکنان برخی ار روستاهای شهرستان اندیکا بالا و اندیکا پائین از طوایف چهارلنگ موگوئی ، کهیش ، باورصاد بودند بعد از قتل نجفقلی خان بهداروند برادر اسدخان شیر کش طایفه برجوئی راکی و مدملیل راکی و طوایف دورکی شامل زراسوند ، بامدی، قندعلی برای خون خواهی با بهدارندها به رهبری اسدخان شیر کش علیه موگوئی ها وغیره متحد شدند و در مدت کوتاهی با تلفات بسیار تمام آبادیهای آنها را در اندیکا به تصرف خود درآورده و املاک و مراتع را با هم تقسیم نمودند و از آن تاریخ تا به امروز همه ی طوایف بختیاری ساکن این ولایت در کنار هم با صمیمیت زندگی میکنند. هم اکنون ساکنین این روستا از طوایف مدملیل راکی ، شیخ و سادات صالح کوتاه و کتکی می باشند.


آب و هوا[ویرایش]

این روستا در فصل بهار دارای مناظر بسیار زیبایی می باشد. بارگاه امامزاده صالح کوتاه در این روستا واقع است. آبشار زمستانی کوه شو در زمستان بسیار دیدنی است چشمه آب گرم زمستانی این روستا در گذشته معروف بود.
دبستان پنج کلاسه جاده اسفالته و در روستا جاده به صورت سنتی سنگ چین میباشد. اغلب ساکنان به کشاورزی و پرورش گوسفند، بز و گاو می پردازند و عده ای هم در ادارات و سدها مشغول بکار می باشند.

امامزاده صالح قصیر[ویرایش]

جمعی از ارادتمندان امامزاده صالح قصیر (صالح کوتاه)، برای معرفی این زیارتگاه اقدام به راه اندازی یک پایگاه اینترنتی نموده اند که در بخشی از آن آمده است:
امامزاده صالح قصیر (صالح کوتاه) از نوادگان امام موسی کاظم علیه السلام (از نسل یکی از فرزندان امام (ع) به نام عبدالله) است. صالح قصیر مدفون در بیدهند خوانسار را سید صالح قصیر اول و سید صالح قصیر مدفون در منطقه بختیاری را سید صالح قصیر دوم می نامند.
آقا سید صالح قصیر بن محمد بن محمود (صالح قصیر دوم)، مشهور به صالح کوتاه، چنانچه در شجره نامه ها هست، از فضلا، زهاد و عباد عصر و زمان خود بوده و زیارتگاه شریفش در ناحیه پشتکوه بختیاری زیارتگاه معروفی است که قبلاً جزء شهرستان فریدن بوده و هم اکنون جزء شهرستان کوهرنگ محسوب می شود .
و اما زیارتگاه صالح قصیر (صالح کوتاه) در شهرستان اندیکا، به نظر می رسد در واقع قدمگاهی از امامزاده صالح کوتاه است که سادات شریف و بزرگواری از نسل این امام زاده در این مکان ساکن هستند .
برخی از اولاد سید صالح قصیر در اصفهان، فریدون شهر (روستای کلوسه) و اطراف آن و در بیدهند خوانسار و در شهرستان الیگودرز، قم ، تهران، اهواز و اندیکا ساکن هستند. علمای زیادی از نسل این امام زاده وجود دارند که عمر خود را صرف ترویج دین مبین اسلام نموده اند.
گفتنی است جمعی از ارادتمندان امامزاده صالح قصیر (صالح کوتاه) و وابستگان خاندان های روحانی «روضاتیان» و «میر کبیر»، برای معرفی این زیارتگاه اقدام به راه اندازی یک پایگاه اینترنتی نموده اند که در نشانی اینترنتی www.emamzadeh-salehkootah.com قابل دسترسی می باشد

← شرح زندگي امامزاده سيدصالح عليه السلام درکتاب انوارالهی
معرفی کتاب وفهرست آن انوار الهي (شان و منزلت سادات )
تاليف : سيدعلي حسين درخشان (موسوي سيدصالح ) تعداد صفحه ۴۵۶ , قطع وزيري , جلد اعلا , داراي منابع و مصادر .
ناشر مركز فرهنگي انتشارات شبرـ تلفن ۰۲۱۷۷۵۲۳۰۸۲
فصل اول : شجره طيبه.
فصل دوم : اميرالمومنين عليه السلام
فصل سوم : فاطمه (س ) محبوبه الهي
فصل چهارم : اهل بيت پيامبر عليهم السلام
فصل پنجم : سادات شهداي زمين و آسمان معناي واژه « سيد » , معناي آل محمد عليهم السلام , تداوم سبب و نسب پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم تا روز قيامت , جايگاه و منزلت سادات در روايات اهل سنت و شيعه , محبت و نيكي به سادات , چهل حديث در ثواب محبت به سادات , هجرت امام زادگان عليهم السلام به ايران , نتايج هجرت سادات در جهان , شرح زندگي امامزاده سيدصالح عليه السلام , گم شدن شجره نامه بعضي از سادات , ده ها حديث و روايت از شيعه و سني در فضايل سادات , علم انساب .......حسن ختام (سادات و صيانت از حريم سيادت)
دراین کتاب می خوانیم: قال الله : قُل لَّا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَى«سوره شوری آیه ۲۳» بگو به ازاى رسالت پاداشى از شما خواستار نيستم مگر دوستى درباره خويشاوندان قال الإمام المهدي -علیه السلام- : وَاجْعَلُوا قَصْدَكُمْ إلَيْنا بالْمَوَدَّةِ عَلَي السُّنَّةِ الْواضِحَةِ، فَقَدْ نَصَحْتُ لَكُمْ، وَ اللّهُ شاهِدٌ عَلَيَّ وَ عَلَيْكُمْ«بحارالأنوار، ج ۵۳، ص ۱۷۹» امام زمان (ع) فرمودند: هدف و قصد خويش را نسبت به محبّت و دوستي ما - اهل بيت عصمت و طهارت - بر مبناي عمل به سنّت و اجرای احكام الهي قرار دهيد، پس همانا كه موعظه ها و سفارشات لازم را به شما نموده ام; و خداوند متعال نسبت به من و شما گواه مي باشد


وبلاگ روستای صالح کوتاه    
امامزاده سید صالح قصیر    
وبلاگ امامزاده سید صالح قصیر    جعبه‌ابزار