شلگهی


روستاي شلگهی/ شهرستان دزفول / استان خوزستان


معرفی روستا[ویرایش]

روستایی شهید کریمی (شلگهی) در بخش چغامیش و در ۱۵ کیلومتری شرق دزفول قرار دارد و دارای حدود ۱۴۵۰ نفر سکنه می باشد.
اکثر سکنه آن به شغل کشاورزی اشتغال دارند. وسعت این روستا حدود ۹۵۰ هکتار می باشد که حدود ۹۰۰ هکتار اراضی کشاورزی و بقیه اراضی مسکونی و بخش خدمات و طرح توسعه شهرک می باشد . این روستا دارای یک مسجد ویک پایگاه مقاومت بسیج و دو باب مدرسه و یک مهد کودک می باشد. همچنین مخابرات شعبه نفت وگازونانوایی و میدان فوتبال خاکی و می باشد همچنین این روستا دارای خانه بهداشت و دهیاری است.
آب آشامیدنی این روستا از یک چاه عمیق تامین می شودوآب مصرفی بخش کشاورزی آن از شبکه آبیاری دز و توسط کانال انحرافی E۳R۱۶ تامین می شود.
مهترین ورزشی که در این روستا انجام می شود فوتبال است آن هم به لطف زمین فوتبال خاکی که ازبدو تاسیس روستا به همین صورت خاکی قرار دارد که از تمام بودجه ورزشی کشور فقط یک تابلو به آن رسیده است .

منابع گردشگری[ویرایش]

دراین روستا به خصوص در فصل زمستان و بهار آب و هوا خیلی خوب است و همه جا سرسبز است و شاید اگر کسی نداند بگوید اینجا همان بهشت موعود است که همه آرزوی رفتن به آن را دارند .... درختان کنار تنومند جیباران آب (البته ار آب کانال) عمارت و ساختمان نیمه ویران خاندان صمصام در کنار گلال باغ زیبای معروف به باغ بی بی مزارع زیبایی گندم و انواع سبزی همگی جزیی از زیبایی این روستای زیباست درکنار خود روستا می توان بقایای شهری را پیدا کرد که می گویند همان شهر معروف جندی شاهپور است .
بقعه متبرک امامزاده علی اصغر زین العبدین (علی شلگهی)در فاصله یک کیلومتری روستا زیارت گاه عاشقان است .با باغی با صفا پزیرای همه اقشار جامعه است.

منبع[ویرایش]

روستای شلگهی    


جعبه‌ابزار