طبیعت گردی استان سمنان
جنگل ابر[ویرایش]


شهرستان شاهرود ، یکی از زیبا ترین شهرهای با مواهب طبیعی می باشد ، چرا که از سمت جنوب به کویر خار طوران می رسد . از سمت شمال آن جنگلهای زیبا و ییلاقی و روستاهای زیبا می رسد که از مشهورترین این روستاها در ابتدای خط جنگلی ، روستای ابر است و به دنبال آن جنگل های زیبا بالا دست این روستا را نیز جنگل ابر می گویند . برای رسیدن به این منطقه زیبای می بایست از شاهرود وارد جاده آزاد شهر شویم و بعد از حدود ۴۰ کیلو متر در سمت چپ جاده تابلوهای مرتبط با روستای ابر را مشاهده می کنیم .بعد از وارد شدن به این جاده فرعی اگر حدود ۱۲ کیلومتر جلوتر برویم به روستای ابر می رسیم . البته از کنار جاده اصلی دو جاده به سمت ابر می رود که یکی وارد مرکز روستا می شود و دیگری از کنار آن عبور می کند و مستقیم به جنگل می رود .

اگر حدود ۲۰ کیلومتر از روستا در جاده خاکی ناهموار ادامه مسیر دهیم به قلب جنگل های هیرکانی و بسیار زیبای ابر می رسیم . محلهای اطراق فراوانی در این جنگل وجود دارد که به دلیل چشمه سارهای متعدد آن در کنار این چشمه ها می توان برای کمپینگ استفاده کرد . ضمنا اگرراه خاکی داخل جنگل را ادامه دهیم به آبشار زیبای جنگل ابر میرسیم که برای دیدار این آبشارداشتن لوازم فنی ودانش صعودازآبشارالزامی است . آب و هوای این منطقه بسیار خنک بوده و لباس گرم کافی و امکانات اقامتی مناسب و همچنین داشتن راهنمای محلی و یا امکانات کامل جهت یافتن مسیرهای این جنگل لازم است .در کنار دیدار از این جنگل زیبا می توان از مقبره بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی در بسطام و قلعه نو خرقان بازدید نمود .


مزارسلطان العارفین بایزیدبسطامی

غار در بند[ویرایش]

از شهرستان سمنان اگر حدود ۴۰ کیلومتر به سمت شمال برویم بعد از شهرستان مهدی شهر به شهرستان زیبا و ییلاقی شهمیرزاد می رسیم . پس از دیدار کوچه باغهای قدیمی و تفرجگاههای اطراف این شهرستان می توان با حدود ۱ ساعت پیاده روی نیمه سنگین به دهانه غار زیبای دربند رسید . برای رفتن به این غار می بایست در حدود ۵ کیلومتر قبل از شهمیرزاد و در مجاورت یک هتل وارد جاده خاکی سمت چپ شده و بعد از حدود یک ساعت پیاده روی در این جاده خاکی و مسیر پاکوب به دهانه غاررسید .
البته می توان تا حدود ۵۰۰ متر خودرو را در این جاده خاکی جلوتر برد تا به مجتمع اقامتی و کمپینگ آن برسیم . برای دیدار استالا کتیت ها و استالا گمیت های زیبای این غار می بایست حدود نیم ساعت در داخل غار جلوتر برویم تا به مناظر بسیار زیبای آن برسیم . در مناطق فارسی زبان از پاکستان و افغانسان گرفته و تا ایران عموما مناطقی که رودخانه از یک دره تنگ کوهستانی وارد منطقه فراختری شده و به اصطلاح از بند اسارت کوه رهایی پیدا می کند را منطقه دربند می نامند . همانند منطقه و آبشار در بند در شهرستان صحنه کرمانشاه ، منطقه دربند تهران و چندین منطقه دیگر در کشور ما ضمنا غار دربند دارای بزرگ ترین ستونهای آهکی ایران در میان غارهای کشورمان می باشد .

سایر دیدنی ها[ویرایش]

جاده زیبای سمنان به فیروزکوه – کویر زیبای معلمان – چشمه علی دامغان – غار منحصر به فرد سپهبد خورشید – شهرستان شهمیرزادوکوچه باغهای قدیمی وزیبایش.
با ما برای تجربه شگفت انگیزطبیعت ایران درتورهای
ساده سفران همراه شوید.
گروه طبیعت گردی ساده سفرانجعبه‌ابزار