قطرم


روستاي قطرم/ بافق / یزد
روستای قطرم از نظر موقعیت ریاضی در عرض جغرافیایی۳۱ درجه و ۲۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۴۸ دقیقه شرقی قرار دارد...


معرفی روستا[ویرایش]

روستای قطرم از نظر موقعیت ریاضی در عرض جغرافیایی۳۱ درجه و ۲۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۴۸ دقیقه شرقی قرار دارد. این روستا یکی از روستاهای استان یزد و از توابع بخش مرکزی شهرستان بافق و در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر بافق و ۱۵۰ کیلومتری شهر یزد و از نظر موقعیت طبیعی در دامنه غربی کوههای باجگان و در ارتفاع ۱۵۴۰ متری و در دره ای کوهستانی با جهت غربی شرقی به شکل طولی و متمرکز متناسب با شکل دره قرار گرفته است.
مزارع، باغات و منازل مسکونی در دامنه آفتاب گیر بصورت پلکانی نمای زیبا و دیدنی به این روستا داده است.

تاریخچه روستا[ویرایش]

این روستا از نظر قدمت و پیشینه تاریخی از نخستین کانونهای زندگی و تجمع انسانی در منطقه است و بر طبق بعضی از منابع این روستا قبل از پیدایش تمدن کاریزی وجود داشته است:
- وجود قبرستان بسیار قدیمی خورشیدی در ابتدای ورودی روستا.
- وجود چراغهای پیه سوز قدیمی
- اجسام و اشکال (میخهای سفالی) که مورد استفاده آن نامعلوم است.
- قلعه و آثار قدیمی نظیر قلعه دختر پیر قطرم که زیارتگاهی است مورد تقدیس و احترام اهالی و مردم منطقه همه بیانگر قدمت و سابقه طولانی روستاست.
دهخدا در لغت نامه به نقل از فرهنگ جغرافیایی ایران، قطرم را این طور معرفی می کند: « دهی است از دهستان حومه بخش بافق از شهرستان یزد دارای موقعیت جغرافیایی کوهستانی، آب و هوای معتدل و سکنه آن ۴۲۰ نفر و شغل زنان کرباسی بافی و...... ».
روستای قطرم از نظر آب و هوایی وضعیتی بسیار نادر و منحصر به فرد دارد. بطوریکه در این روستا محصولات گرمسیری نظیر خرما ، مرکبات تا محصولات سردسیری نظیر گردو ، بادام و ... دیده می شود.

جاذبه های گردشگری[ویرایش]

از دیدنی های قطرم چشمه آب بسیار ارزشمندی که استمرار حیات اقتصادی، اجتماعی قطرم از گذشته تا کنون بدان وابسته بوده و در اطراف چشمه بیشه زاری است بسیار دیدنی و سرسبز.
وضعیت منحصر به فرد زیست محیطی در منطقه :
تنوع گونه های گیاهی مانند : سبل اورس ، بنه ، بادام کوهی ، انجیر وحشی و
گیاهان صنعتی و دارویی مانند: انغوزه ، زیره و ... .
وجود بز ، قوچ ، کل ، میش ، کبک ، تیهو و یوزپلنگ آسیایی
وجود کوههای مرتفع و دیوارهای تند کوهستانی مساعد جهت کوهنوردی و سنگ نوردی
- طلوع و غروب دل انگیز و دیدنی خورشید با آسمان صاف و گاهگاهی حرکت ابرهای کومولوسی بر دیوارهای کوهستانی و جالب تر از همه اینکه در یک روز کوتاه زمستانی سه مرتبه شاهد طلوع و غروب خورشید هستیم.
- دیوارهای سنگی منازل مسکونی و باغات ، کوچه های مسقف غیر همسطح ، پلکانی ، پر پیچ وخم و باریک معروف به کوچه های آشتی کنان .
- آثار امنیتی، دفاعی نظیر قلعه و کمینگاههای قدیمی
- تاسیسات آبی قدیمی نظیر استخر و آسیابهای متعدد آبی.
- شیوه سنتی دامداری مثل: مشک زنی ، تلم زنی برای تهیه فرآورده های متعدد و مرغوب لبنی
- چشمه تفریحی زیارتی و قدمگاه آب سی بزی
- وجود قلعه قدیمی مشهور به قلعه دختر در لبه پرتگاه کوهستانی نزدیک چشمه اب سی بزی

شهدای روستا[ویرایش]

این روستا در طول ۸ سال دفاع مقدس خدمات ارزشمندی داشتـه و تعداد بسیــار زیادی در جبهـه حضور یافـتــه و ۱۱ شهیــــد بـــه اســــــلام و انقلاب هدیه نموده که سمبل افتخار روستا می باشد.

وضعیت اجتماعی[ویرایش]
اهالی روستای قطرم از روحیه تعاون و همکاری بالایی برخوردارند که وجود ۸۰ حبه آب وقف ، حمام و تعداد ۷ مسجد و حسینیه نشان از اعتقادات خاص مردم است. از دیگر دیدنی های روستا صنایع دستی که رابطه تنگاتنگی با محیط طبیعی و مشاغل دامداری و کشاورزی آنان دارد. سبد بافی با سرشاخه های بادام کوهی ، حصیر ، جارو و بادبزن بافی و کلاه و ژاکت بافی از کرک و پشم گوسفندان.

تاثیر امنیت بر مکان گزینی روستا[ویرایش]

این روستا از سه طرف شمال جنوب و شرق توسط دیوارهای تند کوهستانی محصور شده و روستا فقط یک راه ورودی دارد که در سمت غربی قرار گرفته و در ابتدای آن در گذشته دیوارسنگی ، کمینگاههای دفاعی و قلعه وجود داشته که آثار آن از آن زمان تا کنون بر جای مانده و مشهود می باشد. روستای قطرم به گفته بسیاری ماسوله استان یزد است و ازنظر ساخت معماری و بافت تاریخی از ویژگی های خاص ومنحصربه فردی برخوردار است.

منبع[ویرایش]
پایگاه خبری روستانیوزجعبه‌ابزار